השרים אמרו לא להצעת שמיר לחוק הביומטרי

השרים התעלמו מהצעת פשרה שמטרתה לצמצם את הפגיעה בפרטיות האזרחים הנתמכת על ידי גורמים מקצועיים ומומחים מהאקדמיה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

ועדת השרים ליישומים ביומטריים החליטה היום (שני) לאשר את תקנות החוק הביומטרי והעבירה את התקנות לאישור ועדת הכנסת העוסקת בנושא. שר הפנים אלי ישי, שר המשפטים יעקב נאמן ושר האוצר יובל שטייניץ הצביעו בעד התקנות, השר מיכאל איתן התנגד.

במסגרת ההחלטה, בוטלה למעשה האפשרות לבדוק את הפעלת המאגר הביומטרי באופן שיגביל את הפגיעה בפרטיות אזרחי ישראל, כפי שהציע פרופ' עדי שמיר ממכון ויצמן.

הצעת פרופ' שמיר להפעלת המאגר הביומטרי מחלקת את המאגר לאלפי חלקים, שכל אחד שומר את פרטיהם של מאות אזרחים, כך שבמקרה שמידע מהמאגר ידלוף החוצה, הנתונים לא יצביעו על אדם ספיציפי אלא על מאגר של מאות אנשים וכך ייגרם נזק מידתי בלבד. יחד עם זאת, משמרת ההצעה את היכולת למנוע מאדם להשיג זהות נוספת ומזויפת, ובכך מקיימת את מטרת המאגר.

בתום הישיבה מתח איתן ביקורת חריפה על ההחלטה. "התפקיד של הפיילוט להפעלת המאגר הביומטרי, כפי שנקבע בחוק, היה לבחון את נחיצות קיומו של מאגר ביומטרי ומטרותיו, את המידע שיש לשמור במאגר ואת אופן השימוש בו, והכל במטרה לצמצם את הסיכונים לפגיעה בביטחון ובפרטיות. ההחלטה שנתקבלה היום פוסלת על הסף את הצעת הפשרה המידתית שהעלה פרופ' עדי שמיר ללא כל בדיקה אמיתית.

"ההתעלמות מהצעת שמיר, הנתמכת על ידי רוב מכריע של גורמים מקצועיים ומומחים מהאקדמיה אינה סבירה והופכת את הפיילוט להפעלת המאגר לניסוי שתוצאותיו ידועות מראש והמסכן את הזכות לפרטיות של אזרחי ישראל במידה מוגזמת".

כפי שעולה מפרוטוקול של ישיבה קודמת בנושא שפורסמה , איתן הוא לא המתנגד היחידי להמנעות משיטת שמיר. קרן טרנר מאגף התקציבים תהתה מדוע נעשה כך, וציינה כי "לתפיסת אגף התקציבים זו החלטה שגויה, מפני שבעבר הוסבר כי הדרך היחידה להצליח בפיילוט היא השיטה של פרופ' שמיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ