עופר מתן

אך מהו הדין במקרה של פגישה מקרית בגברת רפאלי במעלית? האם גם אז תצפה שנביט בגופה ונדמיין אותו עירום, בזמן שהיא לוחצת על כפתור הקומה? ואם לא תצפה, האם זו עדיין זכותנו? ואם תנזוף בנו, האם נאמר לה בתגובה: "בר, מצטערים מאוד, אי אפשר לבלבל אותנו ככה. שד הוא שד וירך הוא ירך, גם אם הוא עטוף במעיל חורפי ולא משוח בשמן שיזוף בוהק"?

בבלוג "ואן דר גראף אחותך" שמציע פוסטים פמיניסטיים שנונים ומצחיקים, שלא פעם גם זולגים לעבר הפוליטי, ניתנת תשובה נחרצת לדילמת רפאלי במעלית. "לא הייתי מרשה לעצמי לנעוץ מבט בפטמותיה", קובעת כותבת הבלוג, הילה בניוביץ' הופמן, "היות שהיא נוסעת במעלית כאדם פרטי ולא משמשת בתפקיד של דוגמנית באותו רגע. יש זמן ויש מקום לכל דבר".

בינוביץ' הופמן מסבירה בפוסט הזה, שמתחיל בהכרזה "הציצים שלי יקרים לי מאוד", את חשיבות הקונטקסט בשאלה האם לגיטימי להחמיא לאשה על גזרתה: "'יש לך ציצים יפים' זה משהו שלא אכפת לנו לשמוע בסיטואציה אינטימית ורומנטית, לא בשתיים בלילה מזר גמור ברחוב חשוך, או במעלית בצהריי היום, לצורך העניין. ולא משנה איזו חולצה אנחנו לובשות", היא כותבת.

כוחו של "ואן דר גראף אחותך" (מקור השם, אגב, בחיבתו היתרה של אחיה של הכותבת ללהקת הרוק "ואן דר גראף ג'נרייטור") הוא בהומור שבכתיבה, ובשילוב של גבוה ונמוך. בפוסט לרגל יום העצמאות פורשת בניוביץ' הופמן, שחבריה סבורים שעם הזמן היא נהפכת לקיצונית בעמדתה הפוליטית, את ההסבר לשאלה מדוע היא "עוכרת ישראל" ומתקשה לפרגן למדינה ביום חגה, ואף מציעה טקסט אלטרנטיבי לטקס "יזכור"; בפוסט אחר היא מספרת את תלאות הנסיעה מפתח תקוה לתל אביב ואת החשש מהערסים שהשתלטו על המושבים האחוריים באוטובוס ומשליטים משם שלטון טרור על שאר הנוסעים; ואילו פוסט שלישי מוקדש כולו לשיר הלל לסבתה בת ה-95, וכל זה בשביל לספר בכלל על חוויית רכישת נעלים שהסתיימה בתובנה מגדרית מדאיגה: עבור חנויות הנעליים, המידה 42 אינה מידה נשית לגיטימית, אלא נחשבת גברית בלבד.

הפוסט שכותרתו "צלם אותי, כן, צלם אותי, חזק, עכשיו!!" עשוי היה לשמש טיעון נגד עבור מי שמתעקש שפמיניסטיות הן שונאות גברים חסרות מיניות ותשוקה. מתוארת שם חווית צילום רנטגן בקופת חולים כללית, כשטכנאי הרנטגן רוכן מעל הכותבת ומתעסק במצלמה. "זרועותיו החסונות החליקו את פלטות הצילום למקומן בצלצול מגרה", היא מתארת, "וקולו המלטף, המצווה 'עכשיו לא לזוז', העביר בגווי צמרמורת של עונג. עוד רגע ומצאנו את עצמנו נלפתים בחיבוק סוער שם על שולחן הצילום. קרעתי מעליו את חלוקו הלבן, שפתינו נצמדו בתשוקה, כשלפתע...". פה נקטע התיאור המסעיר לטובת המציאות, כשבניוביץ' הופמן מלינה על הרצון המופרך של סגן שר הבריאות, ליצמן, לאסור על סגירת דלתות החדרים שבהם מתבצעים צילומי רנטגן בבתי החולים מפאת החשש שטכנאי גבר יימצא לבדו עם מצולמת אשה.

אלא שעל אף נפילת המתח עם המעבר לליצמן, מצליח הפוסט לשמור על חיוניות ועניין, וגם לעצבן. לא פחות מ-55 תגובות הוא גרר, כשפוסטים אחרים בבלוג (על יום העצמאות, למשל) זכו ל-100 תגובות ויותר. "אני מקבלת גם טוקבקים תוקפניים ואלימים לגבי הפמיניזם שלי ודעותי הפוליטיות", מספרת בניוביץ' הופמן. "זה רק מדגיש את העובדה שבלוג הוא הפורמט האולטימטיבי לטקסטים פמיניסטיים, כי יש בו אפס צנזורה ומחויבות לכללי מבנה מסויימים, להבדיל מהעיתונות".

ואן דר גראף אחותך

כתובת:

vandersister.wordpress.com

מחברת: הילה בניוביץ' הופמן

תאריך הקמה: מארס 2007

תדירות עדכון: בערך פעמיים בחודש

המלצת הבלוגרית: OMG, הבלוג של דורה קישנובסקי

dorawrites.com/omg

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ