כיצד ניתן להגן על ילדים בפייסבוק

שני המקרים שפורסמו היום מעוררים שוב פחד מפני מהאינטרנט והרשת החברתית. אבל האם שורש הבעיה או הפיתרון נמצאים בפייסבוק?

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

האינטרנט בכלל והרשת החברתית פייסבוק בפרט, שוב עלו על הכוונת בעקבות שני מקרים מזעזעים שהתפרסמו היום (רביעי) בתקשורת. במקרה הראשון, ילדה בת 12 נאנסה על פי החשד בידי בן 17 ובן 22 עמם קיימה קשר ארוך בפייסבוק. במקרה השני, ילד שהתאבד לאחר שחבריו הקניטו אותו בפייסבוק וחלקם אף קראו לו להתאבד.

ככל שהרשתות החברתיות הופכות מרכזיות יותר בחווית ההתבגרות של בני נוער, כך הולכות ומתפשטות התופעות השליליות כבריונות והתעללות, המוכרות לדור ההורים גם מחצר בית הספר שלהם. הבעיה היא שברשתות החברתיות ההתעללות ובריונות הרשת זוכות לחיי נצח, וגם מעורבות ההורים עשויה להיות בעייתית.

גם צביה אלגלי, מומחית למדיה חברתית ויועצת לאיגוד האינטרנט הישראלי, מודה שאין מתכון קסם למנוע את הישנות המקרים. "כל הזמן מבקשים ממני לתת טיפים להגנה על ילדים", היא אומרת. "אני לא יודעת להגיד להורים: כך תצילו את הילדים שלכם, אין לי מתכונים. גם אני מנסה לשמור על הילדים שלי וגם אני יודעת שהילדים שלי נחשפים לכל מיני דברים שהם לא אמורים לראות".

זה לא הפייסבוק, זה חוסר האמפטיה

"אני חושבת שצריך לשים את הדגש מהפייסבוק למקום אחר - לחנך אותם ליותר אכפתיות. אני רואה ילדים שמוטרדים דרך רשתות חברתיות ועושים להם את המוות ויש סביבם קבוצה שלמה של ילדים שרואים את זה ושותקים, אני חושבת שזה המקום להוציא אותנו מהתרדמה".

ואכן, הילד שהתאבד ביום שלישי אינו הראשון שנוטל את חייו על רקע התעללות וקנטור של חבריו לרשת. זכורים במיוחד המקרים של אברהם ביגס מפלורידה שהתאבד בשידור חי תוך שגולשים מעודדים אותו, ומבלי שאיש טרח להתקשר לשירותי החירום. במקרה נוסף, אם של נערה, שזעמה על היחס לו זכתה מחברותיה, גרמה לאחת מהן להתאבד לאחר שהתחזתה לנער במייספייס וגרמה לה להתאהב בנער הדמיוני, רק כדי להתעלל בה לאחר מכן. המקרה הוא אחד מהגורמים המרכזיים שעמדו מאחורי חוק שנכנס לתוקפו בקליפורניה ואוסר על התחזות ברשת.

בבריטניה לעומת זאת החשש מבריונות מקוונת הביא ללחץ על פייסבוק כדי שתכניס כפתור מצוקה שיאפשר לכל מי שחש שהוא נמצא בסיטואציה פוגענית ללחוץ עליו ולקבל סיוע מיידי.

עומר אפרת מחברת סנסגון, המפתחת טכנולוגיה חדשה לבקרה והגנה על ילדים ברשת, מסביר כי האירועים של היומיים האחרונים חשפו שוב שלמרות שהתקשורת אוהבת להתמקד באירועי הפדופיליה יש מגוון הרבה יותר רחב ומוחשי של סכנות לילדים ברשת. כדי להתמודד איתן צריך לשנות תפיסה ולפתח סוג אחר של יכולות זיהוי ותהליכים חינוכיים.

"לדעת אינטרנט" זה לא מספיק

אלגלי גם מבקשת להפריך את המיתוס של פער הדורות הדיגיטלי. "צריך לצאת מהמקום הזה של להגיד להורים תלמדו טוב אינטרנט כי ככה תוכלו להגן על הילדים שלכם. הורים לא צריכים להיות מומחים לאינטרנט בשביל לדעת לעזור לילדיהם. אנחנו לא יכולים לדעת את כל מה שהם יודעים, אנחנו גם לא הולכים לאותם מקומות ואנחנו לא יכולים להתעדכן בקצב שלהם".

למרות שאלגלי סייגה כאמור את דבריה וציינה כי שום דבר לא מבטיח שמירה מלאה על הילדים, היא הציעה כמה טיפים שיסייעו להורים להתמודד עם המקום של פייסבוק בחיי ילדיהם.

מה תעשו

* ילדים רוצים שיקשיבו להם. כשהם באים לספר על משהו שקרה להם באינטרנט אנחנו צריכים לשבת ולהקשיב, ובמקביל אנחנו צריכים לבקש לשאול מה קורה ברשת כי זה יכול לתת מידע על מה שקורה איתם.

* צריך לזכור שגם אם אנחנו חברים שלהם בפייסבוק, לפעמים יש להם כמה פרופילים, לא רק כדי להסתיר מאיתנו דברים, אלא גם כי הם שוכחים את הסיסמה ופותחים מיד חשבון חדש.

* גם אם אתם חברים של הילדים בפייסבוק - אל תמהרו להגיב בחשבון של הילדים, ואל תמהרו להתערב בריבים מקוונים. גם אם אתם רואים שמתפתחת סיטואציה פוגענית, כדאי להגיב ולטפל בכך מחוץ לפייסבוק. אין תחליף לשיחה עם ילדך או עם הילד השני.

* קיימות גם לא מעט תוכנות מעקב (parental control) המוצעות להורים, אולם רובן מתמקדות בביטויים מסויימים או בחסימה של אתרים. בנוסף, ילדים גדולים יותר יודעים לעקוף אותן. אלגלי מציינת שאם כבר החלטתם להשתמש בתוכנה כזו, יש לשתף את הילדים ולהסביר להם על כך.

באתר "יותר חכמים מהאינטרנט" תוכלו למצוא טיפים ורשימה של ארגוני סיוע כמו yelem שיוכלו לסייע לנוער במצוקה www.safe.org.il

בנוסף מציע איגוד האינטרנט קו חם לסיוע: 03-9700911

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ