המהפכנים האיראנים גולשים מתחת לרדאר

שיחה בסלולר תוך כדי נסיעה, החלפת שם המשתמש ברשתות חברתיות בתדירות גבוהה וחזרה לשימוש בטלפונים ציבוריים - כך מקשים המהפכנים הצעירים באיראן על המשטר שמבקש לצוד אותם

איילה צורף
איילה צורף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילה צורף
איילה צורף

האם איראן תיהפך למדינה המוסלמית הגדולה השנייה ששליט דיקטטור הוריד בה את הרשת לחלוטין? אתמול נחתכה פעילות האינטרנט במדינה בחצי ביחס לימים כתיקונם. הגולשים האיראנים, כ-40 מיליון במספר, מעריכים כמובן שמדובר בהחלטה של השלטון, שמבקש לדכא את התפשטות המידע וההתארגנות למחאה באמצעות מדיה חברתית.

כשחוסני מובארק, נשיא מצרים היוצא, ביקש לדכא את ההפגנות במצרים, עוד בימים הראשונים שהן החלו, הוא חסם לחלוטין את הגישה לרשתות החברתיות. אחמדינג'אד עשה זאת כבר די מזמן, לפני כמה חודשים, זמן קצר לאחר שהצעירים האיראנים הרימו ראשם באמצעות אתרי המדיה החברתית, כמו גם באמצעות פליקר ואחרים.

עד אתמול ניסו מתנגדי השלטון לשחזר גם באיראן את שיטות הפעולה שעבדו היטב במצרים, כשפייסבוק וטוויטר משחקות תפקיד מרכזי ככלי להתארגנות, באתרים שאינם נמצאים תחת פיקוחו של הממשל. אך אתמול פקעה סבלנותו של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, וחלקים נרחבים מהרשת הפסיקו לפעול או שקצב התעבורה בהם ירד למינימום. "אין אינטרנט כמעט בכל החלקים של טהראן", צייץ גולש בטוויטר, שסימן את הציוץ שלו כציוץ שעוסק בהפגנות באיראן.

כעת המצב באיראן הוא כזה: לעתים הרשתות החברתיות חסומות ולעתים הן פשוט אטיות להחריד, עולות ויורדות לסירוגין, באופן כזה שברור שיש יד מכוונת מאחורי הדברים. במצרים, וכך גם באיראן, הגולשים מאמצים כתובות IP בינלאומיות כדי להערים על המשטר, ובכך לא נסרקים ברשת כמחשב איראני אלא כמחשב אמריקאי, בריטי וכדומה. אמצעים לגיוס כתובות IP בינלאומיות מצויים בשפע, החל באפליקציות אייפון שמאתרות לבד כתובות שמסייעות למכשיר הסלולר להתחזות למכשיר במדינה אחרת, ועד אתרים באינטרנט הנייח שעושות את אותה פעולה גם למחשבים הביתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ