שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מה אתם חושבים על גוגל Street View?

הציבור מזומן להעיר את הערותיו בנוגע לשירות של גוגל שהבאתו לישראל נבחנת בידי צוות שרים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודד ירון

צוות השרים בראשות סגן ראש הממשלה דן מרידור, הבוחן בימים אלו את הפעלת שירות גוגל סטריט וויו בישראל, החליט לפתוח את הדיון על השירות להערות הציבור בטרם יגבש סופית את מסקנותיו. הציבור מוזמן להעיר את הערותיו באתר שיתוף ציבור.

גוגל Street View מאפשר לגולשים לצאת לסיור וירטואלי בערים ובמקומות שונים בעולם מבלי לקום מהכסא. זאת בזכות מכוניות מיוחדות שמצלמות צילומים של 360 מעלות של אותם רחובות. השירות נתקל בעבר בהתנגדויות חריפות במדינות שונות מפני שהוא חושף את פניהם של העוברים ושבים ברחובות, את מספרי המכוניות ואת הבתים.

בעקבות הביקורת גוגל הוסיפה כלים לטשטוש פרצופי עוברים ושבים, לוחיות זיהוי ופרצופים. בגרמניה ניתן גם כלי המאפשר לטשטש תמונות של חזיתות הבתים. אולם, בשווייץ למשל, זה לא סיפק את הנציבים לשמירה על הפרטיות. זאת מפני שכדרכן של טכנולוגיות מהסוג הזה, הכלים לא סיפקו טשטוש מושלם של כל הפרטים הדרושים.

בעבר השירות חולל סערה בבריטניה כשהתברר שהחברה לא תסיר תמונות של בסיס ה-SAS, יחידת העילית שירות האוויר המיוחד. חברי פרלמנט במדינה טענו כי עלולה להיווצר כאן פגיעה בביטחון המדינה. כצפוי, גם בישראל שאלת ביטחון המדינה היא מהותית להפעלת השירות, אולם בבדיקה שנערכה נמצא כי השירות לא יביא לפגיעה ביטחונית ועל כן הוחלט להעביר את הנושא לבחינת הרשות לטכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, האמונה על הפרטיות.

מלשכת השר מיכאל איתן נמסר כי מסתמנת הסכמה בין המדינה לבין גוגל המבוססת על הסכמות דומות שהושגו בעולם בין גוגל למדינות אחרות בעבר. במקביל הוחלט להביא את הסוגייה לבחינה ציבורית באמצעות האתר לשיתוף הציבור. הגולשים באתר יוכלו לחוות את דעתם על המיזם, לענות האם ישראל צריכה להצטרף למדינות בהן פועל השירות, גם במחיר פגיעה אפשרית בפרטיות, להציע הצעות ולהעיר הערות לגבי השירות, מתוך כוונה לשפר את תהליך קבלת ההחלטות.

השר איתן, שיזם את הבאת הנושא לאתר שיתוף הציבור, ציין כי בעידן האינטרנט ממשלות מחויבות לשימוש בטכנולוגיה כדי לחזק את השקיפות, ואת שיתוף הציבור. "המהלך הזה הוא עוד צעד קטן ומאפשר לציבור לשקול יתרונות וחסרונות של מהלך שיש בו מידה מסוימת של פגיעה בפרטיות מול יתרונות בתחומים שונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ