תג מחיר - גירסת הפייסבוק

עמוד פייסבוק של פעיל השמאל יגאל שתיים הוסר מהאתר בטענה שהוא משתמש בשם בדוי

ספי קרופסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי קרופסקי

פעילי ימין המזוהים עם הדף הרשמי של ברוך מרזל בפייסבוק הצליחו, בחודש שעבר, להביא לחסימת דפיהם של כמה ארגוני שמאל ובהם "מחסום ווטש", "קו לעובד", "יש גבול" ו"אנרכיסטים נגד הגדר". האתרים הסתמכו על נוהלי הרשת החברתית שלפיהם אפשר לדווח על ארגונים המשתמשים בפרופילים אישיים במקום ב"דפי חברה" כפי שהם מתבקשים לעשות, ופירסמו "מדריך לתלונות על פרופילים של בוגדים".

בזמן שעבר מאז למדו כמה ארגונים את הלקח ופתחו "דפי חברה" במקום הדפים האישיים. אבל המאבק הפוליטי בחלל הקיברנטי קיבל תפנית בשבוע האחרון, כשלצד הפעילות הנמרצת נגד קבוצות שונות בפייסבוק, הביאו גורמים שונים לחסימת דף משתמש של אדם פרטי, המזדהה בשמו המלא ובתמונותיו האמיתיות.

יגאל שתיים, אמן ופעיל שמאל וזכויות אדם מתל אביב, גילה לפני ימים ספורים כי עמוד פייסבוק גדוש התכנים שלו נעלם. הסיבה, לטענת מפעילי האתר, היא שמו המזויף. "זה הצחיק אותי, מכיוון שבמשך חיי אני נאלץ מדי יום להסביר את שם משפחתי. מצחיק שגורמים בימין סברו שזו דרך טובה למחוק את זהותי האינטרנטית", הוא מספר. "כדי להוכיח את זהותי שלחתי להם לינק לכתבה בסי-אן-אן שאליה התראיינתי בנושא גירוש ילדי העובדים הזרים".

לשתיים אין ספק בנוגע למניעים של אותם אנשים שהביאו לחסימת הדף שלו. לדבריו, הוא נכנס לרשימה שחורה בשל התבטאויותיו הפוליטיות. "המחיקה אירעה לאחר שניהלתי מאבק מילולי ישיר מול מגיב שנכנס ברשות אל הפרופיל שלי ופתח במלה אחת: 'נאצי', ללא כל הקשר, סיבה או עיתוי. זה היה דיאלוג מהיר ומתחת לחגורה, כשכמובן עשרות גולשים התאספו כדי לצפות בשפל שהלך והקצין עד שהאורח הבלתי רצוי עזב. אני מניח שהוא רץ לגייס חברים שיבואו ויתארגנו להגשת תלונות שווא כנקמת 'תג מחיר' קיברנטי. לאחר כשבוע מחקתי את כל השרשור, שנמשך כ-400 תגובות".

המקרה של שתיים עדיין אינו מעיד על דפוס פעולה שיטתי של קבוצות כאלה או אחרות נגד גורמים פרטיים, אבל ניכר כי האזכורים הרבים מהעת האחרונה על אודות חשיבות פייסבוק וכלים נוספים ברשת כמחוללים פוליטיים, משפיעים על משתמשים רבים בישראל ובחו"ל. כך למשל, בדברי הסבר של קבוצה שנועדה למנוע הסתה אנטי-ישראלית, נרמז גם על האירועים האחרונים במזרח התיכון. "בימים שבהם פייסבוק יכול להחליף שליטים", נכתב שם, "ברור שהקרב על התודעה נמצא כיום ברשתות החברתיות ואנו רוצים לקחת חלק בקרב הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ