הצד השני של המהפכה: גם גוגל מגלה את המזה"ת

בחודשים האחרונים מעמיקה גוגל את מגוון השירותים שהיא מציעה למדינות המזרח התיכון. והיא לא שוכחת גם את מי שרוצה לדעת מה זמני התפילה בלונדון

טל פבל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל פבל

בסוף חודש מארס פורסם בבלוג הרשמי של החברה כי מעתה קיימות סיומות מקומיות במנוע החיפוש שלה, עבור עיראק ותוניסיה. בכך גדל מספר הכתובות של מנוע החיפוש של החברה ל-184, כאשר 15 מהן במזרח התיכון. החיפוש יתאפשר כברירת מחדל בערבית, דבר אשר יקל על תושבי מדינות אלה להגיע לתוצאות החיפוש המקומיות הרלבנטיות ביותר וזאת במהירות רבה מבעבר.

שירות דומה נפתח במהלך חודש מארס כחלק מ-YouTube עבור שבע ממדינות האזור. משמעות המהלך הוא שבעת שימוש בגרסה המקומית של YouTube, יקבל המשתמש בעמוד הראשי את הסרטונים הפופולריים ביותר במדינתו. באמצעות גרסאות מקומיות אלו, יוכלו משתמשים מרחבי העולם לעקוב ביתר קלות אחר המתרחש במצרים לדוגמא, באמצעות כניסה לגרסה המקומית של רשת חברתית זו בכתובת היעודית. צעד זה מעיד ללא ספק על החשיבות העולה של הרשתות החברתיות וה-YouTube בפרט, ככלי למחאה ולשינויים פוליטיים במזרח התיכון.

בצעד דומה, נפתחו אתרים חדשים של Google Map עבור 11 מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה: אלג'יריה, לוב, מצרים, לבנון, ירדן, כווית, בחרין, קטר, איחוד האמירויות, עומאן וערב הסעודית. הדבר יאפשר חיפוש מקומי במפות אותה המדינה כברירת מחדל, כמו גם שימוש בשפות מקומיות ויכולת להתאמה אישית של המפה על ידי המשתמשים במדינות אלה.

בנוסף הושק בערב הסעודית ובאיחוד האמירויות השירות Google Map Maker המאפשר למשתמשים לעדכן את המפות בפרטי מידע דוגמת דרכים, פארקים, בתי ספר ועוד. באותו המועד הושק בערב הסעודית גם שירות Gmail-to-SMS המאפשר למשתמשי Gmail בממלכה לשלוח הודעות ממחשבם האישי ישירות לטלפונים סלולריים (של כל מפעילות התקשורת הסלולרית בממלכה) באמצעות מסרונים. המענה הסלולרי יגיע ישירות לחשבון ה-Gmail.

בד בבד, מתאפשרים עוד ועוד שירותים של Google בשפה הערבית: אשתקד אפשרה Google לראשונה לעשות שימוש ב-Youtube בשפה הערבית, ומחודש פברואר השנה, המשימות ב-Gmail זמינות גם בשפה הערבית. לאחרונה הודיעה גוגל כי מעתה ניתן יהיה לחפש זמני תפילה במקום מסויים (לדוגמא לונדון) במנוע החיפוש שלה ולקבל את המועדים בצורה מובלטת.

האינטרנט הולך ותופס אחיזה גדלה והולכת בקרב מדינות המזרח התיכון ויש לו חלק ניכר בעיצוב המציאות המשתנה לנגד עינינו באזור. מהלכים אלו להתאמת שירותים מקוונים פופולריים לצרכי המשתמשים במזרח התיכון, ללא ספק ישמשו בידם ביתר שאת בעתיד ויקלו על תיעוד הארועים העתידיים באזורנו והפצת התכנים לרחבי עולם וכן תקשורת יעילה יותר בין משתמשי האינטרנט באזור.

התרחבות זאת מהווה חלק מהעמקת חדירת האינטרנט למזרח התיכון ולצורך בשירותים מקוונים רבים ומגוונים יותר בשפות המקומיות. כל שנותר לראות הוא האם מגמה זו לא תיבלם על ידי הממשלים באזור כחלק מההגבלות השלטוניות הקיימות על האינטרנט בחלק ממדינות המזרח התיכון.

ד"ר טל פבל הוא מומחה לאינטרנט ולטכנולוגית המידע במזרח התיכון ובעולם האיסלאמי, מרצה בבית הספר לתקשורת שבמכללה האקדמית בנתניה וסמנכ"ל טכנולוגיה וחוקר בכיר בחברת Terrogence

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ