את האינתיפאדה הבאה לא תנצחו בפייסבוק

מה מלמדת התגובה של ממשלת ישראל לפעילות קבוצת הפייסבוק שקראה לפתוח באינתיפאדה שלישית?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבוע שעבר, בעקבות פנייה רשמית מצד שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, הודיעו קברניטי פייסבוק על סגירתה של קבוצת האינטרנט שקראה להתחיל באינתיפאדה שלישית. במכתב חריג שנשלח לשר אדלשטיין ציין נציגה של הרשת החברתית באירופה ובמזרח התיכון, ריצ'רד אלן, כי בניגוד למדיניות האתר, הוחלט לסגור את הדף שמנה יותר מ-300 אלף חברים מאחר שהוצף בקריאות חוזרות ונשנות לאלימות נגד ישראל.

"התגובות הידרדרו לקריאה ישירה לאלימות", כתב אלן שהתבקש על ידי מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, לטפל בסוגיה הבוערת. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש לנושא כשענה לשאלות גולשים ביום רביעי האחרון. "אנחנו נערכים לקראת האפשרויות הללו", אמר נתניהו בפנים חמורות סבר בתגובה לפנייתו של נער מודאג מירושלים, "הם מרעילים את מוחות הפלסטינאים ואנחנו מנסים לטפל בזה".

באותו היום שבו התבטא נתניהו, שעות ספורות לפני כן, נאם נשיא סוריה בשאר אסד בפעם הראשונה מאז פרוץ המהומות במדינתו. מול פרלמנט מלא בתומכים ובלי שנשמעו קולותיהם של מתנגדיו, טען אסד כי "יש מזימה לפרק את סוריה. זה החל בהסתה באינטרנט ובפייסבוק ועבר גם לכלי התקשורת ולרחוב. הצלחנו לבלום את המזימה האמריקאית-ישראלית".

אסד הצטרף לשורה של מנהיגים מהעולם הערבי שניסו בחודשים האחרונים לבלום התקוממויות אזרחיות במדינותיהם, שהוצתו בין השאר באמצעות התאגדויות ספונטניות ברשת. על פי התמונה ששורטטה בתקשורת, הטכנולוגיה החדשה תפסה את מנהיגי העולם הישן לא מוכנים, והעולם המערבי מנגד חגג את ניצחון המודרנה. והתגובה בישראל לקלחת הרוחשת סביב? זה מעודד, זה מפיח רוח של תקווה. עד שזה מגיע אלינו ופוגע בבשרנו, דוגמת קבוצת האינתיפאדה השלישית שהצליחה להוציא רבים בישראל ובחו"ל משלוותם הווירטואלית.

המקרה של קבוצת האינתיפאדה השלישית אינו זהה לאלה של ההתאגדויות הווירטואליות בעולם הערבי. כך לדוגמה, בשונה מהמנהיגים הערבים שחסמו לפרקים את הגישה לרשת החברתית, ישראל פנתה רשמית לאתר ורק לאחר שנענתה על ידי קברניטי פייסבוק בחיוב באה על שכרה. וגם מעבר להשוואה לא סימטרית זו או אחרת בין המצב הפוליטי בישראל לבין זה בעולם הערבי (ויש כאלה למכביר), הסתה היא הסתה, והיא נערמה בכמויות רבות על הקיר של קבוצת האינטרנט שנסגרה.

אז מה בכל זאת דומה? היחס. התגובה הרשמית של המדינה. דברי אסד כדברי נתניהו. במקום להבליג לקולות האנטי-ישראליים שהגיעו כתגובת שרשרת כמעט צפויה להתקוממות הקיברנטית והפיסית בעולם הערבי, עמדה ישראל הרשמית על רגליה האחוריות והתייחסה לתופעה ברצינות רבה, ככל הנראה יותר ממה שיוזמי הקבוצה התכוונו.

"אין משמעות ללייק", הפטיר נער פלסטיני לכתב ערוץ 2 שיצא לבדוק את הלך הרוח ברמאללה אחרי חסימת הקבוצה. גם מקימיה שרואיינו לערוץ הודו כי לא ציפו לתגובה כזאת. הטענה כי האירועים בעולם הערבי התחוללו כתוצאה ישירה מ"מהפכת פייסבוק" כפי שהוגדרה ונוסחה בכותרות רבות בארץ ובעולם אינה מדויקת, וכך גם הטענה שקבוצת האינתיפאדה שנסגרה היתה מובילה להתקוממות אלימה וחסרת פשרות נגד ישראל ב-15 במאי.

פייסבוק, והרשת בכלל, הם כלים אפקטיביים ומוצלחים בידי מנהלי מערכות הסברה ובעלי דעה, אבל הם אינם מסוגלים לחרוץ גורלות. בני אדם שהשתמשו במרוצת השנים בטכנולוגיה החדישה ביותר שעמדה לרשותם הם אלה שגרמו למהפכות. כאילו כדי להדגים זאת הלכה למעשה, גם ניצחון ההסברה הישראלית היה קצר מועד, שכן הרשת נוהגת על פי מנטרת "ככל שיענו אותנו כן נרבה וכן נפרוץ". כך, במקום קבוצה אחת שקראה לאינתיפאדה שלישית, פייסבוק התמלא בקבוצות רבות הנושאות קריאה דומה. לכו תנסו עכשיו להילחם בכולן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ