שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה

הדאגה הזאת היא דאגה בטרם זמנה. כיום, קובה היא המדינה הכי פחות מחוברת לרשת באמריקה הלטינית. רק ל-3% מתושבי האי יש גישה לאינטרנט, ובמקומות העבודה שיש בהם מחשבים מוטלות מגבלות חמורות על הגלישה. עם זאת, מכונת התעמולה של האחים קסטרו לא בחלה בניצול המצב הקיים כדי לנגח את הממשל האמריקאי ולהאשימו במניעת חיבורה של קובה לסיב אופטי העובר בים בסמוך לאי - טענה נכונה רק בחלקה. בעבר ביקשו בחברת התקשורת האמריקאית AT&T לעשות זאת, אך ממשל בוש חסם את המהלך. כשהתחלף הממשל וברק אובמה נכנס לבית הלבן, הופשר מעט הקרח וניתנה לחברות אמריקאיות רשות לספק שירותי אינטרנט לאי. הפעם הקובנים סירבו.

ובכל זאת האי חובר לפני זמן קצר לסיב האופטי, באדיבות נשיא ונצואלה, הוגו צ'אווס. הכבל, באורך 1,600 קילומטרים, הונח בתחתית הים הקריבי על ידי חברות צרפתית ובריטית. עלות הפרויקט כולו, כ-70 מיליון דולר, כוסתה על ידי הבנק הממשלתי של קאראקס. בעוד זמן לא רב, כשהמערכת תתחיל לפעול, מהירות העברת המידע של קובה תואץ פי 3,000.

היחס לאינטרנט סכיזופרני בקובה: מצד אחד יודעים קברניטי הכלכלה, המנסים לשכלל את ביצועיהם בשנה האחרונה, שבלי התקשורת הזאת אין סיכוי רב לרפורמות שמקדם הנשיא ראול קסטרו. מצד אחר, החשש מה"פלישה האלקטרונית" אמיתי בקרב אנשי הביטחון בהוואנה.

מנואל אנריקס, מבכירי חברת הטלפון של המדינה (ETECSA), אמר בראיון שהתפרסם באחרונה כי "אין ספק שיש כוונה לתקוף את קובה באמצעות האינטרנט, ולנו יש כמובן הזכות והחובה להתגונן". אנריקס, אגב, הוא אחד מאלף בלוגרים שפועלים מטעם משרד התקשורת באי. בלוגרים אלה מנהלים מאבק מקוון במידע וברעיונות שמפרסמים כ-30 בלוגרים העצמאיים בקובה, המצליחים לחדור בסדקי חומת הביטחון.

אחת מהבלוגריות המפורסמות היא קלאודיה קדלו, מורה לצרפתית בת 27. הבלוג שלה, "הזירה השמינית" (Octavo Cerco), זוכה להצלחה ולהדים רבים גם מחוץ לקובה. גם הבלוגרית יואני סאנצ'ס זוכה לפופולריות. היא הפכה בעיני רבים לסמל, בזכות עקשנותה והתמדתה למרות הרדיפות והעונשים הרבים שהוטלו בשנים האחרונות. הבלוג שלה "דור ובלוג" (Generacion Y blog), היה זה שהדליף את דבר קיום הפגישה בעניין המלחמה באינטרנט במשרדי השירות החשאי הקובני. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ