נתב"ג: אתרים של ארגונים פוליטיים נחסמו לגלישה

אי אפשר לגלוש בטרמינל לאתרים של שלום עכשיו ושוברים שתיקה

ספי קרופסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי קרופסקי

אתרי אינטרנט של ארגונים פוליטיים מימין ומשמאל נחסמו לגלישה בטרמינל בנתב"ג - כך עולה מבדיקת "הארץ". האתרים נחסמו על ידי תוכנת אבטחת מידע, שהגדירה אותם מסוכנים.

ברשימת האתרים שנחסמו נמנים ארגוני השמאל שוברים שתיקה, מחסום ווטש, תעאיוש ושלום עכשיו, וכן ארגוני ימין ובהם הפורום המשפטי למען ארץ ישראל והמטה העולמי למען הצלת העם והארץ. ניסיונות להתחבר לאתרים של מפלגות ולאתרים אחרים בעלי זיקה פוליטית, בהם של ארגון אם תרצו ומרכז אדוה, צלחו ללא מגבלות.

רשות שדות התעופה (רש"ת) מספקת שירותי רשת אלחוטית לציבור הנוסעים בנתב"ג באמצעות ספק האינטרנט 012. כשנציג שירותי התמיכה של 012 נשאל אם ניתן לגלוש באין מפריע בטרמינל לכל אתר, הוא הודה כי ייתכן שהתבצעו חסימות.

הודעת השגיאה שמופיעה באתרי הארגונים הפוליטיים מפנה למערכת סינון אתרים של חברת אבטחת המידע פורטינט. עו"ד נתי דוידי, מנכ"ל חברת אבטחת המידע אלטל, הסביר כי המערכת המסננת "יודעת לאתר אתרים בעלי תכנים פוגעניים, לסמנם ולחסום גישה אליהם. המערכת עובדת על ידי דירוג משתמשים ברחבי העולם המסמנים את האתרים ומחלקים אותם לקטגוריות, אך מאפשרת גם יצירת רשימה שחורה לשם מניעת גישה לאתרים עוינים".

האתרים שנחסמו סווגו לדבריו כאתרים "אידיאולוגיים". עם זאת, הסיווג לא אומר שהם נחסמו אוטומטית. "או שמנהל בוחר מראש את כל הקבוצה של האתרים האידיאולוגיים לחסימה, או שמתוך הקבוצה הפוטנציאלית מסומנים ידנית אתרים ספציפיים".

מרש"ת נמסר כי "ההנחיות הכלליות כפי שנמסרו ל-012 הן לאפשר גלישה חופשית למעט גלישה שזוללת פס רחב, כמו למשל אתרי הורדות קובצי וידאו, קול ודומיהם. זאת על מנת שמרב הנוסעים יוכל לגלוש ללא הפרעה. כמו כן נחסמו אתרי פורנו והימורים, כמקובל".

עוד מסרה רש"ת כי "בעקבות פניית 'הארץ' הסתבר כי חברת 012 משתמשת בכלי טכנולוגי שמבצע את הסינון הזה, שכלל קטגוריה של אתרים שהוגדרו על ידי אותו כלי טכנולוגי כמעוררי מחלוקת. יצוין כי לא התקבלו בנתב"ג פניות מהציבור בעניין זה. בכל מקרה, רש"ת תבחן את הנושא לעומק ובמידת הצורך תטמיע את השינויים הנדרשים". מ-012 נמסר כי החברה מנועה מלהגיב בשל חיסיון לקוח.

מנכ"לית שוברים שתיקה, דנה גולן, אמרה כי "רשות שדות התעופה אחראית לנעשה בתחומה והיא לא יכולה לגלגל אחריות על הנעשה מטעמה לספק כזה או אחר".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר כי "מצער שמי שיוצא מישראל יכול לחשוב שהוא עוזב את סין או את צפון קוריאה. רק במדינות חשוכות סוגרים אתרי אינטרנט שבהם מובעות עמדות פוליטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ