ויקיפדיה חוגגת עשור

כל גולש אמריקאי שני נעזר בוויקיפדיה; בעברית - 113 אלף ערכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לרגל חגיגות העשור, פרסם מרכז המחקר האמריקאי Pew סקר שכלל 2,252 אמריקאים מבוגרים שלפיו, נכון למאי 2010, 53% מכלל משתמשי האינטרנט האמריקאים המבוגרים השתמשו בוויקיפדיה כמקור מידע, זאת לעומת 36% בפברואר 2007.

הסקר מראה כי ויקיפדיה פופולרית במיוחד בקרב בעלי השכלה גבוהה - 69% ממשתמשי האתר ובקרב צעירים: 62% מהגולשים מתחת לגיל 30 משתמשים באתר, לעומת 33% מבני 65 ומעלה. למרות הפופולריות הרבה שלה, האנציקלופדיה המקוונת זוכה לפחות גולשים מאתרי הרשתות החברתיות (61%) ומאתרים כגון (66%) YouTube.

ויקיפדיה מופעלת על ידי קרן ויקימדיה, ארגון ללא מטרות רווח שנוסד על ידי ויילס ב-2003. הקרן מתקיימת מתרומות וסיכמה באחרונה מסע גיוס מוצלח ביותר, בו תרמו יותר מחצי מיליון בני אדם 16 מיליון דולר.

שלשום חגגו ויקיפדים עשור לאנציקלופדיה במאות התכנסויות ברחבי העולם. גם בישראל התכנסו שלשום כ-200 חברי קהילת העורכים והכותבים לכבוד שנת העשור בקולנוע לב בתל אביב.

דוד שי, אחד ממייסדי ויקיפדיה בעברית, אומר כי בעשור שחלף "ויקיפדיה הפכה לתחליף לאנציקלופדיות הנייר. בכל ביקור שלי בספריה העירונית אני רואה שבפינה שבה אנשים נפרדים מספרים שלהם ישנה ערימה של האנציקלופדיה העברית שהשאיר עוד אדם". עם זאת, הוא אומר כי הוא מכיר בכך ש"עדיין חסר לוויקיפדיה מרכיב מאוד בולט של האנציקלופדיות הקלאסיות, שזה הסמכותיות. אבל אני חושב שכמו כל אנציקלופדיה היא לא המקור של סוף הדרך אלא של תחילת הדרך - קרש קפיצה לחיפוש מידע על נושא מסוים".

שאלת האמינות של ויקיפדיה מלווה אותה מראשיתה. הערך ויקיפדיה בוויקיפדיה העברית מזכיר מחקר מפורסם שערך כתב העת Nature ב-2005: עורכיו שלחו למומחים 42 ערכים מדעיים מוויקיפדיה ומהאנציקלופדיה בריטניקה וביקשו בהם לחפש אי-דיוקים. מהבדיקה התברר שההבדלים בין האנציקלופדיות לא היו תהומיים: בוויקיפדיה נמצאו ארבעה אי-דיוקים לכל ערך בממוצע לעומת שלושה בבריטניקה.

שי מציין כי ויקיפידה מרחיבה את פעילותה גם לזירת החדשות והאקטואליה. "בנקודה הזו יש יתרון לוויקיפדיה כי היא נותנת את התמונה הכוללת בעוד העיתונים עוסקים באירועים הנקודתיים של היום החולף. לפעמים יש מאמרי פרשנות שנותנים תמונה רחבה יותר, אבל ויקיפדיה מאפשרת הצגה שיטתית של מידע על אירוע אקטואלי באופן מתמשך ומסוגלת גם לתת אסמכתאות. אני לא אגיד שכבר ביום כתיבתו הערך מושלם, כי מדובר בהתרחשות דינמית, אבל הוא בהחלט נותן פרספקטיבה כוללת שקצת קשה להשיג בעיתונים. זאת עוד נישה שוויקיפדיה ממלאת".

כ-3,500 גולשים ישראלים תרמו כ-285 אלף שקל לוויקיפדיה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ