היפאנים מצייצים בין ההריסות: "ראש הממשלה מנותק"

היפאנים חובבי הטכנולוגיה מתמודדים עם רעש האדמה באמצעות שימוש בה. לעומת האיפוק בדיווחי החדשות, בטוויטר מתגלה הביקורת הציבורית

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתב ""

העיתונאי היפאני יוג'י האנאוקה מוכר ביפאן כעיתונאי המתמחה בסיקור אסונות. הוא דיווח על רעידת האדמה הקטלנית שהתרחשה בעיר קובה ב-1995, והיה שליח היומון הנפוץ Maichini לסרי לנקה, אחרי הצונאמי בשנת 2005. הניסיון שלו בסיקור מוקדי אסון גרם לעורכיו למנות אותו בשנת 2009 לכתב העיתון בישראל. בסוף השבוע, האנאוקה ישב בדירתו השקטה בירושלים, וצפה בהרס.

"סיקרתי הרבה אסונות, אבל האסון הזה שונה מכולם", אמר האנאוקה בראיון ל"הארץ" אתמול. "זו רעידת האדמה החזקה ביותר שפגעה ביפאן במאות השנים האחרונות. המדינה תצליח לשקם את התשתיות רק בעוד כמה שנים, וההשפעות הפסיכולוגיות והחברתיות של האסון יורגשו זמן רב".

גנצ'י ימאגוצ'י, כתב סוכנות הידיעות היפאנית קיודו בישראל, אמר בשיחה עם "הארץ" כי הוא דבוק למסך הטלוויזיה מאז ששמע לראשונה על רעידת האדמה. "אי אפשר להתנתק. זה אסון לאומי ענק, וגם מי שמשפחתו הקרובה לא נפגעה באסון מרגיש באבל". עיתונאי יפאני אחר, שביקש לא להזדהות בשמו, אמר כי אזרחי יפאן "זועמים על מחסור במידע אמין" לגבי האירועים. "הממשלה מעדכנת את האזרחים לאט מדי, והמידע שהיא משחררת לכלי התקשורת אינו אמין. אנשים לא סומכים על הדיווחים, ומחפשים מידע באינטרנט".

באתר גוגל יפאן החל לפעול ביום שישי מנוע חיפוש למציאת מידע על נעדרים. הממשק פשוט במיוחד, וניתן להשתמש בו גם באמצעות טלפון סלולרי: נכנסים לאתר, ומעלים מידע על אדם שנעדר. "אנשים מקווים שהאדם הנעדר, או מישהו שמחזיק במידע לגביו, ייכנס, יראה את שמו, ויעדכן", הסביר ל"הארץ" איתן בולוקין מתל אביב, דוקטורנט לפילוסופיה יפאנית ומורה פרטי ליפאנית, שנעזר במנוע החיפוש כדי לחפש מידע על אודות חברים ביפאן.

אתמול, עד השעה שבע בערב הועלו לאתר שמותיהם של 65 אלף נעדרים. טניה ממינסק העלתה לאתר הודעה על מכר שלה בשם יושי אויקאוה. "יושי, זו טניה, אם אתה בחיים צור קשר. אם מישהו יודע משהו על מצבו, אנא צרו קשר". כעבור כשעה העלה יושי עצמו הודעה לדף שפתחה בשבילו טניה באתר: "אני חי, נמצא בעיר פוקאוקה ועולה בקרוב על מטוס לטוקיו". האתר של גוגל, גרסה מקוונת של "המדור לחיפוש קרובים", מאפשר לחפש אנשים או להעלות מידע על נעדרים בשפות יפאנית, קוריאנית, אנגלית, צרפתית, מנדרינית וקנטונזית.

בשעה שמאמצי חיפוש הנעדרים מתרכזים בגוגל, ניצנים של ביקורת ציבורית ניתן למצוא בחשבונות טוויטר של אזרחים יפאנים צעירים. המשתמש Kuronox מטוקיו כתב אתמול בערב: "כשראיתי בטלוויזיה ראיון עם ראש הממשלה נאוטו קאן, לא יכולתי שלא לצחוק. אחר כך חזרו התמונות מהאסון, ולא יכולתי שלא לבכות". המשתמש Dec1981, שמתגורר בצפון מזרח המדינה (האזור בו היכו גלי הצונאמי), רמז כי ראש הממשלה מנותק, וכתב: "בטח ראש הממשלה מסתכל על התמונות בטלוויזיה וחושב שהאש היא בגלל חגיגות יום העצמאות".

המשתמש takaisupercool סיפר כי ניצל מהאסון "רק במזל". "ראיתי בסי-אן-אן שהמלון שבו התאכסנתי בסנדאי הוצף, רק במזל עזבתי אותו לפני רעש האדמה, עכשיו אני מסתכל על התמונות ולא מאמין". והמשתמשת Anijeena עדכנה בהתרגשות אתמול: "סוף סוף יצרתי קשר עם המשפחה בסנדאי, כל כך דאגתי להם. תודה לאלוהים שעזר לי למצוא אותם, ולכל החברים שתמכו בי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ