יום הנכבה: כרוניקה של נכבה ידועה מראש

טוויטר ופייסבוק הוצפו בהבטחות להפוך את יום הנכבה, ה-15.5, ליום הפתיחה של האינתיפאדה השלישית. מישהו לא קרא את הסטטוס שהיה על הקיר

טל פבל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל פבל

לפחות 15 בני אדם נהרגו אתמול (ראשון), ה-15 במאי, במהומות והפגנות לציון יום הנכבה. הפעם קשה להגיד שלא ידענו מראש. אחרי הכל, ההתארגנות המקוונת החלה כבר לפני חודשים באמצעות דפים וקבוצות בפייסבוק הקוראים לפתיחת "אינתיפאדה פלסטינית שלישית" בתאריך זה. הפעילות נוצרה, בין השאר, כניסיון לרכוב על הגל המקוון השוטף את המזרח התיכון מתחילת השנה, במהלכו נרתמות הרשתות החברתיות ליצירת הפגנות ברחובות מדינות האזור, עד לכדי ערעור יציבותם ואף הפלתם של משטרים קיימים.

חלק מהקבוצות הפלסטיניות בפייסבוק זכו לפופולאריות רבה ובהן מאות אלפי משתתפים, צעד שהביא את השר למען הסרת עמודים אלו. אולם כצפוי, במקום העמודים שהוסרו, נפתחו אחרים. בתאריך ה-15 במאי נמנו בקבוצה המרכזית למעלה מ-360 אלף חברים.

שלל היוזמות קראו ליצירת התקוממות פלסטינית משולבת החובקת את עמי האזור: יצירת התקוממות פלסטינית בתוככי ישראל ובשטחים. ובנוסף יוזמות מקוונות לצעדות (וירטואליות ופיזיות) של מיליונים מרחבי מדינות האזור לטובת "שחרור פלסטין".

עם פרוץ המהומות עצמן ב"יום הנכבה", החלו הדיווחים לשטוף את טוויטר בהמוניהם, זאת בקצב מדהים של עשרות ואף מאות ציוצים בדקה. הודעות אלו דיווחו על הארועים בגזרות השונות: עזה, לבנון, סוריה. חלקן ללא ספק מופרז במכוון:

בחלק מהמקרים ההודעות ציינו את העתיד להתרחש:

ואף קראו לתושבי ירדן להצטרף לצעדה לעבר גבולה עם ישראל.

זאת לצד הודעות על הפגנות שנערכו מול שגרירויות ישראל וספקולציות שונות (ציוץ אחד מעלה טענה כי מרבית הפצועים בקלנדיה נפגעו דווקא ברגלם השמאלית).

לשם דיווחים אלו נפתחו תגיות מיוחדות בטוויטר דוגמת #Nakba, #RightOfReturn, #3rdintifada, #May15, #intifada ועוד. כמו גם ערוץ יעודי אשר נפתח לשם מחאה זו ביוטיוב.

באתר האינטרנט שנפתח לטובת ההתקוממות הפלסטינית, הוצב שעון המונה את הזמן שחלף מתחילת ה-15 במאי, קרי הזמן שחלף מתחילת האינתיפאדה הפלסטינית השלישית. בהודעות השונות במרחבי הרשתות החברתיות הועלתה הקריאה לשנות את שמו של יום זה מ"יום הנכבה" (אסון) ל"יום השיבה", המסמל את תחילת העידן החדש עבור הפלסטינים.

עיון נוסף באתר זה מלמד כי זוהי פעילות מאורגנת היטב, לפחות במימד האינטרנטי וסביר להניח שלא רק שם. מפת ארועים מתוכננים מפרטת בשפות ערבית, תורכית וצרפתית את צעדות המחאה של הפלסטינים ברחבי העולם ב'יום הנכבה' (לעבר שגרירויות ישראל), בשטחים, במצרים, ירדן ולבנון (לעבר מעברי הגבול) ובתוככי ישראל (לעבר הכפרים שנהרסו ב-1948). זאת בצורה מפורטת ביותר ובחתך תאריכים (13-15 במאי). ביום שישי ה-13 במאי תוכננו צעדות המוניות ברחבי העולם לאחר תפילות יום השישי ולמחרת תוכננו הפגנות למול נציגויות ארה"ב באזורנו ובעולם.

אין ספק כי פעילות זו, אשר הוכנה מבעוד מועד, תוכננה היטב במישורים השונים וכי הצד הפלסטיני נערך לה היטב זמן רב קודם לכן.

התקוממות עממית שכזו לעבר גבולות ישראל וגדרות יישוביה, מהווה ללא ספק סיוט ביטחוני ושלטוני, אולם כבמקרים אחרים במדינות האזור - הכתובת היתה על הקיר. במקרה הזה על קיר וירטואלי אך רחב תפוצה: קיר הפייסבוק. בעצם, על פני קירות רבים ולא שבועיים לפני המועד, כביתר האזור. יוזמה זו היתה גלויה וידועה לעין כל לפחות חודשיים לפני שהתממשה.

בארגון ארועים אלו למד הצד הפלסטיני היטב את כוחם של האינטרנט והרשתות החברתיות, נסמך על נסיון המהפכנים במדינות האזור, הוא בנה תשתית מקוונת אשר שימשה כלי רב עוצמה להפצת המסר, להעמקת הרעיון, ליצירת ציפיה והעלאת מתח לקראת הארוע ואף לגיוס ההמונים לקחת חלק בצעדות ובמחאות אלו בעריה וגבולותיה של ישראל ואף מעבר לה.

הוא מומחה לאינטרנט ולטכנולוגית המידע במזרח התיכון ובעולם האיסלאמי, מרצה בבית הספר לתקשורת שבמכללה האקדמית בנתניה, וסמנכ"ל טכנולוגיה וחוקר בכיר בחברת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ