ואיל רונים: צ'ה גווארה המצרי של עידן יוטיוב

ואיל רונים, בן 31, אייש תוך זמן קצר את תפקיד הסמל של המהפכה. למיליונים הוא נתן תקווה

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

כשדיווחו על שחרורו של ואיל רונים, בכיר בגוגל מצרים ואחד מיוזמי המחאה, שנחטף על ידי שירותי הביטחון המצריים בתחילת המאורעות ונעלם - הייתי בבית קפה סואן. אם נראה שהמהפכה כבר התחילה לדעוך מעט, בשל שיטת ההפרד ומשול שמפעיל סגן הנשיא החדש, עומר סולימן, בטוויטר דיווחו שהראיון עמו לאחר שחרורו נתן דחיפה למפגינים, וההפגנות מתמלאות וגדושות מאי פעם. סיפרו על אנשים שתמכו במובארק והחליפו צד. לא התאפקתי ואמרתי שאציץ בבחור המדובר. אבל הייתי בבית קפה הומה, כך שנאלצתי לצפות בו ללא קול, רק עם כתוביות.

רגע התפיסה של ואיל רונים

בהתחלה קשה להבין איך הבחור הזה סחף רבים כל כך ואיחד מחדש את המאבק. הוא נראה מבויש וראשו רכון כלפי מטה. אבל כעבור כמה שניות, הוא משתחרר ותוקף, מתייפח, כועס, מתבלבל, ואז הופך מחודד, גולש לזוטות ואז אומר משפטים על-זמניים על צדק, מדבר על מדינה שבה האזרחים הפטריוטים נחשבים בוגדים, ואלה ששדדו ורמסו את המדינה מתהדרים לדבר בשם המולדת. הוא מספר כמה היה חשוב לו לשכנע את החוקר שלו שהוא לא בוגד, ומתגאה כילד קטן על כך שהצליח לבסוף. אט אט הרגשתי את הדמעות עולות בגרון, וטרקתי את המחשב. מביך לשבת בבית קפה תל אביבי צוהל ולייבב לפתע בגלל מישהו שאתה לא ממש מכיר.

אינני טיפוס סנטימנטלי. הפוליטיקה הישראלית מלמדת אותך להיות חשדן לכל הכיוונים. אבל האומץ של ואיל רונים היה בוהק, יוצא מאפלת הכלא שבו עיניו מכוסות, אל האולפנים הנוצצים של ערוץ דרים טי.וי. עם או בלי קשר לרונים, נתגלו עוד גיבורים במצרים. אמש, עיתונאים רבים מהערוצים והעיתונות הממשלתית, שופר השלטון, פתחו בשביתה ועברו לצד המפגינים. זה דבר שנגע בי כאיש תקשורת. עיתונאי יודע שקל להילחם את מלחמותיהם של אחרים, חזקים ככל שיהיו, מאשר לעמוד נגד המעסיק שלך. אבל הנה, העיתונאים האלה לא מפחדים מכלום.

הראיון של ואיל רונים

ואיל רונים, בן 31, אייש תוך זמן קצר את תפקיד הסמל של המהפכה. למיליונים הוא נתן תקווה. כל שמונה שניות צץ בטוויטר ציוץ שנושא את שמו, קבוצות פייסבוק מציעות שהוא ינהיג את המשא ומתן עם הממשלה, וגם הסרטון בו נראה מעצרו הפך ללהיט - מעין צ'ה גווארה בגרסת יוטיוב.

היה נראה שאין יותר גיבורים בימינו. יש הרבה אנשים טובים, אבל התקשורת מוצפת במרק מהביל של דימויים, ולא נראה שאדם יחיד יצוף משום מקום, לא מעובד ונטול צבעי מאכל. אבל אולי בגלל שמצרים היא אומה שמובראק תקע בזמן, נותרו בה הגיבורים והרשעים, האור והחושך. ונקווה שכמו בסיפורים, גם כאן הטוב ינצח.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ