טוויטר סימנה ציוץ של ח"כ דיסטל אטבריאן על ביידן כ"תוכן שעבר מניפולציה"

עודד ירון
הציוץ המקורי של דיסטל אטבריאן
עודד ירון

טוויטר סימנה הערב (שני) סרטון ששיתפה ח"כ גלית דיסטל אטבריאן על נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כ"תוכן שעבר מניפולציה". בסרטון, מתוך פגישת ביידן וראש הממשלה נפתלי בנט, הוצג קטע שבו נראה לכאורה הנשיא נרדם באמצע הפגישה. בקטע המלא נראה ביידן ערני ומגיב לדברי בנט. סוכנות הידיעות רויטרס ציינה כי הסרטון נחתך והופץ כך כדי ליצור את התחושה שהנשיא נמנם.

בציוץ שנלווה לסרטון כתבה בשבת דיסטל אטבריאן (הליכוד) "משום מה התקשורת הישראלית נרדמה בעצמה ולא שמה לב לקטע ההיסטורי הזה. חשבתי שבכל זאת כדאי שתכירו". את הציוץ סיימה באמוג'י של איש ישן. הסרטון זכה ליותר מ-5.6 מיליון צפיות בחשבון שלה בלבד, ומלבד זאת הודהד פעמים רבות ברשתות החברתיות בקרב מתנגדים לביידן. קודמו בתפקיד, דונלד טראמפ, כינה אותו בשנותיו בבית הלבן "ג'ו הישנוני" (סליפי ג'ו).

בודקי עובדות מטעם רויטרס קבעו כי הסרטון נחתך במיוחד והופץ כך כדי ליצור את התחושה שהנשיא אכן ישן באמצע השיחה. בסרטון המלא נראה ביידן משנה תנוחות, ושניות ספורות לאחר הקטע שבו הוא מסתכל על ידיו, הוא גם עונה לראש הממשלה.

לאחר שנוספה האזהרה, כתבה הערב דיסטל אטבריאן בחשבון הטוויטר שלה כי לא טענה בציוץ המקורי שביידן נרדם. זאת למרות שאתמול, לאחר שמיליונים צפו בציוץ, כתבה "האם נשיא שנרדם באמצע פגישה מול ראש ממשלת ישראל זאת ידיעה חשובה? לא יודעת, אבל זאת לבטח ידיעה חדשותית והיא צונזרה באופן מוחלט. שיתפתי את הסרטון כי אני מתעבת צנזורה".

"בואו נגרש זבובונים טורדניים", כתבה הערב דיסטל אטבריאן, "העליתי סרטון שנלקח מחשבון היוטיוב הרשמי של הבית הלבן, As is. לא כתבתי כלום למעט המלצה לצפייה בקטע המצורף. יותר מ-5.8 מיליון צופים מרחבי העולם הפכו את הסרטון הזה לוויראלי גם בלי להבין עברית. אין לי מושג האם ביידן ישן, משועמם או מנומנם. אני יודעת דבר אחד - שפת הגוף שלו לא מכבדת את האדם שיושב מולו, ובמקרה מדובר בראש ממשלת ישראל. אף אזרח לא רוצה שמנהיג המדינה שלו יזכה ליחס כזה. טוויטר מוזמנים להעביר את האזהרה לבית הלבן. לא נגעתי, לא ערכתי, אפילו לא אמרתי שביידן ישן. לקחתי את הסרטון הזה והוא הפך לוויראלי ברחבי העולם. עכשיו תשאלו את עצמכם מה ריתק כמעט שישה מיליון בני אדם?".

ראוי עוד לציין שכשדיסטל אטבריאן כתבה שהיא העלתה סרטון שנלקח מחשבון היוטיוב הרשמי של הבית הלבן היא צירפה לינק לסרטון שאורכו 13:08 דקות. אורכו של הסרטון ששיתפה בטוויטר הוא 21 שניות.

תגובות