מדריך לבלוגוספירה: לבהות בשומר מסך

הבלוג "גרפומנית" הוא שיר הלל לתרשימי זרימה

עופר מתן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר מתן

אם מקלפים את גורדי השחקים המשרדיים מגלים בהם מאות אנשים שבכל יום משתמשים במצגת פאואר פוינט. הם לבושים אותו הדבר, אבל המצגות שלהם שונות זו מזו. זוהי המקבילה המשרדית לפתיתי השלג, עולם קטן שבורא עובד התאגיד בלילה מול מסך המחשב בביתו. באיזה פונט יבחר? באילו צבעים?

היכולת להכין גרף בצורה מדויקת, ידידותית לעין, קוהרנטית ובעלת היגיון והייררכיה פנימית היא לא פחות מאמנות. מהבולטות בתחום עיצוב הגרפים ברשת הישראלית היא יעל בן דב, בעלת הבלוג "גרפומנית", שהוא שיר הלל לתרשימי זרימה שמנתק את צורת הייצוג הזאת מהקשרה הפונקציונלי. "תעצמי עיניים - דמייני עולם ללא מסגרות". "מי את? תפקחי עיניים - דמייני עולם של התרגשות". "איפה את? תבהי בשומר מסך - דמייני אותך מאושרת. איך עשית את זה?". זהו אחד הטקסטים שמופיעים ב"גרפומנית" ומעוצב כטבלה. העמדתה של כל אחת משלוש חטיבות השיר בטור שמתחיל בכותרת "תעצמי/תפקחי/תבהי...", וממשיך לסדר הפעולות שנגזר מהכותרת, מוסיפה להן חן רב.

בפוסט אחר, תחת הכותרת "והם? ומה הם עושים עכשיו?", תוהה הגרפומנית מה עלה בגורל האקסים שלה. התרשים שהכינה מתחיל במלבן סגול ויציב שבו כתוב "שישי בערב". ממנו יוצאות שתי אפשרויות, "התוכניות הבריזו לי" ו"שיחה רגשנית מתממשת מולי", שמובילות למלבן אחד כתום "תהייה: מה קורה עם האקסים שלי?".

שלוש האופציות המוצעות בהמשך צבועות בכחול ים: "הם נמצאים איפה שהשארתי אותם", "הם התקדמו שנות אור מאז" ו"הם מתחילים עם חברות שלי". שני המלבנים הראשונים מובילים למסקנות מהורהרות. רק השלישית, "הם מתחילים עם חברות שלי", מובילה למסקנה חדה ומרירה שמעוגנת במלבן אדום והחלטי שזועק: "יימח שמם". הגרפומנית מפרקת מנעד רחב של נושאים - זוגיות, בדידות, משפחה, הורים, שעמום, נדודי שינה - כשהפוסטים הטובים הם אלה שבהם המדיום משרת את התוכן. כך, למשל, קורה בפוסט שכותרתו "טיול שורשים 3#: איך הפכתי לרכה אפילו יותר?". נקודת המוצא היא מלבן ארוך בצבע בורדו שבו כתוב: "אחרי יותר משבועיים ביחד המשפחה הופכת עצבנית", וממנו נובטת רשת אפשרויות מטרידה אבל בעלת היגיון פנימי. מופיעות שם הצעות כמו "הגיע זמן לטיול!" שממנה נגזרות האופציות "גשם" ו"שמש", ולצדן הצהרות כגון "וואו, איזה יופי!" ותהיות כגון "מצב הרוח?". אלא שלא משנה באיזה דרך תבחר ללכת בתרשים הזרימה הסבוך הזה, סביר שתגיע בסוף לאותה אופציה בלתי נמנעת, כשמדובר במשפחה, שנארזה במלבן כחול וסימטרי בראשית התרשים: "נאכיל את כולם".

גרפומנית

* כתובת: http://graphomanit.wordpress.com

* בעלת הבלוג: יעל בן דב

* תאריך הקמה: אוגוסט 2009

* תדירות עדכון: בערך אחת לחודש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ