מרצ הקפיאה הצעת החוק נגד שיתוף קבצים

הצעת החוק שהגישה הסיעה הוקפאה פה אחד בישיבת הסיעה ביום ראשון בעקבות ביקורת ציבורית שצמחה בקרב הגולשים

ליאור הנר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליאור הנר

הצעת החוק שהגישה סיעת מרצ-יח"ד למניעת שיתוף קבצים באינטרנט, הוקפאה פה אחד בישיבת הסיעה שלשום, עד לביצוע דיון מקיף ורחב משתתפים בנושא. ההצעה אוסרת הורדה של יצירות מהאינטרנט והעתקתן, או אפילו שידור ציבורי של קבצים ברשת, ללא אישור בעלי הזכויות אסורה. בנוסף, קובעת ההצעה הגבלות על ספקי אינטרנט ויצרני חומרה, המאפשרות ניגון קבצי מולטימדיה.

הצעת החוק הוגשה מחדש על ידי חברי סיעת מרצ-יח"ד באוגוסט, לאחר שהועלתה לסדר היום לראשונה על יד השרה יולי תמיר בכנסת הקודמת. מיד עם הגשתה, החלה ביקורת ציבורית משמעותית על ההצעה, אותה הובילו תומר רזניק ונמרוד ברנע. לדבריהם מטרת ההצעה ראויה, אך בשל ניסוחה הקלוקל ואי-הבנה של המדיום, היתה עתידה להפוך כל אזרח לפושע וכל גולש לעבריין. כחלק מהמאבק המקוון נגד ההצעה החתימו רזניק וברנע למעלה מ-3,000 גולשי אינטרנט ואזרחי ישראל על עצומה הקוראת לסיעה להסיר את ההצעה מסדר היום או לשנותה באופן מהותי.

בנוסף לעצומה התבצעו פניות רבות בנושא יו"ר המפלגה ח"כ ד"ר יוסי ביילין ואל יו"ר הסיעה ח"כ זהבה גלאון. "אנו רואים במאבק זה דוגמא למאבק שנעשה על ידי הגולשים ולמען הגולשים", אומרים רזניק וברנע, "זוהי הזדמנות להסיר את הכובע בפני הבלוגרים שעזרו לנו, הגולשים שהפיצו את מכתבי השרשרת ואלפי החותמים על העצומה שהתגייסו למאבק".

לאחר הגשת ההצעה באוגוסט, אף אמר ח"כ אבשלום וילן ל-The Marker כי ישנן אופציות טובות יותר מאלה שנוסחו בהצעה, כמו מיסוי של דיסקים לצריבה על מנת להעביר כך תגמולים לאמנים. "שיטת המיסוי אומצה באירופה במדינות כמו הולנד וצרפת, אבל רשויות המסים וארגוני היוצרים בישראל מתנגדים להחלת החוק, על אף שמדובר בפתרון אלגנטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ