בית דין ארגנטיני אסר על גוגל להפנות לאתרים אנטישמיים

השופט קרלוס מולינה פורטלה קבע עוד כי גוגל אחראית באופן ישיר להסרת האתרים האלה מדפי תוצאות החיפוש - לבל יגיעו אל גולשי האינטרנט הנעזרים בשירותיה

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

יהודי ארגנטינה זכו השבוע בניצחון בתביעה משפטית שהגישו נגד חברת גוגל העולמית, בנושא אתרים אשר עוסקים באנטישמיות ובהכחשת השואה. ארגון הגג של הגופים היהודיים בארגנטינה, "דאיה", השיג צו של בית משפט בבואנוס איירס, האוסר על מנוע החיפוש של גוגל להציע תוצאות חיפוש הכוללות אתרים הפוגעים ביהודים, מעוררים אנטישמיות ומזדהים עם הנאציזם.

השופט קרלוס מולינה פורטלה קבע עוד כי גוגל אחראית באופן ישיר להסרת האתרים האלה מדפי תוצאות החיפוש - לבל יגיעו אל גולשי האינטרנט הנעזרים בשירותיה. לבית המשפט הובאו הוכחות כי בעת חיפוש של המלה "יהודי" במנוע של גוגל ארגנטינה, התקבלו הצעות תשובה כמו "סבון" או "קמצן". חיפוש של המלה "שואה" הניב תוצאות כמו "שקרי השואה".

על פי החוק בארגנטינה, אתרים אלה מוגדרים "בלתי חוקיים כיוון שהם מעוררים שנאה, מפיצים גזענות ואנטישמיות". פסיקת בית המשפט כוללת גם איסור על גוגל לתת פרסומות מטעמה בדפי אינטרנט אלה. בסך הכל, הגישו הארגונים היהודיים רשימה של 76 אתרים פתוחים לכל ובהם דברי השטנה וההסתה. את הרשימה ואת המעקב אחר האתרים האלה ערכו אנשי האובסרבטוריו ווב, גוף מטעמו של הקונגרס היהודי של אמריקה הלטינית, המסונף לקונגרס היהודי העולמי, ו"דאיה".

שר החוץ של ארגנטינה הקטור טימרמן, הופיע - באופן לא ישיר - בדיוני התביעה. בחלק מן האתרים שנאסרו הופיע שמו תחת ההגדרה "טימרמן היהודי", וללא תוארו הרשמי כשר חוץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ