פייסבוק נגד הדראג קווינז: דורשת שימוש בשמות אמיתיים

רבות בקהילה בארה"ב מוחות על הדרישה של הרשת החברתית; יותר מ-12 אלף כבר חתמו על עצומה נגד המדיניות

אמנדה הולפוץ', גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רבים בקהילת הדראג קווינז יוצאים למאבק בפייסבוק, בשל דרישת הרשת החברתית שמשתמשים יזדהו "בשמותיהם האמיתייים". הדיוות אומרות שפייסבוק מאלצת אותן להשתמש בשמותיהן החוקיים, אם ברצונם להמשיך להשתמש בחשבונות שלהם ברשת החברתית.

"האחות רומה", מלכת דראג קווין מסן פרנסיסקו, כתבה בפוסט שהעלתה בפייסבוק כי מדיניות זו "איננה הוגנת, כואבת, מפלה ומהווה פלישה לפרטיות". כתוצאה מהמדיניות הזאת, חשבון הפייסבוק של "האחות רומה" הוא כעת תחת שמה החוקי, שעד כה לא היה ידוע לידידיה ומעריציה.

מדיניותה של פייסבוק מעלה מחדש שאלות שנויות במחלוקת על הפרטיות ברשת, מאחר שכמה משקיפים טוענים שמדיניות "השם האמיתי" עלולה להזיק לקבוצות שונות, כגון קורבנות להתעללות או פעילים למען מטרה מסוימת.

בהתאם למדיניות פייסבוק, שם של פרופיל "חייב להיות השם האמיתי שלך או השם המופיע בכרטיס האשראי, ברישיון הנהיגה או בכרטיס הסטודנט שלך". הרשת גם טוענת כי אילוץ האנשים לחשוף את זהותם האמיתית שומרת על ביטחונה.

"אם אנשים רוצים להשתמש בשם חלופי בפייסבוק, יש להם כמה אפשרויות שונות, כולל כתיבת כינוי מתחת לשמם או לפרופיל שלהם, או יצירת דף מיוחד לאישיות החלופית הזאת", נאמר באימייל שפייסבוק שלחה לגרדיאן. "כחלק מהכללים שלנו, אנחנו מבקשים מאנשים המשתמשים בפייסבוק לכתוב את שמם האמיתי בפרופיל שלהם".

אך בדרנים אומרים כי פרט לציון שמות הבמה שלהם מסיבות פרטיוּת, דפי הפייסבוק האישיים שלהם לא נפתחו מסיבות מסחריות.

"אנחנו לא עסקים שמוכרים מוצרים. אנחנו מעודדים את ידידינו לבוא לאירועים ולהופעות שלנו. אנחנו מקדמים מטרות ראויות ותורמים לפעילות פוליטית, ויש לנו חיי יומיום רגילים כמו לכל משתמש בפייסבוק", כתבה בעצומה אוליביה לה־גארסה, תושבת סיאטל.

יותר מ–12,000 אנשים חתמו עד כה על עצומה המאשימה את פייסבוק בנקיטת שיטת "גזר ומקל".

הפעולה נגד שמות פרופיל נעשית לאחר שינוי מדיניות שנעשה בפברואר לקול תרועה רמה. בהתאם למדיניות החדשה, מתאפשר למשתמשים לשנות את הגדרת המגדר שלהם, ולמשתמשים מוּצעים 50 מונחים שבהם יוכלו להשתמש, כולל intersex (בין–מיני), other (אחר) ו–gender fluid (מגדר גמיש).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ