שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פרוטוקולים של שטנה

האנטישמיות ברשת ממשיכה לצבור תאוצה ולאיים לשנות את התפיסה ההיסטורית של הדורות הבאים. יש להילחם בתופעה, לפני שיהיה מאוחר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי הכהן

יהודים החיים בישראל מתקשים לעתים להבין עד כמה האנטישמיות חיה ובועטת, ועד כמה הרשת יכולה לתת דרור גם לאפלים שבגזענים. לפני זמן מה, הרצתי בפני בני נוער באזור המרכז, ופרשתי בפניהם את משנתם של מכחישי השואה. זאת במסגרת הרצאה על תופעת האנטישמיות באינטרנט. מאזיני הצעירים היו המומים.

סיפרתי להם, תוך הדגמה און-ליין, כי לתופעת הכחשת השואה נוכחות ברורה ברשת, וכי לדעתי, ככל שתחלופנה השנים , להם, בני העשרה של היום, תהיה בעיה קשה והולכת , של נטל ההוכחה שאכן מכונת ההשמדה הנאצית טבחה והשמידה בזדון ששה מליון מבני עמנו במאה שחלפה.

ערב יום השואה 2011, ממשיכה תופעת האנטישמיות ברשת וצוברת תאוצה. כותב שורות אלה עוקב אחר תופעת האנטישמיות ברשת, ממש מראשיתה, עת עלה לרשת ב-1995 אתר השטנה הראשון - stormfront.

בשנים הראשונות הלכה התופעה והתרחבה. כיום היא פושטת ונוכחת בכל המרחבים המקוונים. ברשתות החברתיות, בבלוגים, באתרים למיניהם, בפורומים ובתפוצות אימייל.

ארבעה מאפיינים עיקריים לה - הכחשת השואה, פעילות גזענית וניאו-נאצית אקטיבית (גיוס, הפצה,התרמה,התארגנות כוי"ב), הפצת חומרי אידאולוגיה ("מיין קאמפף" של היטלר , הפרוטוקולים וכיו"ב) וכן הפצת שיטנה כנגד יהדות וישראל כמקשה אחת . היריעה קצרה מלהכיל את שפעת החומרים .

מי שמבקש "טעימות", יכול למשל להקיש בגוגל את המונח "הפרוטוקולים של זקני ציון" . את כתב הפלסתר הזה ניתן למצוא ברשת כמעט בכל שפה , בכל צורה , בשלל איורים נוסח השטירמר ובמגוון רחב מאוד של הסברים נוטפי ארס ושיטנה.

בפייסבוק ישנן לא מעט קבוצות שיטנה הפועלות תחת שמות פרובוקטיביים. ביוטיוב אפשר למצוא שפע אדיר של קטעי וידאו ארסיים . הנהלת גוגל ,(אשר אתר יוטיוב שייך לה) בצעד תמוה , מצנזרת בארץ קטעי וידאו גזעניים ואנטישמיים ומונעת מישראלים לצפות בם. בדברי ההסבר נאמר שאקט זה עולה בקנה אחד עם החוק הישראלי שאינו מאפשר פעילות אנטישמית וגזענית. טוב ויפה. אלא שבד בבד מאפשרת הנהלת האתר לאוכלוסיות אחרות, חובקות עולם לצפות בדיוק באותם קליפים ללא כל צנזורה.

אגב - ביוטיוב יש לקליפים אנטישמיים שטף טוקבקי שיטנה (לא מצונזרים). זאת ועוד. מול כל קליפ אנטישמי מצונזר, כן ניתן לצפות בארץ בכמה וכמה אחרים, שאינם נופלים מזה המצונזר ואף עולים עליו.

קשה מאוד לאמוד במדויק את מספר אתרי השיטנה ברשת , אבל אפשר לומר בברור, כי בכל רחבי תבל מאוסטרליה עד אירופה, מארה"ב ודרום אמריקה ועד המזה"ת - פועלות חמש קבוצות אפיון - ימין קיצוני, שמאל קיצוני, איסלם קיצוני, אנרכיסטים ומכחישי שואה, אשר מחליפות ביניהן קישוריות , הפניות ושאר מראי מקום , כשמדובר באג'נדת שיטנה נגד יהדות וישראל. כמו כן עוסקות הקבוצות הללו בהפצת משחקי שיטנה ברשת , ובהפעלת אתרים לקבוצות יעד - נשים , בני נוער , ותיקי האס.אס ומשפחותיהם וכיו"ב.

סוגיית הכחשת השואה שבה פתחתי, לובשת ברשת איצטלה מדעית כביכול , זו מנסה , במסע דיסאינפורמציה, עיוות,וקיעקוע עובדות , להוכיח שהשואה לא היתה ולא נבראה. מניפסטים של מכחישי שואה כמו דיוק, פוריסון ,זונדל ואחרים אפשר למצוא במגוון אתרים ורשתות חברתיות. יש גם אתרים המתחזים לאתרי חקר מדעי, אשר מנסים, תחת הכותרת "בואו נפתח דיון בשאלת עצם היות השואה היהודית" לעורר את הספק. אתר אחד, מנסה להוכיח שלא היו דברים מעולם, באמצעות השוואה כביכול בין תמונות (תמונה הרי שווה אלף מילים) לבין עדויות ניצולים. יוצרי האתר,מזלזלים למצער באינטלגנציה של הגולשים, שהרי כולנו יודעים היום , שבעזרת תוכנות כמו פוטושופ אפשר לשכתב, לשנות ולשבש ויזואלית כמעט כל דבר.

עכשיו באו ונחשוב לרגע על בן עשרה טיפוסי . נאמר זה שחי בארה"ב. נקרא לו ג'וני. נניח שהוא גר במרילנד . בביה"ס התיכון שבו הוא לומד, הטילה המורה מטלה עליו ועל בני כתתו , לעשות עבודה על שואת יהודי אירופה במאה שחלפה . ג'וני אינו יהודי.כך גם בני כתתו.

ג'וני ובני גילו, שנולדו כבר אל תוך מהפכת המידע המקוון , אוספים מידע מן הרשת. כך , בקלות בלתי נסבלת , הוא מגיע גם לאתרי מכחישי שואה , ורואה שכותבים שם "היסטוריונים" ואנשי אקדמיה. הוא מוצא שפע של חומרים ברשתות החברתיות,הוא גולש ומלקט חומרים בבלוגוספירה.

ג'וני חוזר למחרת אל הכיתה ומספר על ממצאיו. יש הרבה חומר על השואה היהודית הוא אומר, אבל יש גם הרבה חומר של כאלה שטוענים שזה בכלל לא היה. אז המורה - איך את מסבירה את זה? איך את מסבירה למשל שפרופסור באוניברסיטה כותב שמדובר בכלל ב"תרמית ששת המליונים"?

אירגונים יהודים בעולם, פועלים בדרגות כאלה ואחרות של נחישות להסיר אתרי שיטנה או לנטרלם באמצעים החוקיים העומדים לרשותם. בחלק מן המקרים הם מצליחים, בחלק אחר - סגירת אתר מוליכה לפתיחתו תוך זמן קצר תחת דומיין אחר.

כוח משימה מקוון

יש לעשות אבחנה בין הגישה האירופית לבין הגישה האמריקנית בסוגיית פעילות גזענית - אנטישמית ברשת. הגישה האירופית היא הרבה יותר מחמירה ונוקבת, ובאה חשבון עם מי שמפעיל אתר גזענות או אנטישמיות. לפי החוק בגרמניה וצרפת, לדוגמה, מי שמפעיל אתר מהסוג הזה צפוי למאסר. העונשים הם חריפים וחד משמעיים. ארה"ב, מנגד, היא ליברלית הרבה יותר, ותחת התיקון הראשון לחוקה, בית הלל הוא ששולט .

כדאי וצריך לעשות מעשה : הקמת "כוח משימה מקוון", אשר ינסה בהתמדה ובעיקביות, לתקוף תופעות אנטישמיות ברשת באמצעות הצפת תכני ידע בסיסי, חינוך, עובדות ומסרים , חיוני ואפשרי. פורום שכזה צריך לפעול לכינון אמנה בין- לאומית שתמנע הפצת שיטנה ואנטישמיות ברשת.

צריך לעשות עכשיו, כדי למנוע בעוד כמה עשרות שנים מצב בו יצטרכו בני הנוער של היום לא רק להלחם על זכותם למדינה, אלא גם להלחם על מניעת קיעקוע ושכתוב ההיסטוריה של עמם.

הערה - מתוך רצון שלא להעלות את הרייטינג של אתרים, קליפים , ובלוגים העוסקים באנטישמיות לא ניתנו קישוריות אליהם.

אלי הכהן הוא המנהל המקצועי של המכון לחקר האינטרנט באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ