עכבר בית עם ג'קי חוגי: מכור לדיקטטור שלו

בעוד העולם הערבי אותו הוא מסקר מחליף שליט אחרי שליט, הפרשן לענייני ערבים של גלי צה"ל מסרב להיפרד מהפנטיום 3 העתיק והקורס שלו

גוני נוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גוני נוי

"אלף לילה.קום", ספרו החדש של ג'קי חוגי (בהוצאת ספרית מעריב), המורכב מאוסף רשמים מחיי היום-יום במדינות ערב, מציג תמונת מצב של התהליכים המהפכניים העוברים על החברה הערבית בתחומים כמו דמוקרטיה, נשים, אינטרנט, תקשורת, דת וישראל. הפרשן לענייני ערבים של גלי צה"ל, עוסק אמנם בספרו בהכלאה בין המסורת לחיים המודרניים בעולם הערבי, אך כותרתו מתארת נאמנה גם את יחסו האמביוולנטי של חוגי לטכנולוגיה. "לצערי, טכנולוגיה היא חלק מהחיים שלי, אף שהייתי מוותר על חלק רב ממנה", הוא אומר. "הטכנולוגיה הופכת הכל לזמין ומרתק יותר, אבל יש בה משהו רועש, שמעודד חוסר הקשבה. בגללה שכחנו את שפת המתינות והפכנו לאנשים טרודים".

ג'קי חוגי. גולש רק לצורכי עבודה. תצלום: טלי מאייר

* מחשב: חוגי עובד עם מחשב נייח פנטיום 3 בן שבע שנים, המריץ את מערכת ההפעלה חלונות XP. "כל יום מחדש הוא מאיים לקרוס, אבל אני מסרב בתוקף להיגמל ממנו, שפסיכולוגים יחליטו מדוע", הוא מספר. לנסיעות, וכגיבוי למחשב הישיש, נעזר חוגי בנייד של דל, "שמיועד לשמש כיורשו של הנייח ביום שזה ייאסף אל אבותיו".

* תמונת מסך: את הנייח מעטרת תמונת בנו הבכור של חוגי, מיכאל, שצולמה לפני כשנה. הבן השני, אורי, מופיע על צג הטלפון. "לו היה לי ילד שלישי, הייתי שם את תמונתו על מסך הלפטופ", אומר חוגי, "אבל בינתיים נמצאת שם תמונה אמנותית שצילמתי בכנסייה המארונית בגוש חלב, שבה נראים ספר תפילה בן מאות שנים ותשמישי קדושה". הוא מוסיף כי "בעבר כיכבו על המחשבים תמונות שצילמתי בקהיר. יש לי מאות כאלה".

* דפדפן ועמוד הבית: "אני גולש באקספלורר, איתו התחלתי ובו נשארתי. לפני כמה שנים היה לי מפגש מקרי עם פיירפוקס של מוזילה שלא צלח. החלפתי אותו בבוז, ואחר כך חבר סיפר לי שיש לו יתרונות רבים על פני אחרים, אבל אני משתדל לא להרהר בשאלות הקשורות בהבדלים בין דפדפנים". עמוד הבית של חוגי הוא אתר החדשות של העיתון "אל-קודס אל-ערבי".

* מועדפים: חוגי מספר כי "לאל-ג'זירה יש אתר לא רע, אבל הוא מחוויר לעומת שידורי התחנה". הוא מרבה לגלוש באתרי סוכנויות ידיעות פלסטיניות, ירדניות, מצריות וסוריות, ובאתרי עיתונים יומיים, בהם "א-שרק אל-אווסט", "אל-חיאת" ועיתונים מצריים, סעודיים ולבנוניים. "אני לא גולש באתרים ובלוגים להנאתי, אלא לצורכי עבודה", אומר חוגי. "אני קורא עיתונים ומוצא שם כתיבה פובליציסטית טובה. כשאספתי את החומרים לספר, ביקרתי באתרים של בלוגרים מצרים וסורים".

* רשתות חברתיות: "אני סרבן רשתות ידוע ואין לי חשבון בשום רשת חברתית", מעיד חוגי. הוא מגלה כי את טוויטר למד להכיר בעת התהפוכות במצרים ואילו "על פייסבוק שמעתי בזכות סיפורה של איסרא עבד אל-פתאח, נערת פייסבוק מצרייה שעמדה מאחורי שביתת פועלים באפריל 2008, שהתגלגלה להפגנת דמים בלתי נשכחת. לא שוכנעתי בזמנו להיכנס לזה, ולא עשיתי זאת מאז". חוגי מוסיף כי "את החברים שלי אני מעדיף לפגוש בקפה או בבית" ואף חושף ש"החיילים בגל"צ צחקו עלי כששאלתי מישהו מה זה לייק".

* תוכנות: לעתים נעזר חוגי בתוכנה ביתית לעריכת קול, "אבל רק כשאני באמת חייב", כדי לחתוך קטע מתוך רצועה שהקליט משידורי תחנות בערבית. הוא מספר כי "אני נהנה לראות כיצד לכל אחד יש חתימת קול שונה משל האחר, כמו טביעת אצבע".

* קובץ ישן: "הקבצים העתיקים ביותר הם כתבות וידיעות שכתבתי לפני כעשר שנים, בהיותי הכתב לענייני ערבים של מעריב", מספר חוגי ומצטט פתיח לידיעה מינואר 2004: "ירושת שלטון מאב לבן איננה מקובלת על הצמרת המצרית - כך הצהיר הנשיא חוסני מובארק, בתגובה לחרושת השמועות שלפיה הוא מתכוון למנות את בנו גמאל לנשיא הבא של מצרים. זוהי התבטאות ראשונה של מובארק זה כמה שנים בסוגיית היורש". בנוסף, הוא שומר את רוב הכתבות והעבודות האקדמיות שחיבר.

* סלולר: חוגי נעזר בסמארטפון E-71 של נוקיה לשיחות, מסרונים וצילום ("בסדר הזה"). הוא נזכר ש"כשקיבלתי אותו, לעגתי לאוסף האפשרויות המיותר שגלום בו, עד שיום אחד הגעתי למוקטעה ברמאללה וביקשתי לראיין את אבו מאזן. השומרים שלו לקחו ממני את מכשיר ההקלטה, אז שלפתי את הטלפון והקלטתי אותו".

* גאדג'טים: "אין לי אף אחד מאלה", משיב חוגי לשאלה האם יש בידיו קורא ספרים, קונסולת משחקים או פיתוח דיגיטלי אחר, "אבל תהיי בטוחה שאני יודע מה זה גאדג'ט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ