שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אשה בשבוע | אוקיינוס הידע של ויקיפדיה

תמר הירדני, כותבת ערכים בוויקיפדיה, בשבוע שבו סיים האתר מבצע התרמה בכיכובה ונערך לציון עשור להקמתו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נורית, ורגפט

אפשר גם לומר שהכל התחיל לפני בינואר 2001, כשקבוצת אנשים מקליפורניה הקימו את ויקיפדיה - האנציקלופדיה המקוונת החופשית. קשה לדעת אם שיערו בנפשם שבחלוף עשור זה יהיה אחד האתרים הפופולריים בעולם, עם מיליוני ערכים במאות שפות ומאות אלפי כותבים-מתנדבים. בתחילת השבוע הסתיים מבצע לגיוס תרומות למיזם, בו נאספו מיליוני דולרים מגולשים, מה שמראה כמה הוא חשוב למשתמשים.

הירדני, מורת דרך בירושלים, כותבת בעיקר ערכים הקשורים לעיר. כך, לצורך עבודתה היא אספה מידע על מנורת הכנסת. "השקעתי בזה, אכלתי אבק בארכיון הכנסת", היא אומרת. אחרי שאספה את המידע שיתפה את כל החבר'ה בוויקיפדיה. בת 35, אשה עובדת, תמר הירדני היא כיום אם לארבעה והחמישי בדרך. מאליה עולה השאלה, מה יוצא לה מכתיבת ערכים? שהרי פרנסה אין בעיסוק הזה ובימים כתיקונם הוא אף לא מעניק לבעליו כבוד ויקר. "אולי זה קשור למקצוע שלי", עונה הירדני. "למה אני מורת דרך" כי אני אוהבת ידע ואני אוהבת לחלוק ידע. ויקיפדיה היא במה נהדרת לחלוק בה ידע".

ויקיפדיה העברית היא מקום פעיל מאוד, לדבריה, עם מספר הערכים הגדול ביותר ביחס למספר דוברי השפה. זה מתאפשר בזכות מאות כותבים, שכמה עשרות מהם מתחזקים את האתר. בהתנדבות, כמובן. מומחים עוברים על ערכים חדשים ו"יש מה שאנחנו מכנים ?ויקי-גמד", היא מספרת, "אנשים שלא כותבים, אבל נכנסים, מתקנים, מוסיפים תמונה. יש צוות שנותן ייעוץ לשוני ויש לנו מערכת ניטור יעילה מאוד".

מה עושים המנטרים? בעיקר מתקנים השחתות - כן, יש גם משחיתים. הערכים פתוחים, כל אחד יכול להיכנס, לשנות ואף למחוק ערך שלם. הערך "ישו", למשל, הוא קורבן קבוע. הם גם שומרי הסף. "כל יום יש מאות ניסיונות לדחוף פרסומות", היא מסבירה. "יש גם אנשים שכותבים ערכים לא אנציקלופדיים, על קרובי משפחה או על עצמם, ואחר כך נעלבים כשהערך שלהם נדחה, כי ?מה זאת אומרת שאני לא מספיק חשוב? אשתי אומרת שאני מאוד חשוב'. בטוקבקים כותבים לפעמים על ?הדיקטטורים של ויקיפדיה'".

הירדני הגיחה בשבועות האחרונים מהאנונימיות, כשתמונתה התנוססה לפני גולשי ויקיפדיה בעולם כחלק מהקמפיין לגיוס תרומות. היא מקפידה להזכיר שהיא רק אחת ממאות כותבים, אבל היא שייכת גם למיעוט: יש רק עשר נשים בין עשרות הכותבים הקבועים בישראל. "לא ברור לי למה זה ככה, זה נושא שעוד ייחקר", היא אומרת. אולי יכתבו על זה ערך. *

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ