מותר ואסור בזכויות יוצרים באינטרנט

האם מותר להגן על רעיון של אתר שהקמתי? האם מותר להשתמש בשיר בסרטון? מצאתי יצירה שלי באתר זר, מה אני עושה? כל מה שרציתם לדעת על זכויות יוצרים

סער גרשוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סער גרשוני

עידן האינטרנט הפך את כולנו ליצרני תוכן. כל פוסט בבלוג אקראי, כל סרטון שמעלה גולש ביוטיוב, ויש יגידו שאף כל סטטוס בפייסבוק יכול להיחשב כיצירה, שקיימות עליה זכויות יוצרים. לכבוד יום הספר וזכויות היוצרים הבינלאומי שמצוין ב-23.4, מסביר עו"ד סער גרשוני מה מותר ומה ומה אסור באינטרנט.

* האם ניתן להגן על קונספט של אתר שהקמתי ולמנוע מאחרים להעתיק אותו?

קונספט הינו בעצם רעיון מופשט. רעיון, כאמור, אינו מושא להגנה על פי דיני זכויות היוצרים, זאת משום שמתן הגנה לרעיון מופשט תמנע מאחרים מלעשות שימוש באותו רעיון לצורך יצירת יצירות אחרות שונות בתכלית, או לצורך תחרות חופשית שהינה בליבה של כל חברה. אם ניקח כדוגמא את תחום אתרי המכירות הקבוצתיות, ניתן לומר כי מתן הגנה לקונספט משמעה קיומו של אתר מכירות קבוצתיות אחד ויחיד, שכן היזם הראשון שחשב והקים את אתר המכירות הקבוצתיות היה דואג להישאר מונופול בתחום. למרות האמור, עדיין ניתן למנוע מאחרים להעתיק את עיצובו של האתר והמלל שבו (על פי הסייגים הקבועים בחוק בעניין זה).

* האם שימוש בשיר מוכר כמוזיקת רקע באתר או בסרטון שהועלה לרשת מפר זכויות יוצרים?

בהנחה שהשיר המשמש כמוזיקת רקע (ואין זה משנה אם מדובר בהשמעת השיר בכללותו או הלחן בלבד ), הוא שיר הזכאי להגנת זכויות היוצרים השימוש ייחשב כהפרת זכויות יוצרים, אלא אם נקבל קודם לכן את אישורם של בעלי זכויות היוצרים ואין זה משנה אם מדובר בשיר עברי או לועזי. כאמור, לבעל זכויות היוצרים קיימת הזכות הבלעדית להציג היצירה ולהשמיע אותה. זו גם הסיבה, ש"יוטיוב", למשל, תוריד סרטונים של אנשים פרטיים המבצעים גרסת כיסוי לשיר כלשהו. על מנת לקבל אישור יש לפנות לגוף הרלוונטי המייצג את אותם בעלי הזכויות (כגון אקו"ם הפי"ל וכד') ולרכוש רישיון שימוש.

* כיצד אוכל להגן על סיפורים/ שירים/ כתבות שפרסמתי באתר אינטרנט/בלוג שאני מנהל?

ישנה הנחה משפטית שכאשר מופיע שמו של אדם על היצירה כיוצר היצירה, הוא בעל זכויות היוצרים בה. בהמשך לכך, על מנת להגן על היצירה שלכם, רצוי לציין כי אותה יצירה נכתבה על ידכם. בנוסף, מן הראוי לציין בתחתית דף הבלוג או באתר האינטרנט הרלוונטי, אזהרה כי כל התכנים המפורסמים שייכים לבעל האתר או הבלוג הבלוג ולהוסיף את הסימן המעיד על קיום זכויות יוצרים ביצירה הרלוונטית - ©.

* גיליתי כי באתר מסוים נעשה שימוש ביצירה או קטע מיצירה שפרסמתי, מה לעשות?

מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום (אך אין חובה), שידאג לשלוח לאתר המדובר מכתב התראה המורה לו להסיר את הקטע שמפר את זכויותיך. מצד שני, אם אתה מעוניין שהקטע ימשיך להופיע אך יקשרו אותו אליך, תוכל לבקש שיתווסף לפרסום קרדיט ראוי. במידה שהאתר מסרב או במידה שהינך חושב שהפגיעה היא כזו המצדיקה פיצוי כספי (כמו למשל, במקרה שהשימוש שנעשה הוא מסחרי או על ידי מתחרה עסקי) המכתב יכיל דרישה לפיצוי כספי. ד', עורך דין בתחום הנזיקין הופתע לגלות כי מאמרים שכתב במו ידיו והעלה לאתרו האישי, הופיעו ללא כל שינוי באתר של עורך דין אחר בתחום. ד' שלח לעורך הדין מכתב התראה בו ציין את הפרת זכויות היוצרים, ולאחר משא ומתן שילם עורך הדין לד' עשרות אלפי שקלים.

* מה דינו של סרטון שהעליתי ליוטיוב? האם אני יכול למנוע מאחרים עשיית שימוש בו?

בתנאי השימוש של אתר יוטיוב מופיעה הודעה על מעמדו המשפטי של הסרטון אשר הועלה לאתר ומצוינים גם השימושים המותרים. בין יתר התנאים מתחייב כל אדם שמעלה חומר לאתר כי האתר וגם יתר המשתמשים בשירות "יוטיוב" רשאים לעשות בחומר המועלה שימוש בהתאם לתנאי האתר, ואף להציגו באתר שבבעלותם- כל עוד לא משנים את הנגן של יוטיוב וכל עוד השימוש אינו שימוש מסחרי אסור. לכן, יש לקחת בחשבון כי מרגע שהעלתם סרטון ליוטיוב, אתם כפופים לתנאי השימוש של האתר, על כל המשתמע מכך.

* לצורך הקמת אתר האינטרנט הזמנתי ממאייר לוגו עבורי, האם אני יכול לעשות בלוגו שימוש מסחרי כגון הדפסה על מוצרים או כל שימוש מסחרי אחר לצורך מכירתם באתר ובדרכים אחרות?

השאלה הרלוונטית היא: מה רכשת מהמאייר? אם רכשת מהמאייר את מלוא הזכויות בלוגו (בדרך כלל המחיר גבוה יותר), אז אתה הוא הבעלים בלוגו ויכול לעשות עם הלוגו כרצונך. יחד עם זאת, במידה ורכשת רק רישיון שימוש לצורך אתר האינטרנט (או כל צורת שימוש ספציפית אחרת) כל שימוש החורג מהרישיון מהווה הפרת זכויות יוצרים.

* האם ניתן לעשות שימוש בתמונות באתרי שיתוף תמונות כגון פליקר?

מכיוון שגם באתרי שיתוף כמו "פליקר" ישנן הגבלות, מומלץ מאוד לקרוא היטב את תנאי השימוש של האתר. מעבר לכך, בחלק מהאתרים ישנן הגבלות ספציפיות הקיימות לגבי תמונות ספציפיות. אותן הגבלות יכולות להופיע במפורש או, כמו לדוגמא באתר פליקר, באמצעות סימנים שונים. בהתאם, חובה לבדוק שהשימוש שאנו מתכוונים לעשות בתמונה אינו חורג מתנאי הרישיון הספציפי של אותה תמונה.

* איך ניתן להגן על תמונות שהעליתי לאתר שיתוף תמונות או לפייסבוק?

שאלה זו הינה "מראה" של השאלה הקודמת. על מנת להגן על תמונות שאנו מעלים לאתרי שיתוף קבצים או לפייסבוק ולמנוע שימוש לא מותר, יש להוסיף חתימה בגוף התמונה המודיעה על קיום זכויות יוצרים בתמונה - ©. כמו כן, טרם העלאת התמונה יש לקרוא היטב את תנאי אתר על מנת לוודא שישנה אפשרות להגן ולמנוע שימוש בתמונה ושאין הוראה הקובעת שעצם העלאת התמונה מהווה הסכמה לעשיית שימוש על ידי אחרים או ויתור על זכויות יוצרים.

* צילמתי חלון ראווה של גלריה בה הוצג פסל מעניין, האם העלאת התמונה לאתר האינטרנט או לבלוג שלי מהווה הפרת זכויות יוצרים בפסל?

החוק אומר כי עשיית עותק דו-מימדי (תמונה) של יצירה תלת-ממדית (פסל) הינה יצירת עותק של הפסל - פעולה המותרת רק לבעל זכויות היוצרים (או באישורו). יחד עם זאת, החוק קובע בנוסף כי העתקה בדרך של צילום, ציור, שרטוט או תיאור אחר של יצירה גון פסל או כל יצירת אומנות שימושית אחרת, מותרים אם היצירה ממוקמת בקביעות במקום ציבורי. מכיוון שהפסל הופיע בחלון ראווה, כך שכל אחד שעובר ברחוב יכול לראותו - הוא הוצג במקום ציבורי ולכן ניתן לצלם אותו ולהעלות אותו לאתר האינטרנט.

רשת האינטרנט מלאת תוכן ויצירות שונות, ויש כאלה שהפיתוי לעשות שימוש המפר את זכויות היוצרים ביצירה זו או אחרת הוא גדול מאד עבורם. לכן, חשוב להיות מודעים להגנה על זכויות היוצרים שלכם בבלוג שלכם, באתר שיתוף תמונות או בפייסבוק.

עו"ד סער גרשוני הוא מנהל פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני בפורטל "משפטי"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ