לאחר טוויטר, עיתון סקוטי חשף פרטים על פרשת גיגס

הגולשים בטוויטר מחו על צווי איסור הפרסום שמנעו את פרסום שמו של כוכבה של מנצ'סטר יונייטד, ריאן גיגס, שהיה מעורב ברומן עם דוגמנית

הארץ
דנה הרמן
פאריס, כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
פאריס, כתבת "" באירופה

בבריטניה הרכילות על סלבריטאים אהובה כמו דגים וצ'יפס, אולם בתי משפט במדינה מוציאים פעמים רבות צווי איסור פרסום, לפיהם אסור לכלי התקשורת לפרסם שמות של ידוענים כדי להגן על פרטיותם. הרשתות החברתיות שינו את תמונת המצב הקיימת והפרו את הצנזורה שהוטלה על כלי התקשורת המסורתיים. בעוד כלי התקשורת המסורתיים דיווחו על רומן בין כדורגלן בכיר לדוגמנית, אולם לא ציינו את שמות המעורבים בפרשה, מחו הגולשים בטוויטר על צווי איסור הפרסום וצייצו כי מדובר בשחקן המפורסם של קבוצת מנצ'סטר יונייטד, ריאן גיגס, וכוכבת תוכנית "האח הגדול" אימוג'ן תומאס.

העיתון הסקוטי הסאנדיי הראלד החליט שיש לשים קץ להעמדת הפנים והצנזורה, ובצעד של מחאה פרסם בעמודו הראשון בסוף השבוע תצלום ראש של כוכב הכדורגל, כשרק עיניו מכוסות בפס שחור שמעליו כתובה המלה "מצונזר". מתחת לתמונת השחקן נכתב, "כולם יודעים שזהו השחקן שמואשם שפנה לבית המשפט כדי למנוע פרסום של טענות שקיים רומן, אולם לא היינו אמורים לומר לכם את זה".

מבחינה טכנית, העיתונים הסקוטיים לא היו כפופים לצווי איסור הפרסום אלא לצווים נפרדים, אולם הם הטילו על עצמם צנזורה עצמית מחשש שייחשבו מפרי חוק שעה שעותקי העיתונים יישלחו מחוץ לסקוטלנד לשאר חלקי בריטניה.

הסאנדיי הראלד הגן במאמר מערכת על החלטתו: "אנחנו מאמינים שאי אפשר להגן על חוק המונע מעיתונאים לפרסם מידע שהקוראים יכולים לקרוא בלחיצה על כפתור. ברצוננו להצביע על העובדה שאיננו מאשימים את שחקן הכדורגל האמור בחטא כלשהו. השאלה אם הטענות נגדו אמיתיות או לא אינה רלוונטית לוויכוח זה". בכתבה נפרדת ציין העיתון את שמו של גיגס, כאחד השחקנים ששמותיהם עלו בטוויטר, אולם נמנע מליצור זיקה כלשהי בינו לבין כוכבת הריאליטי.

עורכי דינו של גיגס הודיעו אתמול כי הם בודקים דרכים להגיש תביעה משפטית נגד העיתון. גיגס גם עתר לבית המשפט בתביעה נגד טוויטר, כדי שהאתר יחשוף את שמותיהם של האחראים להדלפות. ואולם, משתמשי טוויטר הגיבו במבול פוסטים שבהם נקבו בשמו בקצב של 16 פעמים בדקה. כתוצאה מכך המשימה לאתר את מקור המידע הפכה למורכבת ביותר. עם זאת, דווח כי התובע הכללי בבריטניה שוקל לתבוע עיתונאי בריטי החשוד שהשתמש בטוויטר כדי לציין את שמו של השחקן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ