חיסול בן לאדן | החדשות הראשונות על הפעולה בפקיסטאן הגיעו מטוויטר

פעולת הקומנדו האמריקאי הוכיחה שוב שגם בעיר שאיש לא שמע עליה, יש מי שיצייץ בזמן אמת על אחד המבצעים החשובים של העשור

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז בשעות הבוקר (שני) ברוב הוד והדר על תומו של המצוד בן העשור אחר הטרוריסט המבוקש בעולם, . אבל הנשיא האמריקאי לא היה הראשון לדווח על הפעולה המוצלחת. הדיווחים הראשונים הגיעו מטוויטר עוד בשעת הפעולה.

כמו באירועים חדשותיים גדולים קודמים, רשת המיקרו בלוגים הפופולרית שוב התגלתה בגדולתה כאמצעי חדשותי חשוב, שהביא את הדיווחים הראשונים מעיר שמעטים במערב שמעו עליה לפני הבוקר, לצד הדיווחים ראשוניים על מה שבאמת קרה. האירוע הוביל כמובן להצפה של הודעות בטוויטר. ברשת דיווחו על שיא של יותר מ-4,000 הודעות לשנייה בתחילת נאומו של הנשיא אובמה. מדובר ביותר הודעות מגמר האן-בי-אי ב-2010 (3085 הודעות בשנייה) ופחות או יותר אותה כמות טוויטים ממוצעת כמו בסופרבול של 2011 (4,064). אולם, דווקא השנה החדשה ביפאן עלתה עליה עם 6,939 טוויטים לשנייה.

, יועץ IT המתגורר באבוטבאד דיווח כבר בשעת הפעולה על מסוקים החגים בשמי העיר. "מסוק חג מעל אבוטבאד ב-13:00 בצהרים (אירוע חריג)", כתב בתחילה. בטוויט השני, שהגיע כשעה לאחר מכן, היה ברור שכבר נמאס לו מהטרטור הבלתי פוסק. "לך מפה מסוק - לפני שאני אוציא את המחבט הענק שלי". גם משתמשת בשם דיווחה על הפיצוצים בעיר. רק שעות לאחר מכן התברר לה מה משמעות הקולות ששמעה.

לאחר מכן, אתאר שמר על אווירה מחויכת, דיווח על פיצוצים שנשמעו ועל כך שלפחות אחד המסוקים אינו פקיסטאני. לאחר מכן אף דיווח מפי גופי תקשורת כי אחד המסוקים התרסק. "פיצוץ אדיר, מרעיד חלונות, אירע פה באבוטבאד. מקווה שזו לא התחלה של משהו רע", כתב ולא שכח להוסיף :-S.

בעוד שהדיווחים של אתאר ואחמד סיפקו הצצה מגוף ראשון למתרחש בעיר, אי אפשר היה לנחש מה התרחש באותם רגעים בתוך האחוזה בה חוסל בן לאדן - וגם למשתמשים ששאלו אותם הם לא יכלו להשיב. אבל, גם ההודעה הראשונה על מטרת הפעולה הגיעה מטוויטר.

על פי הדיווח ב- הדיווח הראשון שהבהיר מה בדיוק היו הרעשים ששמעו אחמד ואתאר הגיע מהצד השני של העולם. , ראש הלשכה לשעבר של שר ההגנה של ג'ורג' בוש, דונלד רמספלד, היה הראשון שדיווח כי בן לאדן חוסל. "קיבלתי דיווח ממקור מהימן שבן לאדן חוסל. אלוהים אדירים", כתב.

העובדה שההודעה הראשונה הגיעה מטוויטר עוררה רעש גדול בטוויטר כמובן, אבל גם בכלי התקשורת. ב-businessinsider כינו את זה "רגע הסי-אן-אן של טוויטר", אבל אורבאהן עצמו פחות התלהב מגודל המאורע. "המקור שלי הוא הוא מפיק מקושר ברשת טלוויזיה. סיפורים על המוות של תקשורת המיינסטרים בגלל הטוויט הראשון שלי היו מאוד מוגזמים", כתב. "ככל שאני מאמין בעליית 'עיתונות האזרחים', בלוגי, טוויטר וכו' כתוספת לתקשורת המסורתית, הטוויט שלי הוא לא דוגמא טובה לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ