האינטרנט והמזרח התיכון: תמונה מורכבת

המהפכות האחרונות בעולם הערבי הפנו את הזרקור לרשתות החברתיות באזורנו. אבל, מי יודע כמה באמת נפוץ השימוש במדינות השכנות?

טל פבל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל פבל

הרשתות החברתיות קנו להן מקום של כבוד בשינויים הפוליטיים והחברתיים המתחוללים בחודשים האחרונים במזרח התיכון. אולם לפייסבוק, טוויטר ויוטיוב היה תפקיד רב חשיבות כבר בעימותים ובהפגנות שלאחר היוודע תוצאות הבחירות לנשיאות באיראן ביוני 2009, כמו גם בסבב הקודם של 'מהומות הפייסבוק' במצרים באפריל 2008.

למרות הדימוי שיש למזרח התיכון כאזור בו תחום האינטרנט אינו מפותח, הרי ששיעור חדירת האינטרנט בו עומד על כ-30% בהשוואה לכ-29% בכלל העולם. בעת בחינת שיעור הגידול במספר משתמשי האינטרנט מתחילת שנת 2000 באזורנו, מתגלים נתונים מאלפים; גידול של 1,825% לעומת ממוצע עולמי של 445% בלבד (הנתונים נכונים ליוני 2010).

הפגנות האופוזיציה בסוריה. תצלום: AFP

ישנן מדינות בהן שיעור חדירת האינטרנט עומד על כאחוז בלבד (תימן ועיראק) לעומת מדינות כמו איחוד האמירויות (76%) ובחריין (88) ששיעור החדירה בהן גבוה מבישראל (73%).

עם הגידול בחדירת האינטרנט למדינות האזור, גם הרשתות החברתיות תופסות נתח הולך וגדל מפעילות משתמשי האינטרנט במזרח התיכון. שלל נתונים שפורסמו לאחרונה מלמדים על שיעור החדירה וגידול השימוש ברשתות החברתיות באזור; בשנת 2010 גדל השימוש בטוויטר בערב הסעודית ב-240%.

40% מכלל משתמשי הרשתות החברתיות במזרח התיכון מצויים באיחוד האמירויות (המהווה המקום בעל הפוטנציאל בגדול ביותר באזור בתחום השיווק הדיגיטלי). נתון מפתיע נוסף מגלה כי ל-31% משתמשי האינטרנט במזרח התיכון יש חשבונות בארבע רשתות חברתיות שונות (לעשרה אחוזים נוספים יש חשבונות בעשר רשתות חברתיות שונות).

פייסבוק חווה גידול של 78% במספר המשתמשים בו במזרח התיכון במהלך שנת 2010 ורשת זו מאכלסת רבים מצעירי האזור: 75% ממשתמשי הפייסבוק במזרח התיכון הינם בגילאי 15-29 ומספר הגברים כמעט כפול מזה של הנשים.

עליית השימוש ברשתות החברתיות הינה ללא ספק פועל יוצא מחשיבותו העולה של האינטרנט באזורנו כפי שהוכח שוב באירועים השוטפים את אזורנו מתחילת השנה. ואכן, עיון בנתונים מגלה כי בשבועיים הראשונים של חודש ינואר 2011 חלה עליה של 8% במספר משתמשי הפייסבוק בתוניסיה. זאת לאחר עלייה שולית ואף עמידה במקום בחודשים שקדמו לכך.

השימוש ברשתות החברתיות ילך וייגבר במזרח התיכון הן כפועל יוצא מהמשך חדירת האינטרנט לאזורנו, אך בעיקר כתוצאה מחשיבותם העולה ליצירת מחאה ואף שינוי חברתי ופוליטי כפי שהוכח בשלל מדינות האזור.

אולם חשוב לזכור כי רשתות חברתיות לא יוצרות מהפכות ואף לא שינוי, אלא הן הבסיס בלבד לאנשים המפרסמים בהן את מחאתם והקוראים בהן ליציאה להפגנות. כמו גם אלו אשר יהיו נכונים לסכן נפשם לעימותים פיזיים עם כוחות הבטחון ברחובות הערים.

ד"ר טל פבל הוא מומחה לאינטרנט במזרח התיכון, מרצה במכללה האקדמית נתניה, וסמנכ"ל טכנולוגיה בחברת terrogence

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ