פייסבוק מנסה להתמודד עם ההאשמות ומבקשת מהקהל לסמוך עליה. לא תסמכו?

עדותה של עובדת פייסבוק לשעבר בפני הקונגרס הובילה את בכירי החברה לנסות למזער נזקים. איך? בעזרת פיצ'רים עתידיים שירחיקו את הצעירים מהאפליקציה, ומתכנים פוגעניים. באמת, לא הייתם צריכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרנסס האוגן במהלך עדותה בקונגרס בשבוע שעבר

החודש הנורא של פייסבוק נמשך. לא רק ששתי תקלות עולמיות באפליקציות פייסבוק ואינסטגרם גרמו לחברה להפסדים עצומים ועוררו זעם רב בקרב הציבור ואף קריאות רבות לפירוק החברה, עדותה של עובדת החברה לשעבר הפכה לכתב אישום ציבורי חריף נגד קברניטי פייסבוק. פרנסס האוגן חשפה בפני המחוקקים האמריקאים ובפני הקהל הרחב את האמת שהסתתרה מאחורי ההסברים המפותלים של בכירי פייסבוק בעבר ובהווה, אודות המאבק שלהם בתכנים פוגעניים ובאלימות ברשתות החברתיות. כעת מגיע שלב מזעור הנזקים של פייסבוק, וכהרגלה של החברה בקודש - הוא מביך מאוד.

ניק קלג, סגן הנשיא לנושאים גלובליים בדוברות פייסבוק, התראיין אמש (ראשון) למספר כלי תקשורת אמריקאים. בכל הראיונות ללא יוצא מן הכלל הוא הותקף על ידי מראייניו: הם ניסו לברר האם המדיניות שהוצגה על ידי האוגן מקובלת עליו ועל מנהלים אחרים בחברה. הוא אומנם התייחס לטענות שהועלו, ובמיוחד לעובדה שמחקר פנימי של החברה מצא ששימוש מוגבר באינסטגרם בקרב צעירים מעודד נטיות אובדניות, אך למעשה בעיקר ביקש מהקהל "תבטחו בנו".

קלג ניסה להרגיע את ההורים המודאגים מכך שילדיהם מבלים זמן ממושך מדי מול האפליקציות החוסות תחת הגג של פייסבוק, והבטיח כי בחברה פועלים כדי "לאזן את השימוש בקרב בני נוער". איך הם מתכוונים לעשות זאת? קלג הודיע כי אינסטגרם תשיק כפתור "קחו הפסקה" מהרשת, שיאפשר למשתמשים לצאת לחופשה מהרשת החברתית הכה תובענית מבחינה נפשית - עובדה שהתחדדה ביתר שאת בעקבות עדותה של העובדת לשעבר האוגן.

מתי יושק הפיצ'ר "החדשני" הזה? מתישהו בעתיד, אם סומכים על דבריו של המנהל הבכיר. כרגע "הכפתור נמצא בפיתוח", וניתן רק לתהות מדוע לא פעלו בפייסבוק להשקת כפתור כזה כבר לפני שנתיים, מיד עם קבלת תוצאות המחקר שהעיד על עלייה באובדנות אצל בני נוער שבילו יותר מדי זמן מול אינסטגרם. חידוש נוסף שקלג השיק בבליץ הראיונות שלו, בתקווה להוריד את גובה הלהבות מצד מחוקקים והורים מודאגים שתובעים מפייסבוק לקחת אחריות על פעולותיה, הוא פיצ'ר ה"נדנוד".

בעזרת "נדנוד" דיגיטלי תציק אינסטגרם למשתמשים הצעירים שלה כשהם גולשים לתוכן פוגעני/אלים/גזעני בניסיון להניא אותם מלבוא במגע עמו. על כך ניתן לתהות, אם לאינסטגרם יש את הכלים לסמן תכנים שליליים כאלה על גבי הפלטפורמה שלה כדי "לנדנד" עליהם לצעירים, מדוע היא אינה פועלת להסיר אותם כליל מהפיד שלה? אולי על כך דיבר האוגן כשטענה ש"פייסבוק מעדיפה שוב ושוב רווחים על פני ביטחון המשתמשים".

בתוך הסערה הגדולה שפייסבוק נמצאת בה, נודע השבוע כי החברה נוטשת (באופן זמני בלבד) את התכנית להשקת "אינסטגרם לילדים". היוזמה עוררה בזמנו סערה וזעם ציבורי מצד הורים רבים: הם תהו כיצד החברה מתכוננת להגן על הילדים שישתמשו בפלטפורמה. קלג אמנם טען ש"אינסטגרם לילדים היא הפתרון, אך אנחנו מבינים את הדאגות ונמשיך לחקור בנושא". כעת מתברר שאינסטגרם מעולם לא חשבה על כך ושגם היא מאמינה שהפתרון הטוב ביותר למצוקות שמביאות עמן הרשתות החברתיות עבור בני הנוער היא התנתקות מהן. אין סיבה לחכות לכפתור המיוחד, ואפשר ללחוץ על "קחו הפסקה" עבורכם ועבור ילדיכם כבר עכשיו, כי פייסבוק ושלוחותיה לא יעשו זאת בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ