הגבלות זמן והוצאות: סין יוצאת למלחמה בהתמכרות לגיימינג

הממשלה המרכזית בסין חוששת שהדור הצעיר הולך לאיבוד במשחקים; תקנות חדשות שפרסמה אמורות לצמצם את הפגיעה בבריאות ובלימודים

ניו יורק טיימס
חווייר הרננדס ואלבי ז'אנג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפתח משחקים בסין
ניו יורק טיימס
חווייר הרננדס ואלבי ז'אנג

אסור לשחק במשחקי וידאו אחרי 10 בלילה. אסור לשחק יותר משעה וחצי באמצע השבוע. אם אתם בני נוער ואתם רוצים תוספים כמו סקינים חדשים או כלי נשק וירטואליים, הסכום המרבי שמותר לכם להוציא הוא 57 דולר בחודש.

ממשלת סין פרסמה כללים חדשים, שמטרתם לרסן את ההתמכרות למשחקי וידאו בקרב צעירים ובני נוער, בעיה שבגללה - כך טוענים בכירים - כה רבים מהצעירים בכל שכבות החברה הסינית סובלים מקוצר ראייה ומהישגים עלובים בלימודים.

לפי התקנות החדשות, שאותן פרסם שלשום (שלישי) "המינהל הלאומי לעיתונות ותקשורת", יאסר מעתה על בני נוער מתחת  לגיל 18 לשחק בין 10 בערב ל-8 בבוקר. כמו כן, אסור להם לשחק יותר משעה וחצי באמצע השבוע ויותר משלוש שעות בסופי שבוע ובחופשות.

ההגבלות האלה מהוות ניסיון נוסף מצד הממשלה לרסן את תעשיית ההימורים ברשת, שהיא אחת הגדולות ביותר בעולם - הכנסתה השנתית עולה על 33 מיליארד דולר והיא מושכת מאות מיליוני גולשים.

מאז עלייתו לשלטון של הנשיא שי ג'ינפינג, הממשלה הקשיחה את התייחסותה לחברות טכנולוגיה גדולות, והיא לוחצת עליהן לסייע בהפצת ערכים תרבותיים שאותם מקדמת המפלגה הקומוניסטית השלטת. משחקי הווידאו הם מטרה נוחה: התקשורת הממלכתית משווה אותם ל"רעל", והממשלה כבר מונעת מכירת כמה משחקים בטענה שהם אלימים מדי. שי דיבר בפומבי בשנה שעברה על בעיית קוצר הראייה בקרב ילדים, והודיע שחייבים לפעול בנושא הזה.

בהודעת "המינהל הלאומי לעיתונות ולתקשורת" נאמר כי קטינים יידרשו למסור את שמותיהם האמיתיים ומספרי תעודות הזהות שלהם כשהם נרשמים למשחקים. הכללים גם מגבילים את הסכום שקטינים רשאים להוציא על רכישת נשק וירטואלי, סקינים וחיות מחמד באמצעות אפליקציות. רכישות כאלה יוגבלו מעתה. הסכומים ינועו בין 28 ל-57 דולר, תלוי בגיל הרוכש.

נשיא סין שי ג'ינפינג. הממשלה הקשיחה את התייחסותה לחברות טכנולוגיה גדולותצילום: Fred Dufour / POOL/רויטרס

הבכירים הסינים אמרו כי מטרת ההגבלות החדשות היא להילחם בהתמכרות. "הבעיות האלה פוגעות בבריאות הגופנית והנפשית של קטינים, בנוסף לפגיעה בלימודים ובחיים הרגילים שלהם", נאמר בהודעת המינהל שפורסמה על ידי סוכנות הידיעות הרשמית שינחואה.

לדברי פרשנים, התעשיה ציפתה כבר זמן רב לתקנות כאלה וכי סביר להניח שהן לא יפגעו בהכנסותיה. רבות מחברות הטכנולוגיה הגדולות, בהן Tencent ו-Netease, כבר הטילו הגבלות על גולשים צעירים.

עם זאת, מומחים מטילים ספק ביעילות התקנות החדשות, כי יתכן מאוד ששחקנים צעירים ימצאו דרכים לעקיפתן, כגון שימוש בטלפון או במספר הזהות של אחד ההורים. "תמיד יהיו פרצות", אמר דניאל אחמד, אנליסט בכיר בחברת המחקר והיעוץ "נייקו פרטנרס". עם זאת הוסיף שההגבלות המוטלות כעת על שוק משחקי הווידאו הסיני הן מהמחמירות ביותר בעולם, וכי חברות הטכנולוגיה במדינה ומחוצה לה ייאלצו להתנהל לפי מדיניות הממשלה הסינית. "אני חושב שההגבלות האלה קיצוניות במיוחד בהשוואה לנעשה במערב", ציין. "מפיצים ומפתחי משחקים יצטרכו מעתה להקפיד מאוד על תוכן המשחקים שהם מפתחים לשוק".

כאות לחשיבות העולמית הגוברת של שוק המשחקים הסיני, השעתה לאחרונה החברה האמריקאית "Activision Blizzard" שחקן שהביע במהלך שידור חי תמיכה בהפגנות בהונג קונג, צעד שנראה כוויתור של החברה כלפי בייג'ין.

הכללים החדשים התקבלו בספקנות על ידי הורים ושחקנים כאחד. יאנג בינגבן בן ה-35, הבעלים של חברת טכנולוגיה במזרח סין, אמר שהוא חושש שילדים רבים ימצאו דרכים אחרות לשחק. הוא נתן כדוגמה את בנו בן ה-7, שלעתים קרובות משחק במשחקים שאינם דורשים חיבור לאינטרנט ולכן קשה לפקח עליו. "אנחנו צריכים לפתח דברים חדשים במקום המשחקים", הוסיף. "המחשבות שלנו צריכות להתמקד בבניית אצטדיונים, מגרשי כדורגל וכדורסל נוספים".

לכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ