בית משפט המחוזי בחיפה: יש לנו סמכות לדון ב-Blogger.com של גוגל

בית המשפט הדן בתביעת הטכניון להסרת בלוג משמיץ לכאורה, דחה את טענת החברה העולמית שאין לו סמכות לדון בפלטפורמת הבלוגים שלה

הארץ
רויטל חובל
כתבת בחיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רויטל חובל
כתבת בחיפה

הטכניון בחיפה הגיש תביעה נגד גוגל העולמית ערב חג הפסח, בדרישה לחייבה להסיר פרסומים המשמיצים לכאורה את הטכניון בפלטפורמת הבלוגים של גוגל, Blogger.com. בית המשפט המחוזי בחיפה דחה אתמול (שני) את טענת גוגל כי לבית המשפט בישראל אין סמכות לדון בעניין, וקבע כי העניין יתברר בישראל.

זו הפעם הראשונה שבית משפט בישראל דן באחריות גוגל העולמית כספק שירותי אירוח זר להסיר פרסומים משמיצים באינטרנט. התביעה התקדימית של הטכניון דורשת להסיר תכנים משמיצים, שלטענת הטכניון עולים על לשון הרע, במסגרת אתר www.technionionteams.com המתארח באתר BLOGGER.COM.

במסגרת החלטת בית המשפט קבע השופט מנחם רניאל כי לבית משפט בישראל סמכות מקומית ובינלאומית להכריע בסוגייה ודחה את טענת גוגל להעדר סמכות מקומית. "האינטרנט הוא רב מקומות. לא נכון לקבוע שהוא לא נמצא באף מקום, אלא יש לומר כי הוא נמצא בכל מקום", כתב רניאל.

בכתב התביעה טוען הטכניון, באמצעות משרד עורכי דין רחל בן ארי, אדם פיש ושות', כי גוגל הינה בעלת ומפעילת www.blogger.com ומהווה ספק שירותי אירוח לאתר המשמיץ, הפועל מזה מספר חודשים. עוד נטען כי לאחרונה החל הגורם העומד מאחורי האתר המשמיץ בהפצת משנתו נגד הטכניון, באופן אקטיבי באמצעות הודעות דואר אלקטרוני רבות המכילות קישור לאתר. כותרת ההודעות הנשלחות הינה, בתרגום חופשי: "דחוף, שחיתות לכאורה בבית הספר לרפואה בטכניון מטילה צל כבד על אוניברסיטאות בישראל". ההודעות הגיעו בין היתר למרכז הרפואי רמב"ם, לאוניברסיטת בן גוריון ולאוניברסיטת תל-אביב, לרופאים שונים בבתי החולים "כרמל" ו"העמק", לבוגרי הטכניון ולגורמים באוניברסיטאות בארה"ב.

האתר מזהיר סטודנטים ברחבי העולם מפני לימודים בטכניון ובמקביל מאשים את הטכניון במתן שוחד לבעלי אתרים באינטרנט על מנת שיסירו דיונים בצ'טים ופורומים העוסקים בתוכנית לסטודנטים מחו"ל. בטכניון טוענים כי "מדובר בהודעות משמיצות ומצגים מעוותים מכפישים ושקריים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ