הגנרל א-סיסי מככב במשחק לסמארטפון

במשחק החדש גיבור העל, שבחודש הבא יוכרז ככל הנראה כנשיא מצרים, עף מעל קהיר המצויירת בנסיון להציל את המדינה

פטריק קינגסלי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פטריק קינגסלי, גרדיאן

ברחובות מצרים זוכה עבד אל–פתח א–סיסי למעמד כמעט על-אנושי זה כמה חודשים. כעת הצטרף אליהם גם העולם הדיגיטלי: מפתחים שחררו משחק למערכת אנדרואיד, ובו סיסי הוא גיבור־על מצרי.

ב"סופר סיסי" נראית גרסה דו־ממדית של מי שקרוב לוודאי יהיה נשיאה הבא של מצרים. "סופר סיסי" עף מעל קהיר המצוירת, בניסיון להציל את המדינה. בחיים האמיתיים תמונתו של סיסי מתנוססת על רוב הכבישים הראשיים בקהיר ורבים רואים במנהיגותו תשובה הולמת לשלוש שנים של חוסר יציבות. במשחק, הדמות של סיסי עפה מעל הפירמידות ומעל הנילוס, תוך שהיא מתחמקת מפגזים ומפצצות - עלילה שיש בה אולי כדי להזכיר את גל ההתקפות האמיתי של חמושים על חיילים ושוטרים.

המשחק הוא המוצר האחרון בסדרה של מזכרות שנודעו לנצל את פולחן סיסי לעשיית רווחים. פניו של סיסי משמשים לקישוט פריטי לבוש שונים, בהם גם תחתונים, הוא מופיע על אריזות של מזון מהיר, ועל מה שקיבל את הפרסום הגדול ביותר - שוקולדים - עד שבחודש שעבר פשטה המשטרה על הקונדיטוריות שהכינו אותם.

ואולם, התרבות הפופולרית אינה תומכת באופן מוחלט באיש החזק, שככל הנראה יתמנה לנשיא מצרים בחודש הבא. בסוף מארס פנו רבבות לרשתות החברתיות לבטא את שאט נפשם מהגנרל. הם השתמשו בסיסמה "הצביעו לסרסור", תזכורת לכך שרבים במצרים מתעבים את סיסי בשל דיכוי המהומות האכזרי, שבו נעצרו 16 אלף איש לפחות, ואלפים נהרגו.

לאחר חודשים של ספקולציות האם יציג את מועמדותו בבחירות לנשיאות, התפטר סיסי מהצבא ובכך סלל את הדרך לשובה של מנהיגות של איש חזק אחד למצרים. בסקר שנערך בסוף מארס עולה ש-39% מהמצרים מתכוונים להצביע לסיסי בבחירות. שני המועמדים האחרים, מורטדה מנסור, יו"ר מועדון כדורגל ימני בדעותיו, וחמדין סבאחי השמאלני, שמציג את עצמו כממשיכו של גמאל עבד אל נאצר, משתרכים הרחק מאחור. עם זאת, התוצאה מראה ירידה חדה בתמיכה בסיסי לעומת הסקר מחודש פברואר, אז תמכו בו 51%.

רוב בעלי זכות הבחירה אמרו שטרם החליטו למי יצביעו, אבל האפשרויות העומדות לפניהם מוגבלות, מפני ששני מועמדים מובילים פרשו מהמרוץ, באומרם כי המרוץ לא יהיה חופשי וגם לא יהיה הוגן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ