מי הוא קפטן אינטרנט לשנת 2010?

צוקרברג, ג'ובס, ואסאנג' זכאים לעמוד על הסיפון בגאווה ולרשום לעצמם שנה שהם הותירו עליה את חותמם. אבל אף אחד לא הופך לקפטן לבד

שוליות הסיפון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוליות הסיפון

תקתוקי המקלדות האחרונים של 2010 נדמו לטובת הלחיצות הבלתי נשמעות על מסכי הטלפונים ואיתם גם נגמרים כל סיכומי השנה שהציפו אותנו בשבועות האחרונים. ובכל זאת רצינו להוסיף את שני הסנט שלנו על השנה שהלכה לה.

מגזין טיים והפייננשל טיימס בחרו בתבונה בשני אנשים שחוללו, או קידמו, שינויים נרחבים השנה. הבחירה של פייננשל טיימס בסטיב ג'ובס, מייסד אפל ברורה. לכאורה, האיש בסך הכל לקח השנה את האייפון, מתח אותו קצת בצדדים והכריז על מהפכה (לנוכח פניהם המשתאות של רבים שלא הבינו מה הביג דיל). למעשה, האייפון המגודל, כמו שהמקטרגים אוהבים לקרוא לאייפד, לא רק הביא חוויה שונה אלא המציא מחדש את הקטגוריה של מחשבי הלוח, ושוב הראה לשאר העולם לאן הוא הולך (או מאיפה משתין התפוח).

מארק צוקרברג, איש השנה של טיים, השכיל השנה להמשיך בביסוס הדומיננטיות האדירה של פייסבוק, בין היתר על ידי קשירה של כמעט כל אתר בעולם לרשת החברתית על ידי כפתורי הלייק שצצים בכל חור. אחד מציוני הדרך הבולטים ביותר של הרשת התרחש כשחצתה את הסף המכובד של חצי מיליארד משתמשים, אבל, היא יכולה לקחת לעצמה קרדיט על הישג גדול לא פחות - לראשונה זה שנים, גוגל מתחילה להרגיש שמישהו מאיים על ההגמוניה שלה באינטרנט.

גוגל מצידה, אולי היתה מעדיפה למחוק חלק ניכר מ-2010. ההצלחה של פייסבוק משכה גם לא מעט בכירים מענקית החיפוש, שנחשבה לפני זמן לא רב מקום העבודה הטוב ביותר, וזו היתה אולי הקטנה בצרותיה. השנה של גוגל היתה רצופה בכשלונות כמו Buzz, הרשת החברתית שנולדה לתוך ג'ימייל ו-Wave שאמנם הוכרזה ב-2009 אך מותה הוכרז השנה.

ג'ובס. תצלום: אי-פי

2010 היתה גם השנה בה תדמיתה הנקייה יחסית של גוגל, שהלכה והתרפטה בשנים האחרונות, ספגה כמה מכות שהורידה אותה סופית מרום האולימפוס של "אל תעשה רע", והציבה אותה בשורה אחת עם שאר התאגידים האינטרנטיים. אם נציין את בעיות הפרטיות בגוגל Street View ועד ל-Buzz, וחמור מכך את ההתבטאות של המנכ"ל אריק שמידט על כך שלמי שאין מה להסתיר אין צורך בפרטיות הבהירה ששום דבר אינו מקרי. לכך נוספה גם התפנית של גוגל בנושא נייטרליות הרשת - היא כמובן מאוד בעדה, אבל רק לא בסלולר. וזו כמובן הזירה שהולכת והופכת חשובה יותר בתקופה האחרונה. נקודת האור המרכזית של גוגל השנה היתה הצלחת של אנדרואיד שמאיימת ללמד את סטיב ג'ובס את השיעור שמיקרוסופט לימדה אותו עם חלונות.

יש רק בעיה אחת עם אנשי השנה שלנו, כל אחד מהם מתמחה בבניית כלובי זהב, בין אם מזכוכית, אלומיניום מוברש ושאר חומרים נוצצים, ובין אם משורות קוד ולחץ חברתי. ולכן, אולי כדאי לעצור ולהיזכר מי השתמש באינטרנט כדי לשחרר אותנו מכבלים ולא כדי להעמיק את הלפיתה.

ואיש, או אנשי השנה, שלנו לא זכו להצדעת מגבי הסיפון שלנו דווקא בזכות חדשנות מהממת, ממשקים נוצצים או טכנולוגיה מתוחכמת להפליא, להיפך. למעשה, מדובר במשהו שנראה כמעט תלוש ברשת של היום, זאת שהולכת ומתפזרת בין שלל אפליקציות, פלאפונים וטאבלטים וממוקדת בעיקר בפרסום ושיווק מצד אחד ושיתוף בדיחות תמונות וסרטים וברברת מהצד השני.

אנשי השנה שלנו הם בעצם מהאנשים שגולדה היתה מכנה "לא נחמדים". הם מהאינטרנט הישן והפרוע, זה שלא תמיד קל לאהוב אותו. כי לדבר על חופש הביטוי ומהפכת האינטרנט זה דבר אחד, אבל להסתכן במאסר ורדיפה מכל ממשלה אפשרית בעולם זה כבר סיפור אחר. להיות מוכנים לנשוך כדי לעשות את מה שהם עשו: זה לקדם את חופש הביטוי בפרט וחופש בכלל - כלומר, מה שכולנו אוהבים לדבר עליו, ורק בודדים מאיתנו ממש טורחים או מעזים לעשות.

סטרדיי נייט לייב צדקו כשהצביעו על ההפכים הגמורים, מארק צוקרברג ומייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג'. בעוד האתר של צוקרברג אוסף ומאפשר גם לאחרים לאסוף בצורה כזאת או אחרת כמויות אדירות של מידע אישי עלינו, אסאנג' וההדלפות האדירות של ויקיליקס הזכירו לממשלות, שהטכנולוגיה היא חרב פיפיות, וגם הן עלולות למצוא את עצמן מתחת לעיניים הבוחנות של מי בדרך כלל נתפסים אצלן כעדר חסר בינה.

כן, לא מדובר בבחירה מפתיעה במיוחד, כי אסאנג' היה אחרי הכל מועמד מוביל בכל רשימות השנה, אבל, הוא לא זוכה בתואר קפטן אינטרנט של השנה לבדו. על הפודיום עומד, ולו באופן מטאפורי, גם בראדלי מנינג, האיש וה-usb, שספק אם יראה את הצד החיצוני של הסורגים. ומכיוון שהפודיום שלנו הוא וירטואלי, הם מוקפים בהמוני אנשים, אלה שחברים באנונימוס, "לא-ארגון" שמיהר לשלוף ציפורניים כדי להגן על ויקיליקס, ולנקום בכל מי שהעז לנתק את הקשרים עמו. ובאותה מידה, עומדים על אותו פודיום כל מי שהמשיך לתת לוויקילקס את הכוח להמשיך ולפתוח אתרי מראה בשרתים מרוחקים בכל רחבי העולם.

שוליות הסיפון מעמידים את הסמרטוטים שלהם בדגל שק לכבוד ג'וליאן אסאנג', בראדלי מנינג, וכל האנשים חסרי הפנים שעזרו להם. אתם הקפטן שלנו לשנת 2010. וג'ולי, אם מה שמספרים עליך בשוודיה נכון, קפטן או לא קפטן, תתכונן לפגוש את החתול בעל תשע הזנבות.

הוא לא נחמד, קיים חשד שהוא עבריין מין, ורק עכשיו הוא הבין שהקארה הוא פשע אופנה חמור. אבל השנה הזאת גם שלו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ