מפתחת קנדי קראש סאגה הודתה בהעתקת משחק

חברת קינג סופגת ביקורת חריפה על צביעותה בעקבות ניסיונותיה למנוע מחברות אחרות להשתמש מילים קנדי וסאגה. בינתיים התברר שהיא העתיקה במכוון משחק

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מנכ"ל חברת קינג, המפתחת של קנדי קראש סאגה, הודה כי החברה העתיקה משחק אבל הוא המשיך להגן על המדיניות האגרסיווית של החברה בכל הנוגע לביקורת החריפה שספגה החברה בעקבות ניסיונותיה למנוע מחברות אחרות להשתמש במילים שהחברה ביקשה לרשום כסימני מסחר. "בצורתה הפשוטה ביותר, המדיניות שלנו היא להגן על הקניין הרוחני שלנו, וגם לכבד את הקניין הרוחני של אחרים", כתב מנכ"ל קינג ריקרדו זקוני. "אנחנו מאמינים בקהילת מפתחי משחקים משגשגת ומאמינים שלמפתחים טובים - גדולים וקטנים כאחד - יש את מלוא הזכויות להגן על עבודתם הקשה שלהם ועל המשחקים שהם יוצרים".

בשבוע האחרון התעורר זעם עצום על החברה בקרב קהילת מפתחי המשחקים גם בשל הגשת הבקשה לקבלת סימן מסחר על מילים כמו Candy, וגם בגלל החלטתה לחסום את ניסיונה של חברת המשחקים Stoic לקבל את הזכויות על המשחק The Banner Saga. למותר לציין שקנדי קראש, שלו חבה חברת קינג חלק ניכר מהצלחתה, שואב את השראתו ממשחק הקז'ואל הוותיק Bejeweled.

הסערה סביב קינג העלתה באוב גם משחק רשת בשם Pac-Avoid, שפותח בהזמנתה של קינג. החברה הואשמה כי היא יצרה שיבוט של משחק קיים בשם ScamperGhost, שהוצע לקינג אולם מפתחיו החליטו לבסוף לפרסם אותו באתר של חברה אחרת. ולאחר מכן החליטה החברה להעתיק אותו.

Scamperghost ו-Pac-Avoid - מצאו את ההבדלים

בתחילה קינג הכחישה בנחרצות שהיא העתיקה את המשחק. "קינג לא מעתיקה משחקים של אנשים אחרים", אמר דובר החברה ל-GamesBeat. "קינג מאמינה שהקניין הרוחני שלנו ושל אחרים הוא חשוב וצריך להיות מוגן כהלכה", מסרה החברה שניסתה לרמוז בעדינות שהאשמה מונחת לפתחם של המפתחים, שלא היו שייכים לחברה. עם זאת, הם הסירו את המשחק.

אבל גם ההסרה לא הרגיעה את הרוחות. מתיו קוקס, ממפתחי ScamperGhost, הציג התכתבות עם אחד המפתחים שיצר את המשחק בעבור קינג. אם לא די בכך, מאט פורטר, אחד המפתחים ששכרה קינג כדי ליצור את החיקוי, כתב מאמר ובו סיפר את השתלשלות האירועים ואישר כי למעשה התבקש במפורש על ידי קינג לפתח שיבוט של ScamperGhost. לדבריו, החברה טענה בפניו כי מפתחי המשחק המקורי הפרו חוזה כשהחליטו לעבור לאתר אחר.

לאחר שתיאר את השתלשלות העניינים הוא סיכם כי "המטרה של כל זה היתה להוכיח כמה צבועה ומגוחכת קינג בניסיון לרשום סימני מסחר על מילים יום יומיות. מילים כמו לוחם, הרפתקה, סאגה, דלוקס ורבות אחרות שימשו במשך שנים במשחקים מז'אנרים שונים".

באנר סאגה וקנדי קראש סאגה - מצאו את ההבדלים

במכתב הפומבי של קינג התנצל זקוני על ההעתקה של Pac-Avoid, אבל הוסיף "בואו נבהיר: המקרה המצער הזה הוא יוצא מהכלל. קינג לא מעתיקה משחקים, ואנחנו לא רוצים שאף אחד יעתיק את המשחקים שלנו".

זקוני גם הגן על החלטתה לדרוש סימנים רשומים על משחקיה החדשים, בעודה מתנגדת לסימן הרשום של Stoic. "אנחנו לא חושבים ש-Banner Saga דומה לאף אחד מהמשחקים שלנו, אבל כבר יש לנו סדרת משחקים שבהם Saga הוא מהותי למותג ששחקנים מקשרים לקינג, כמו Candy Crush Saga, Bubble Witch Saga, Pet Rescue Saga, Farm Heroes Saga ואחרים".

כדאי לזכור גם שבעוד שכל המשחקים של קינג הם משחקי קז'ואל שאין כל קשר בינם לבין עולם הסאגות הנורדיות, Banner Saga הוא משחק אסטרטגיה שמתרחש בעולם הוויקינגים, כך שכל טענה נגד המשחק רק הגבירה את הכעס כלפי קינג בקהילת המפתחים. סטואיק גם ביקשה לקבל את הזכויות על צירוף המילים Banner Saga ולא על כל אחת מהן בנפרד, כפי שעשתה קינג.

גם בכל הנוגע לבאנר סאגה, קינג הגיעה למכתב ההתנצלות אחרי לא מעט תמרונים. בתחילה היא ניסתה לחסום את בקשתה של סטואיק, ולאחר שהתעוררה עליה הביקורת הכחישה כי יש לה איזושהי טענה נגד משחק. אבל, חברת Stoic הבהירה כי למרות ההכחשה, קינג לא הסירה את הבקשה שלה לחסימה. זקוני הסביר במכתב כי החברה אמנם לא מתנגדת לשם עצמו, אבל היא חייבת לחסום אתה סטואיק כדי שהיא תוכל לשמור על המילה סאגה כדי להתגונן מפני מפתחים שינסו להשתמש במילה בעתיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ