בשם האב, הבן ורוח הפייסבוק

האפיפיור בירך על שימוש בפייסבוק אך הזהיר: "אין תחליף לקשר אנושי"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האפיפיור בן ה-83, פרסם את עמדתו בהודעה שכותרתה יכולה היתה להשתלב בקלות בטוויטר: "אמת, רוממות ואותנטיות החיים בעידן הדיגיטלי". בהודעה הוא ציין כי הרשת מספקת "הזדמנות גדולה", אבל התריע במקביל מפני הזרה, ניכור, סלחנות-עצמית, ומפני הסכנה הטמונה ביצירת קשרים וירטואליים רבים יותר מקשרים אמיתיים.

"חשוב לזכור תמיד שהקשר הווירטואלי אינו יכול להחליף את המגע הישיר עם בני אדם בכל תחומי חיינו", אמר בנדיקטוס ה-16. הוא קרא למשתמשים ברשתות החברתיות לשאול את עצמם "מיהו השכן שלי בעולם הזה?", כדי למנוע מצב שבו אדם נגיש תמיד באינטרנט, אבל לא למי שהוא פוגש בחיי היום-יום שלנו.

האופקים הנרחבים של התקשורת החדשה "דורשים בדחיפות חשיבה מעמיקה על משמעות התקשורת בעידן הדיגיטלי", הוסיף. האפיפיור, שלא מתחזק בינתיים עמוד משלו בפייסבוק, לא נקב בשמה של רשת חברתית כלשהי. הוא ציין, עם זאת, פעמים אחדות את המונחים "לשתף", "חברים" ו"פרופילים".

לדבריו, הרשתות החברתיות יכולות לסייע ל"דיאלוג, לסולידריות וליצירת קשרים חיוביים", אך התריע מפני הסכנות הטמונות בהן: "הכניסה למרחב הווירטואלי יכולה להיות סימן לחיפוש אותנטי אחר מפגשים אישיים עם אחרים, בתנאי שתוקדש תשומת לב לסכנות האורבות לאדם, כגון התכנסות במעין קיום מקביל או חשיפה מוגזמת לעולם הווירטואלי". "בחיפוש אחר 'חברים' ברשת, האתגר הוא להיות אותנטיים ונאמנים, ולא להיסחף לאשליה של יצירת פרופיל מלאכותי", הדגיש.

ידוע זה מכבר כי האפיפיור כותב בכתב יד את רוב הנאומים שלו ושהעוזרים שלו מסייעים לו לגלוש באינטרנט. ב-2009 עלה לרשת אתר האינטרנט החדש של הוותיקאן בשם www.pope2you.net, שמציע אפליקציה בשם "האפיפיור פוגש אותך בפייסבוק", ואפליקציה נוספת המאפשרת למאמינים לצפות בנאומיו ובמסריו באייפונים או באייפודים שלהם.

בתקרית מפורסמת שאירעה ב-2009 נאלץ הוותיקאן להודות בבושת פנים שאילו גלשו בכיריו יותר באינטרנט, הם היו מגלים כי בישוף בעל דעות קיצוניות, שהחרמתו על ידי הכנסייה בוטלה, הוא מכחיש שואה זה שנים רבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ