עופר מתן

עמית פוני, בן 30, כותב הבלוג "ירושלים האחרת", מסמן את שנת 1977 כנקודה שבה נולדה הדה-לגיטימציה התקשורתית לירושלים. "הימין הלאומני והליברלים התחזקו", הוא מספר על עיקרי הסמינר שכתב בנושא במסגרת לימודי גיאוגרפיה באוניברסיטה העברית, "וכשמפא"י נפלה, השמאל הישראלי התרכז בתל אביב, וזו נהפכה לעיר מקלט. כדי להמציא את עצמה מחדש, תל אביב הפכה את ירושלים לסמל של כל מה שרע, סמל הימין הלאומני, הסמל של ישראל החדשה. יהונתן גפן, למשל, קרא ב-1993 לברוח מהעיר בעקבות החילופים בין אולמרט לטדי קולק. התקשורת, בעיניים תל אביביות, יצרה לעיר דימוי שלילי הרבה יותר מהמגיע לה".

הפוסטים של "ירושלים האחרת" מדיפים ריח של לוקאל פטריוטיות מהולה בהומור ובזעם בריא. הם משדרים כנות ולכן גם מהנה לקרוא אותם. המוצלחים יותר הם אלו שבהם פוני זועם ממש, בין שזה על ההחלטה המקוממת להעניק לשמעון מזרחי את פרס ישראל ובין שזה על כתבי המקומונים הירושלמים שבולעים בקלות מדי, לדעתו, את השקרים שמאכילים אותם הפוליטיקאים החרדים (לדוגמה, ההכרזה של אחד מהם על התחרדותה הסופית של שכונת רמת אשכול, אף שמספרית, טוען פוני, רוב תושביה הצביעו לסיעות ציוניות למועצת העיר).

סביב פוסט הביקורת על המקומונים התפתח דיון בבלוג, בו הואשם פוני בהיותו "שופר" של ניר ברקת משום שבעבר עבד בעמותת "רוח חדשה" שהקים ראש העיר, תמך בו בגלוי בבחירות האחרונות ואף עבד באגף לתכנון אסטרטגי בעירייה (כיום הוא עובד ברשות לפיתוח ירושלים, חברה עירונית, כמנהל פרויקט התחדשות ודיור בר השגה). אם כך, היחידים שנשארו להגן על תדמיתה של ירושלים מועסקים על ידי ברקת? די עגום. "הבלוג מרבה לבקר את ברקת והעירייה, ולשכת ראש העיר ממש לא מתערבת לי בפוסטים. תמכתי בברקת, אבל יש ביננו פער אידיאולוגי גדול. הוא ימין ואני שמאל ציוני שתומך בחלוקת העיר", הודף פוני את הביקורת.

באחד הפוסטים הזועמים יותר שפורסמו לאחרונה ב"ירושלים האחרת", תקף פוני את כתבת "עכבר העיר", איילה פנייבסקי, אחרי שזו יצאה נגד יוזמת חוק עירונית שמטרתה לסגור את מקומות הבילוי בירושלים ב-23:00. פוני קרא לה בבלוג "לכי לתל אביב ותני לנו להילחם על העיר שלנו".

הוא מסביר ש"כל מי שעוזב את ירושלים או גר בה בעבר, מרגיש צורך לטנף עליה. בהרבה מקרים, כמו זה של פנייבסקי, הטינוף אינו מבוסס", ומפנה לפוסט התגובה, שם הדגיש שמדובר בסך הכל בהצעת חוק שטרם עברה ולא במציאות קיימת. נשאלת השאלה, האם כששלח את כתבת "עכבר העיר" בחזרה לתל אביב, לא חטא באותה היוהרה אליה נופלת ההסברה הישראלית, שמתבצרת בעמדתה ומסרבת להקשיב לעולם?

ירושלים האחרת

* כתובת: otherjerusalem.com

* בעל הבלוג: עמית פוני

* תאריך הקמה: יוני 2007

* תדירות עדכון: פעמיים-שלוש בשבוע

* המלצת הבלוגר: "עוד בלוג תל אביבי" של יואב לרמן. "סוג של המקבילה התל אביבית לבלוג שלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ