תקציב המדינה - זמין ברשת ובקוד פתוח

השר מיכאל איתן והסדנא לידע ציבורי העלו אתר חדש ואינטראקטיווי בקוד פתוח שמאפשר לצפות בתקציב המלא, בנוסף לגרפים ומידע להשוואה מהתקציבים של 20 השנה האחרונות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

תקציב המדינה על כל סעיפיו עלה אמש לאינטרנט במסגרת שיתוף פעולה של השר מיכאל איתן, המופקד על שיפור השירות וממשל פתוח והסדנא לידע ציבורי, קבוצת מפתחים מתנדבים העוסקת בשקיפות מידע ציבורי. אתר התקציב הפתוח החושף את תקציב המדינה ומלווה אותו בטבלאות וגרפים.

תקציב המדינה הופץ עד כה לחברי הכנסת בחוברות וספרים וברמת תוכניות פעולה המכילות כ- 1700 תוכניות בלבד. אתר התקציב הפתוח מאפשר לכל גולש לצפות בתקציב ברמת "תקנות", המכילות כ-14,000 סעיפים ונותנת תמונה מעמיקה ונאמנה של התקציב. עוד מאפשר האתר להשוות את תכנון וביצוע התקציב לאורך 20 השנים האחרונות, כאשר באתר ניתן למצוא נתונים מ- 199 ועד היום.

איתן מסר כי מדובר במערכת ניסיונית והיא מופעלת כפרויקט הבא להדגים את האפשרויות הגלומות בשיתוף פעולה עם הציבור ובפתיחת מידע ממשלתי לשימוש הציבור.

"דרך השיתוף והשקיפות, היא הדרך הנכונה ביותר לחיזוק הדמוקרטיה והכלכלה בישראל", אמר איתן. "אני גא בבני דאון וחברי הסדנא לידע ציבורי שפיתחו בהתנדבות את המערכת הזו ומערכות נוספות כמו אתר "כנסת פתוחה" ואשמח לעודד יוזמות נוספות שתצמחנה מהציבור".

אדם קריב, מהסדנא לידע ציבורי הסביר כי הם בנו "מערכת קוד פתוח שמאפשרת לכל אזרח להבין טוב יותר את חלוקת המשאבים במדינה. יש עוד עבודה רבה לפנינו ואני מזמין את כל חובבי התכנות להצטרף לעשייה ולעזור לשפר ולשדרג את המערכת".

הסדנא לידע ציבורי היא עמותה על-מפלגתית של חובבי תוכנה שמפתחים בהתנדבות אתרים שמנגישים מידע ציבורי ועוזרים לציבור ללמוד אותו. הפרויקט הראשון של הסדנא - כנסת פתוחה - מאפשר לאזרחים להבין טוב יותר את הנעשה בכנסת ולעקוב אחרי פעילות הנבחרים. עוד סייעו בהפעלת פרויקט התקציב הפתוח שתי"ל וביה"ס לממשל ומנהיגות באוניברסיטת ת"א.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ