מנואל נורייגה תובע: השתמשו בדמותי ב-Call of Duty ללא אישור

שליט פנמה שהודח בידי צבא ארה"ב, ריצה מאסר על מעורבות בסחר בסמים ופשע מאורגן, ונמצא כעת בכלא הפנמי דורש פיצויים על כך שתואר כ"חוטף, רוצח ואויב המדינה"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מנואל נורייגה, שליט פנמה לשעבר, הגיש ביום שלישי תביעה נגד חברת אקטיוויז'ן בליזארד בשל השימוש בשמו ובדמותו ללא רשותו במשחק Call of Duty: Black Ops II.

בתביעה טוען נורייגה כי המשחק מתאר אותו כ"חוטף, רוצח ואויב המדינה", מה שלדבריו פוגע בתדמיתו. "התובע מתואר כנבל ששותף בפשעים דמיוניים רבים, מה שמוביל לרושם המוטעה שהנתבעים קיבלו אישור להשתמש בתמונתו ובדמותו", נטען בתביעה.

השימוש בדמותו נעשה כדי להגביר את הריאליזם של המשחק ולשפר את המכירות שלו. הוא דורש תשלום על השימוש בדמותו בנוסף לפיצויים. רק לאחרונה הגישה השחקנית לינדזי לוהאן תביעה דומה נגד חברת רוקסטאר על השימוש בדמותה במסגרת GTA 5.

המשחק שילב כמה דמויות היסטוריות, כמו אוליבר נורת, שהיה מעורב, בדומה לנורייגה, בפרשת איראן-קונטראס המפורסמת  במסגרת הפרשה שהתפוצצה בשלהי מכרה ארה"ב נשק לאיראן החומייניסטית בתיווך ישראל, כדי לממן את פעילות מורדי הקונטראס בניקרגואה בעזרתו של נורייגה.

בעוד שנורייגה תובע את החברה המפתחת, בלוס אנג'לס טיימס ציינו כי נורת אף דובב את דמותו. בנוסף, יוצרי המשחק, ששילבו בין מציאות לבדיון ובין עבר לעתיד קרוב, עשו שימוש בדמותו של גנרל דייוויד פטראוס, ראש הסי-איי-אי לשעבר. פטראוס "שיחק" במשחק כשר ההגנה העתידי - תפקיד אליו כבר לא הגיע בשל חשיפת הרומן שניהל עם פאולה ברודוול.  לדברי החברה המפתחת, גם גנרל פטראוס לא קיבל תשלום, לא היה מעורב ביצירת המשחק ולא התבקש לתת לו את אישורו.

נורייגה שיתף פעולה עם הסי-איי-אי במשך שנים רבות, אך בשלב מסוים שלטונו הברוטלי  ושיתוף הפעולה שלו עם קרטל הסמים מדאין בתקופתו של איל הסמים פבלו אסקובר הובילו לשינוי במדיניות. ב-1989 פלשה ארה"ב למדינה, והוא נמלט לשגרירות הוותיקן במדינה. 

לבסוף הסגיר את עצמו ב-1990 והוא הועמד לדין בגין מעורבות בסחר בסמים ומעורבות בפשע מאורגן. הוא ריצה את עונשו בארה"ב עד 2007, לאחר מכן הוסגר לצרפת, שם נשפט ונידון לשבע שנות מאסר בגין הלבנת הון, אך הוסגר לבסוף לפנמה, שם הוא מרצה מאסר של 20 שנה גם היום, בגין רצח של מתנגדים פוליטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ