דפנה ארד

כשמשפטי סטטוס בסגנון "אני מל את עצמי ונהנה מזה" או "גיליתי כרגע שאני מאומץ" צצים בעדכונים השוטפים בפייסבוק, כשתמונת פרופיל שנבחרה בקפידה מתחלפת בצדודית של חתול קירח, כשחבר עושה 100 "לייקים" לעמודי המעריצים של ג'סטין ביבר - נראה שמדובר בפייסמרק (Facemerk): שימוש לרעה בפרופיל של משתמש פייסבוק ששכח לסגור את החשבון על מחשב זר.

אתר חדש, פייסמרק.קום, שופך אור על התופעה שיכולה להיות משעשעת, אלא אם כן אתם הקורבנות. מקובל לראות את הפייסמרק (ביטוי שמורכב מהשם "פייסבוק" וממלת הסלנג Merk שמשמעה "לחסל") כמעשה קונדס, הנעשה לרוב בין חברים מועדים לפורענויות. אבל מדובר בנורת אזהרה מהבהבת, המדגישה את הקלות שבה אפשר להתערב בפרופיל הפייסבוק, להשתלט עליו, ולהפוך אותו לסיוט למשתמש התמים.

בעיני עברי תמרי וחבריו מרמת הגולן, כל מחשב פתוח בבית של חברים הוא הזדמנות פז לפייסמרק. תמרי מספר בהתלהבות ש"חבר שלי ביקר אצלי ושכח להתנתק. עשיתי עליו פעולה כפולה - שלחתי לאקסית שלו הודעה שבה כתבתי 'אני לא מפסיק לחשוב עלייך. אנחנו חייבים לחדש את היחסים', ולחברה הנוכחית 'אני חושב שאני הומו. כדאי שניפרד'".

לאחר שהצליח להתל בחבריו, הקורבן הבא היתה אחותו של תמרי. "שיניתי לה את הסטטוס ל'אני לא מאמינה, אני מאורסת!'", הוא מספר. "גרמתי לבלגן גדול. ההורים של החבר שלה התקשרו אליו וברכו אותו, החברות שלה הגיעו אליה למשרד. היא התקשרה אלי בוכה וצעקה עלי. אני לעולם לא אפרוץ למישהו לפייסבוק. אבל אם הפייסבוק פתוח על פרופיל אחר, אני בטוח אעשה משהו".

בבלוג "מדריך לחיים", תחת הכותרת "כיצד להשתמש בפייסבוק (שלא שלך)", מציעה הבלוגרית הצעירה "גורו" לדרג את רמת ההתעללות בחבר שהשאיר את הפרופיל שלו פתוח. בשלב הראשון יש ללמד אותו לקח מבלי להזיק, למשל לגלוש לעמוד של חברה משותפת ולכתוב בו "יו, את הילדה הכי יפה, חכמה ומדהימה שפגשתי. רציתי לומר לך שאת המלכה של חיי ושזאת פעם אחרונה שאני שוכח אצלך את הפייסבוק שלי פתוח. באהבה ממני, מעריץ". אם אחרי השלב הזה המשתמש עדיין ישכח להתנתק מחשבון הפייסבוק שלו - אפשר להתחיל עם המתיחות, הלייקים, ושינויי התמונה המביכים.

מעשי פייסמרק אינם נחלתם הבלעדית של צעירים, והם רווחים גם בקרב עובדי משרדי היי-טק מעונבים. הבלוגר "אקסקליבר" כתב פוסט בנושא: "שכחתי את הפייסבוק שלי פתוח בעבודה ואחד העובדים חשב שזה יהיה משעשע לכתוב לי בשורת הסטטוס 'זהו, סופית יצאתי מהארון'. אני לא כל כך צחקתי. גם לא אחרי שקיבלתי שלל הודעות ותגובות מתחכמות כמו 'ידעתי!' ו'ברכותיי'". כותרת הפוסט היא הלקח החשוב: "אל תשכחו לעשות Log Out!".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ