הצילו, סים סיטי בלהבות

מאות אלפים רכשו מראש את Simcity החדש, הביקורות היו מפרגנות והכל היה מוכן לפתיחה מוצלחת. ואז אנשים ניסו לשחק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זאת היתה אמורה להיות השקה מוצלחת. אחרי הכל מדובר בפרק החדש ב-Simcity, סדרה מהאהובות בתולדות המשחקים, ששורשיה נטועים עוד בשנות ה-80. הביקורות הראשונות של אתרי המשחקים היו חיוביות, והעתיד נראה ורוד. אבל מי שנכנס לאתר Metacritic ביום חמישי בלילה גילה שבעוד שהציון הממוצע של המבקרים עמד על 82 (מתוך מאה) הציון של ביקורת הגולשים עומד על 1.8 (מתוך 10). 120 איש נתנו למשחק ציון חיובי, 24 נתנו לו ציון מעורב ויותר מ-850 איש נתנו לו ציון שלילי. מאז, אגב, ממוצע הציונים רק ירד.

ביקורות הגולשים הקטלניות ניתכו על ראשו של המשחק, למרות שבאמת מדובר ככל הנראה בפרק מוצלח בסדרה, ולמרות שהם בכלל לא הספיקו לשחק בו. זאת בדיוק היתה הבעיה, ברגע ש-Simcity החדש נפתח לקהל, מאות אלפי גולשים שעטו לרשת כדי לשחק במשחק שרכשו או הזמינו מראש. ואז התברר שהשרתים של EA לא עומדים בעומס. מיום שלישי עד יום חמישי עשרות אם לא מאות אלפי גיימרים פשוט לא מצליחים לשחק.

זה היה מובן אם מדובר רק במשחק מקוון, מרובה משתתפים, אבל גם מי שרוצה להיות ראשת עיר בודדה במשחק לשחקן היחיד לא יכולה לשחק. ומה שהכי מעצבן הוא שהבעיה נעוצה במנגנון DRM - ניהול זכויות דיגיטליות, או נז"ק כמו שרבים אוהבים לכנות את זה. DRM היא תוכנה שנועדה למנוע העתקות פיראטיות של תוכנה, והתוכנה ש-EA בחרה בה מחייבת את השחקן להיות מחובר לשרתים כל הזמן.

זו לא הפעם הראשונה בה זה קורה. ב-2010 למשל, קרתה בעיה דומה לחברת Ubisoft, כאשר מתקפת האקרים הפילה את השרתים ואלפי שחקנים לא יכלו לשחק ב-Assassin's Creed 2 וב-Silent Hunter 5 במשך כיומיים. זה קרה ל- Ubisoft עם המשחק Driver: San Francisco ושוב ביולי האחרון בעקבות מבצע מכירות בחנות Steam. בעקבות הבלגנים, חברת יוביסופט הודיעה בספטמבר האחרון כי היא מוותרת על שיטת ה-DRM הזו. גם בליזארד אקטיוויז'ן ספגה ביקורת חריפה סביב הבחירה להשתמש ב-Always On DRM בדיאבלו III.

בעוד שאפשר להבין את אנשי תעשיית המשחקים שרוצים בסך הכל לוודא שיוכלו להרוויח, השיטה הנוכחית גורמת לפגיעה דווקא בלקוחות המשלמים.

הפעם הבעיה לא נעצרה בקו היומיים, והיא רק החמירה. ביאושה EA ניסתה לבטל חלק מהיכולות של המשחק כדי לאפשר להפעיל אותו, מה שהוביל ללא מעט לעג ברשת. אם לא די בכך ביום חמישי הפסיקה אמזון את המכירה המקוונת של המשחק בשל הבעיות.
ביום חמישי התקבלה התייחסות רשמית לביזיון. לוסי ברדשו, מנכ"לית Maxis חברת בת של EA האחראית על הפיתוח, אמרה כי אלפי שחקנים מסביב לעולם משחקים ונהנים מחוויה טובה. "למעשה, יותר מ-700 אלף ערים נבנו בידי השחקנים תוך 24 שעות בלבד. אבל רבים סובלים מחוסר יציבות שרתים, ולכן הפתיחה בצפון אמריקה היתה מאתגרת. אירופה ואסיה סובלות מאותו תסכול. בראש סדר העדיפויות שלנו עומד הצורך להגדיל את מספר השרתים ולשפר את יציבותם".

ברדשו אמרה לאתר פוליגון כי מאוד קשה לאפשר משחק לשחקן היחיד ללא חיבור לשרתי החברה, מפני שלדבריה, חלק ניכר מהחישובים מבוצעים בענן, כלומר בשרתי החברה, ואי אפשר להסתמך רק על המחשב האישי.

ככל שהזמן עבר והזעם נצבר, עלתה דרישה להחזר כספי לשחקנים, שממנה EA התחמקה, עד שלבסוף אמש היא הסכימה להעניק לכל השחקנים שרכשו את המשחק וסבלו מהבעיות משחק נוסף בחינם. "אז מה השתבש? התשובה הקצרה היא: מספר האנשים שהתחברו היה גבוה בהרבה משציפינו. יותר אנשים שיחקו, ושיחקו בדרכים שמעולם לא ראינו בשלב הבטא. "אוקיי, אנחנו מסכימים, זה היה מטופש, אבל אנחנו מחויבים לתיקון של זה".

מנגד התפרסם באתר Reddit מכתב זועם שעליו נטען כי נשלח מעובד החברה, ובו הוא מאשים את צמרת EA בזניחת ערכי החברה שמתנוססים בכל מקום בקמפוס שלה, משלטים גדולים ועד לכוסות הקפה. "אתם לא יכולים להיתמם ולהגיד שלא ידעתם שהלקוחות יכעסו על זה", כתב. "גם אם נתעלם מההיגיון הבריא,לקוחות התלוננו על זה בשלב הבטא הפתוחה. למעשה כשאחד מהם פרסם את הביקורת בפורומים הוא נחסם! אתם ניסיתם להשתיק את המבקרים".

מה שעצוב הוא שהמשבר הזה קורה לכותר, שרוב המבקרים מגדירים כמצוין, בסדרה איקונית שהיתה חלוצה בתחום משחקי הבנייה והניהול, הרבה לפני פארמוויל, מיינקראפט ואחרים.

אין כמעט ילד בשנות ה-80, שלא זוכר את סים סיטי הראשון, פרי מוחו של ויל רייט. הוא היה אחד הראשונים שלימד אותנו שמשחקים יכולים להיות יותר ממעיכת כפתורים וחיסול רעים.
למעשה זה שנים שהגרסאות השונות של המשחק משמשות בתוכניות חינוכיות למיניהן. אחרי הכל המשחק יכול להוסיף רבדים רבים של מידע ומורכבות על מה שקורה בכיתה. חברת EA אף פתחה לאחרונה את אתר simcityedu.org שאמור לסייע למי שרוצה להפוך את המשחק לכלי לימודי.

המשחק האחרון זכה כאמור להרבה תשבוחות, לפחות לפני שהתברר גודל המשבר. "אם התמכרות היתה רכבת, אז סים סיטי הוא קטר שואג שגורר אותך אל תוך הלילה", נפתחה הביקורת של פוליגון - לפחות לפני קריסת השרתים. האתר שנתן לו בתחילה 9.5, הוריד את הציון ל-8 ואחר כך ל-4 בגלל הבעיות. אבל לפחות בציוץ אחד בו נתקלתי סיפר מישהו שהוא בדיוק סיים שש שעות רצופות של משחק והוא הולך לישון, אבל אז הגיע הבוקר.

המשחק החדש מאפשר לשחק כשחקן יחיד שמקבל לידיו אזור שבו הוא יכול לתכנן כמה ערים. במשחק המקוון הוא יכול להקים את העיר שלו לצד ערים של שחקנים אחרים, ולשלב איתם משאבים, מה שמוסיף רמה נוספות של מורכבות, אבל עשוי להיות בעוכריך אם אחד השחקנים לא ממש מתחשב בערים השכנות.

המשחק החדש מתבסס על מנוע חדש בשם GlassBox, שמאפשר לאלפי אנשים וכלי רכב להסתובב בערים שלכם בין היתר לעקוב אחרי אנשים ספציפיים ולראות מה מטריד אותם, כך שתוכלו לטפל בבעיות שלהם.

חידוש נוסף הוא באפשרות להוסיף כבישים מתעקלים ולא רק כבישים ישרים כמו במשחקים הישנים. זה הוביל רבים להתנסות במודלים שונים של שכונות. נורמן צ'אן מאתר tested.com ערך סימולציות של מודלים קלאסיים של שכונות עוד בשלב הבטא וגילה שהסימולציה אמנם מרשימה, אבל בחלק מהמקרים היא מפספסת בעיות במודלים אורבניים מסוימים.

אחד הדברים המרשימים הוא הממשק, שיכול להפוך את כל המפה לאינפוגרפיקה חיה אחת גדולה, שמציגה נתונים בנושאים שונים בצורה נהירה. לדוגמה מצב מערכת החשמל, רמת הפשע, שביעות הרצון של תושבים בבניינים מסוימים, ועוד. גם נושא איכות הסביבה משחק תפקיד חשוב במשחק, וכך אתם יכולים לקבל מושג על מצב איכות הסביבה באמצעות הכלי.

אבל, כפי שכתב בטוויטר הד"ר איאן בוגוסט, מעצב משחקים ומרצה בג'ורג'יה טק, אולי דווקא הבעיות הן השיעור הטוב ביותר לראשי העיר הווירטואליים. "השבתת יכולות בשל תשתית מרכזית לא יעילה היא בוודאי הסימולציה הריאליסטית ביותר של עיר מודרנית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ