ליאור להב

המלחמה של תעשיית המדיה נגד משתפי הקבצים, ואתרי השיתוף מתנהלת זה כבר כמה שנים טובות. אבל, עד כה היו גורמים רבים שנהנו מהפרות הזכויות בעקיפין, אבל חמקו מהתייחסות. בעת הקרובה יידרשו בתי המשפט לעסוק יותר ויותר בבחינת אחריותם של הגורמים המסייעים להפרה, גם אם הם לא קשורים במישרין להפרה.

אדם הגולש באינטרנט ומבקש לצפות במשחק כדורגל, יעשה כן לרוב בניסיון להימנע מתשלום דמי המנוי הכרוכים ברכישת הזכות לצפות במשחק זה במסגרת שידורי הטלוויזיה שלו. לא יכול להיות ספק שגורמים שונים חברו כדי לייצר את הפלטפורמה המתאימה לביצועה של הצפייה הזו.

על גורמים אלו ניתן למנות את בעליו של אתר האינטרנט, דרכו גולש הצופה לשידור המשחק, את הגורם המארח את אתר האינטרנט על שרתיו, את החברות המספקות לגולשיהן את האפשרות לגלוש לאתר האינטרנט ואת החברות המסחריות המפרסמות במסגרת אתר האינטרנט.

חלקם של הגורמים המנויים לעיל אינם יודעים שהם תורמים להפרה מסיווית של זכויות יוצרים באינטרנט. חלקם יודעים, אולם אינם פועלים כלל להפסקת המעורבות בהפרות, מתוך אמונה שידו של החוק תקצר ולא תגיע אליהם. עם זאת רצוי לזכור, שחלק גדול מן הגורמים מייצר לעצמו רווחים נאים, שעה שהוא מסייע להפרת זכויות היוצרים. כך, אתרי האינטרנט המכילים הפנייה לשידורי הצפייה הישירה למיניהם, נהנים מתנועה ערה של גולשים ומוכרים למפרסמים שטחי פרסום באתרים אלו, על בסיס תנועת הגולשים בהם. גורמים אחרים מוכרים דמי מנוי חודשיים. כך אירע שהגנבים הדיגיטלים נהנים ויצרני התכנים סופגים הפסדים כבדים שמאיימים לכרות את הענף עליו הם יושבים.

לפי התפתחות הפסיקה בארץ ובעולם נדמה כי יומם של המפרים גם במעגלים המשניים, קרב.

לאחרונה הגישה חברת צ'לרטון, המפעילה את הערוצים ספורט 1 וספורט 2, תביעה נגד אחד מאתרי האינטרנט המובילים בישראל, הנהנה מגלישה של מליון וחצי גולשים בחודש, בשם dacho.co.il במטרה לאסור עליו לאפשר לגולשים להשתמש באתר כבפלטפורמה למסירת קישורים לשידורי משחקי כדורגל. בדיון דחוף שנערך בפני בית המשפט השפיע בית המשפט על הצדדים להגיע להגיע לידי הסדר לפיו האתר יוריד כליל כל התייחסות לשידורי ספורט, יפרסם הודעה לגולשיו שאין עוד שידורי ספורט באתר שלו וככל שיהיו קישורים לשידורי ספורט באתר, יוריד אותם מן האתר מיד עם קבלת פניית בעלת הזכויות.

הנה כי כך, נמצא גורם הפועל במעגל השני של ההפרה, כמי שניתן לדרוש ממנו להפסיק ולפגוע בזכויות היוצרים של בעלת הערוצים, אף שברור לכל, שהלכה למעשה, הגורם המפר באופן ישיר את זכויות היוצרים הוא הגולש המעלה את הלינקים המאפשרים צפייה ישירה בשידורי הספורט של בעלת הערוצים.

נראה כי ברחבי העולם קיימת התעוררות של בעלי זכויות בתכנים שונים, הרואים איך אלו זולגים לרשת האינטרנט ומופצים בחינם למילוני גולשים, במטרה לעצור סחף מסוכן זה. כך, הגיש לאחרונה הארגון המייצג את אולפני הסרטים בהוליווד תביעה נגד אתר Hotfile, בטענה שהוא מקדם גניבה דיגיטלית בהיקף כה גדול עד שהפך לאחד ממאה האתרים המובילים בעולם כולו. האולפנים ההוליוודיים טענו כי האתר מספק למשתמשיו שטחי אחסון וירטואלי, מעודד העלאת והורדת תכנים ואף מעודד שיתוף קבצים לא חוקיים.

בתי המשפט הישראלים נקטו בגישה דומה. וכבר קיימות שתי פסיקות ראשוניות בנושא. דומה שבעתיד הקרוב אנו עתידים לחזות בהתפתחותה של פסיקה רבה בתחום "ההפרה התורמת", ובהרחבת מעגלי החבות על גורמים שלכאורה נראים משניים, אולם למעשה מהווים חלק אינטגראלי בשרשרת הפרת זכויות היוצרים, שרשרת שתחילתה במפר הראשי וסופה בצרכן הסופי של המוצר המפר.

עם זאת, ראוי לציין שהמלחמה במפרי זכויות היוצרים הינה מלחמה מורכבת, מול יריבים חמקמקים הפועלים במחשכי העולם הווירטואלי. מאבק זה הינו בהכרח מאבק שידרוש משאבים גדולים. בעלי הזכויות, המשקיעים כשרון וממון רבים בהפקת התכנים, מחויבים לעצור את הגנבות הדיגיטליות של תכניהם ומבחינתם מהווה הדבר מלחמת קיום של ממש. התאגדותם של גופים בעלי תכנים בישראל תחת קורת גג אחת ויצירת חזית מאבק משותפת, היא מחויבת המציאות.

עו"ד ליאור להב, שותף במשרד כצנלסון להב עורכי דין ועומד בראש מחלקת ליטיגציה וקניין רוחני

גילוי נאות: הכותב ייצג את צ'רלטון בתביעתה נגד אתר dacho.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ