מדריך לבלוגוספירה: הקוטנר של הבלוגים

עונג שבת נחשב בעיני רבים כמעין רכז תחום המוסיקה בבלוגוספירה הישראלית

אבי שניבאום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי שניבאום

למרות הדיבור הרב על בלוגים ובלוגרים, ספורים הם אלו שזכו להצלחה כמו של גיא חג'ג'. הבלוג זכה לעצמאות לפני כשש שנים כשהתפצל באופן רשמי מ"השרת העיוור", אתר שייזכר לדורות כחממת מבקרי מוסיקה שהרחיב את הטעם והידע המוסיקלי של רבים. חג'ג' נחשב בעיני רבים כמעין רכז תחום המוסיקה בבלוגוספירה הישראלית. האתר הציג לא מעט "סקופים" וממשיך ומקדם את סצנת האינדי המקומית על כל גווניה.

מדי שבוע חג'ג' מעלה פוסט מרכזי וארוך שמורכב מביקורת, שירים או אלבומים להורדה, לינקים שונים וסתם מחשבות על תרבות. אפשר לא להסכים עם הטעם של חג'ג' אבל ניכרת בכתיבה שלו ענווה מסוימת שמזמינה את המבקר לשוב לבלוג וליהנות ממנו מדי שבוע לאורך תקופה ארוכה. בראיון עמו הוא מספר שהוא משקיע בבלוג "יותר מדי אבל לא מספיק" ומפרט שעות ארוכות של עבודה. אך מיד הוא דואג להזכיר כי למרות העומס "אני בדרך כלל כל כך נהנה מהעבודה על ה'עונג', שזה מספק בכל מקרה".

למה פתחת את הבלוג?

"ה'עונג' נולד מדחף מאוד פשוט שיש לי, ותמיד הייתי בטוח שלכולם יש אותו, עד שפתחתי את הבלוג וגיליתי שזה לא לגמרי נורמלי לחיות ככה. בכל פעם שאני נתקל במשהו שמלהיב אותי - אלבום, סרט, קומיקס, אדם, מאכל - אני מת לרוץ ולספר לכל מי שאני מכיר כדי שגם הם ישמעו את האלבום או יראו את הסרט. זה דחף שיתופי שאולי נשאר לי כי גדלתי בקיבוץ. הבלוג מפשט את התהליך הזה. כשהקמתי אותו, לא היה פייסבוק ולא יכולת לעשות Share בלחיצת כפתור לכל אתר בעולם, אז טרחתי ממש לכתוב ולהסביר למה כל לינק שווה לחיצה. זה נשאר עד היום. האמת היא שאני מופתע מדי שבוע שאנשים עדיין קוראים את כמויות הטקסט שאני כותב ואינם מסתפקים בלחיצה על כל לינק בפיד שלהם בפייסבוק וזהו".

בתור פעיל ותיק בסצינה, איך אתה מתרשם מהתפתחות הבלוגוספרה הישראלית?

"אני די מאושר מהמצב. אני קורא הרבה מאוד בלוגים באדיקות והתהליך שעבר על הבלוגוספרה בשנים האחרונות הוא נהדר בעיני: תהליך של גדילה צפויה, אבל חשוב מכך - של התבגרות. כשפתחתי את הבלוג היו אולי שלושה-ארבעה בלוגים נוספים בעברית שעסקו במוסיקה וכיום אני עוקב אישית אחרי כמה עשרות, ובטוח שיש עוד עשרות שאיני מכיר. גם האיכות עלתה. רוב האנשים שפתחו בלוג מוסיקה או תרבות סתם כי מתחשק להם נעלמו עם הזמן, ונשארו אלה שיש להם תשוקה לדבר, שמשקיעים, עושים תחקירים, מראיינים, כותבים לעומק ומתוך אהבה ועניין אמיתיים - בקיצור, יוצרים תוכן מעמיק, רחב ומעניין הרבה יותר מכל מה שיש כיום בתקשורת הממוסדת.

"בתקופה שפתחתי את 'עונג שבת', היו דיבורים רבים על כך שהבלוגים יחליפו את ספקי התוכן המסורתיים והדיון הזה גווע אחרי זמן מה. אני חושב שמה שדיברנו עליו אז, קרה היום. בד בבד עם העובדה שהרבה מאוד בלוגרים התחילו גם לכתוב בעיתונות הממוסדת (ביניהם אני), יש מספר עצום של בלוגרים עצמאיים שכותבים ומפרסמים היום תוכן עצמאי בעברית, שעולה בכל מובן על התכנים המגזיניים הערוכים בעיתונות הוותיקה. מספיק להציץ בעשר הבלוגים שהכי אהבתי השנה כדי לקבל כמה דוגמאות".

עונג שבת

* כתובת:

* מחבר הבלוג: גיא חג'ג'

* תחום עיסוק: בעיקר מוסיקה

* תדירות עדכון: פוסט מרכזי מדי שבוע ואחד או שניים קטנים במשך השבוע

* המלצת הבלוגר:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ