750 אלף איש נכנסו לאתר להשבת רכוש יהודי מתקופת השואה

"זהו מאמץ נגד השעון. בכל שבוע נפטרים ניצולי שואה והחזרת הרכוש היהודי הופכת למשימה קשה יותר", אמר ראש הממשלה לבאי אירוע להשקת פרויקט heart בצפון אמריקה

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה שמיר
ניו יורק

750 אלף כניסות נרשמו לאתר האינטרנט שנפתח לא מכבר על ידי פרויקט 'הארט' (heart) להשבת רכוש יהודי מתקופת השואה, כך נמסר במסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול בניו יורק לרגל השקת הפרוייקט בצפון אמריקה. עוד נמסר כי 50 אלף מהפונים ביקשו מידע ופרטים נוספים.

מתוך אתר הפרויקט

מטרת הפרוייקט שהוא יוזמה משותפת של הסוכנות היהודית וממשלת ישראל היא לאתר יחידים בעלי תביעות פוטנציאליות לרכוש ולנכסים פרטיים שלא התקבל תמורתם שום פיצוי לאחר תקופת השואה.

"זאת יוזמה מבורכת וחשובה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו שדבריו הועברו בסרט וידאו למשתתפי מסיבת העתונאים.

"זהו מאמץ נגד השעון. בכל שבוע נפטרים ניצולי שואה והחזרת הרכוש היהודי הופכת למשימה קשה יותר". אבל לדברי ראש הממשלה, "אסור לנו להניח לרכוש היהודי הגזול להעלם. זאת הזדמנות לעולם להוכיח את אחריותו המוסרית".

הפרוייקט נועד לטפל ברכוש פרטי הנמצא במדינות שהיו תחת כיבוש הנאצי או מדינות הציר בתקופת השואה וכן רכוש פרטי שהיה שייך ליהודים כפי שהוגדרו על ידי חוקי הגזע הנאציים. כמו כן, רכוש פרטי שבמהלך השואה הוחרם או נבזז בכוח על ידי הנאצים.

"אין צורך להציג ראיות לבעלות על רכוש כדי להיות זכאי לקבלת פיצוי. כל אדם המאמין שהוא היה הבעלים או המוטב של רכוש כזה צריך למלא שאלון", הסבירה אניה ורחובסקאיה, מנהלת הפרוייקט.

בובי בראון מהסוכנות היהודית שדיבר במסיבת העיתונאים אמר, "פרויקט 'הארט' הוקם כיוזמה שמטרתה להגיע לאלה שאת כאבם לא נוכל לשער לעולם, אך נוכל לסייע להם בתהליך איסוף נתונים בתקווה בסופו של דבר עשוי לסייע להם להשיב לעצמם את מה ששייך להם על פי הצדק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ