70 שנה אחרי, מרימים כוס ליוצרים המתים

היום בערב תתקיים באוניברסיטת חיפה מסיבת נחלת הכלל כדי לחגוג את היוצרים שיצירותיהם משתחררות השנה מזכויות היוצרים, ובהם גם ז'בוטינסקי

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

דלית קן דרור מהמרכז למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטה, בראשות פרופסור ניבה אלקין קורן, מסבירה כי יצירות משתחררות מזכויות יוצרים 70 שנה לאחר מות היוצר. אחד היוצרים שיצירותיהם השתחררו השנה הוא זאב ז'בוטינסקי.

כשהיא נשאלת למה בעצם כדאי לחגוג את היום היא מסבירה כי "זה יום שממעיטים בערכו, ורק בשנים האחרונות החלו לחגוג כדי להעלות את המודעות לכך שיש יצירות שיוצאות לרשות הכלל. זה מאפשר כמובן לחסוך עלויות, אבל גם לפתח את התרבות בצורה חופשית". קן דרור מספרת עוד כי במסיבה יצויינו שמות יוצרים שיצירותיהם מצטרפות לנחלת הכלל. בנוסף ישתתפו באירוע כמה מארגוני התוכן החופשי הקיימים בארץ, בהם מועדון לינוקס החיפאי חיפוקס, ויקיפדיה וקריאייטיב קומונס.

קן דרור מסבירה שהיעדר המודעות רווח בארץ ובעולם, ואם לשפוט מדבריה, רבים הסיכויים שגם אתם הפרתם זכויות יוצרים גם אם לא ידעתם את זה. לדבריה, לפי חוק זכויות היוצרים הנוכחי, כל תמונה שהורדתם מהרשת כדי להעלות לבלוג שלכם או לפייסבוק עשויה ליצור לכם בעיות, אלא אם בעל התמונה נתן הסכמה מפורשת לכך. "ברירת המחדל בחוק היא כל עוד לא אומרים שמותר זה אסור", היא מסבירה. "זה כולל תמונות באינטרנט שאסור להוריד אותן או להעתיק אותן".

ברירת המחדל הזו יוצרת בעיות קשות, ולטענת רבים היא גם מביאה לחנק של התרבות. וכבר נערכו קרבות מתוקשרים סביב נושאים כמו הזכות לשימוש הוגן ביצירות לצורך יצירות חדשות על ידי רמיקסים.

אחת החלופות המוכרות ביותר שצצו לשורה הכה מוכרת "כל הזכויות שמורות", היא תנועת קריאייטייב קומונס, ששלוחה שלה פועלת במרכז למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה ורותם מדזיני ממוביליה היה גם ממארגני הכנס עם לילי פייביש-שור מהמרכז למשפט וטכנולוגיה. "הם פועלים למשל להפצת רשיונות שימוש שיהיו נוחים לשימוש. אותם אנשים שמעלים את היצירה בוחרים את הרשיון המתאים להם ומצמידים אותו ליצירה שעולה לרשת". מי שעדיין לא מכיר את קריאייטיב קומונס, ורוצה להתנסות ביצירת רשיון יכול פשוט לגשת לאתר שלהם ולבחור את סוג הרשיון המתאים לו. את הרשיון ניתן לאחר מכן להציב בקלות בכל אתר.

קן דרור מציינת כי בארץ קיימים כמה אתרים שפועלים לקידום והנגשה של יצירות שיוצאות לנחלת הכלל. בהם אפשר למנות בין היתר את פרויקט בן יהודה שמנגיש מאז 1999 מהדורות מקוונות של הספרות העברית. בין היתר אפשר למצוא בו את כתבי ביאליק, שלום עליכם, מאמרים של חיים ארלוזרוב ורבים אחרים. פרויקט חדש יותר שהחל לפעול רק ב-2008 הוא זמרשת, ששם לו למטרה להציל את השירה העברית המוקדמת. האתר כולל מאגר של יותר מ-2400 שירים ו-4000 הקלטות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ