נפתרה תעלומת הקסטות האבודות של המשחק הגרוע בעולם

יותר מ-30 שנה אחרי שנקברו מאות אלפי קסטות של E.T. the Extra-Terrestrial לאטארי במזבלה באלמוגורדו, מצא צוות חפירה מאות מתוכן

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

אחת התעלומות הגדולות של עולם המשחקים נפתרה אתמול, כשנמצא מקום קבורתן של מיליוני קסטות של המשחק הגרוע ביותר שנוצר אי פעם - E.T. the Extra-Terrestrial, שנקברו במזבלה באלמוגורדו, ניו מקסיקו, לפני כ-30 שנה.

הסיפור של E.T מתחיל, כמו בכשלונות מהדהדים רבים שהלכו בעקבותיו, בחמדנות ובניסיון לרכב על ההצלחה של הסרט. אטארי השקיעה, על פי דיווחים בין 20 מיליון ל-25 מיליון דולר, כדי לרכוש מסטיבן שפילברג את הזכויות למשחק על פי הסרט המצליח לקונסולת האטארי 2600. אבל היא לא טרחה להשקיע רמה דומה של משאבים בפיתוח. המשחק זורז כדי שניתן יהיה להביא אותו לחנויות לעונת הקניות של 1982 אחרי חמישה שבועות בלבד, והתוצאות היו בהתאם. 

המשחק הכניס את השחקן לתפקידו של החייזר מהסרט, שצריך לאסוף שלושה חלקי טלפון כדי להתקשר הביתה ולהזמין חילוץ. בדרך הוא היה צריך להימלט מסוכנים של הממשלה שרוצים ללכוד אותו לצורכי ניסויים. אם הוא היה מצליח לאסוף את כל החלקים ולהתקשר היה לו זמן קצוב כדי להגיע לחללית. 

אבל, המשחק סבל מבאגים רבים, ורוב הזמן השחקנים מצאו את עצמם נופלים פעם אחר פעם  לבורות שלא היה להם שום סיכוי לחמוק מהם. הוא היה כל כך גרוע עד שהפך לאגדה והיה בין הגורמים שהובילו להפסדים של אטארי באותה שנה. יש אף שהאמינו שתרם לקריסת התעשייה בשנים לאחר מכן. יותר מחצי מהקלטות הוחזרו.

מאז הסתובבו אגדות על גורל הקלטות שנותרו במחסני סוני ונעלמו לבלי שוב. שוב ושוב צצו שמועות על המשאיות שהובילו את המשחק למזבלה, אי שם באלמוגורדו. באתר Snopes.com טענו שמדובר רק באגדה אורבנית, אך עכשיו מתברר שהטענות של תושבים במקום על כך שאכן נקברו שם משחקים היו נכונות. 

רק בשנה שעברה נתנה עיריית אלמוגורדו אישור לחפירות שבוצעו לרגל סרט דוקומנטרי בבימויו של זאק פן ובשיתוף פעולה של מיקרוסופט. בסוכנות הידיעות אי-פי סיפרו כי כ-200 חובבי גיימינג ותושבים מקומיים הגיעו אתמול לצפות בחפירה של הממצא הארכיאולוגי. רובם הלכו לפני שהתגלו מאות מתוך מאות אלפי הקסטות של המשחק שהושלכו במקום. 

למרות המיסתורין שאפף את הנושא במשך שלושה עשורים, באי-פי דיברו עם ג'יימס הלר, מנהל לשעבר באטארי, שהיה אחראי על מציאת דרך זולה להיפטר מ-728,000  קסטות שישבו במחסן באל פאסו, טקסס. אחרי שילדים מצאו כמה קסטות והתחילו להגיע אליו פניות בנושא, הוא דאג שישפכו במקום בטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ