צבא ארה"ב מפתח תוכנה לתעמולה ממוחשבת ברשתות החברתיות

חשבונות פייסבוק מזויפים יעבירו מסרים פרו-אמריקאיים מגולשים אמריקאים שייתחזו לאזרחים זרים

גרדיאן
ניק פילדינג, איאן קוביין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
ניק פילדינג, איאן קוביין

חברה בקליפורניה זכתה בחוזה עם הפיקוד המרכזי של הצבא האמריקאי (סנטקום) לפיתוח מה שמתואר כ"שירות לניהול זהויות באינטרנט", שיאפשר לאדם אחד לשלוט בו-זמנית בעשר זהויות נפרדות. לפי החוזה עם החברה, כל זהות חייבת להיות בעלת רקע, עבר ופרטים משכנעים, והתוכנה צריכה לאפשר ל-50 אנשי צוות להפעיל זהויות מזויפות ממקום העבודה שלהם, "בלי לחשוש שייחשפו בידי גורמים עוינים".

מומחים אומרים שהפרויקט מזכיר את המאמצים של סין לפקח על חופש הביטוי באינטרנט ולהגביל אותו. מבקרי התוכנית צפויים לטעון שהיא תאפשר לצבא האמריקאי ליצור קונצנזוס מזויף בדיונים מקוונים, לדחוק למיעוט דעות לא רצויות ולחנוק פרשנויות או דיווחים שלא תואמים את מטרותיו. בנוסף, הגילוי כי צבא ארה"ב מפתח אמצעים ליצור זהויות מזויפות ברשת עשוי לעודד ממשלות אחרות, חברות פרטיות וארגונים לעשות זאת גם כן.

החוזה מחייב שייעשה שימוש בשרת וירטואלי פרטי אחד בארה"ב ובשמונה שרתים שייראו כאילו הם נמצאים מחוץ לארה"ב, כדי ליצור רושם שהזהויות המזויפות הן אנשים הנמצאים במקומות שונים בעולם. החוזה גם דורש שהגלישה של הזהויות תתבצע באופן שלא ניתן יהיה לקשרו לסנטקום.

התוכנה שהוזמנה תאפשר לצוותים אמריקאים, שיעבדו מסביב לשעון במיקום אחד, להגיב לשיחות ברשת עם שלל פוסטים בפייסבוק ובבלוגים, הודעות בטוויטר, חדרי צ'טים ומקומות נוספים. מפרטים שהתפרסמו על החוזה עולה כי הצוותים יפעלו מבסיס חיל האוויר מקדיל, הסמוך לטמפה, פלורידה, שם נמצא פיקוד הכוחות המיוחדים של ארה"ב (סוקום).

דובר סנטקום, ביל ספיקס, אמר כי "הטכנולוגיה תסייע לבצע פעולות מסווגות בבלוגים ואתרים בשפות זרות, כדי לאפשר לסנטקום להגיב לקיצונים אלימים ולתעמולה של אויבים מחוץ לארה"ב". לדבריו, הפעולה לא תיעשה באנגלית משום שפנייה לקהל אמריקאי באמצעות טכנולוגיה שכזו מנוגדת לחוק, וכל שימוש של סנטקום באנגלית ברשתות חברתיות נעשה תמיד בגלוי. הפעולות נעשות בין היתר בערבית, פרסית, אורדו ופשטו.

ככל הנראה החוזה נחתם כחלק ממבצע שהחל במסגרת המלחמה בעיראק, בשם "מבצע קול אמין" (OEV), כאמצעי ללוחמה פסיכולוגית נגד נוכחות של תומכי אל-קאעדה ברשת. מאז דווח כי OEV התרחבה לתוכנית בהיקף 200 מיליון דולר, שפועלת נגד ג'יהאדיסטים בפקיסטאן, אפגניסטאן והמזרח התיכון.

מפקדים אמריקאים רואים ב-OEV אמצעי חיוני ללוחמה בטרור ולמאבק נגד הקצנה. בעדותו בפני הוועדה לשירותים מזוינים בסנאט בשנה שעברה, תיאר הגנרל דייוויד פטראוס, ששימש אז מפקד סנטקום, את פעילות התוכנית כמאמץ "להיאבק באידיאולוגיה ובתעמולה קיצוניות ולהבטיח שיישמעו באזור קולות אמינים".

סנטקום אישר כי חוזה בסך 2.76 מיליון דולר הוענק ל-Ntrepid, חברה חדשה. עם זאת לא נמסרו פרטים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ