כך ייעשה לאיש אשר יצנזר את הגולשים

האיש שעומד מאחורי חומת האש הגדולה של סין ביקר באוניברסיטה וזכה למטח נעליים וביצים מסטודנט שהפך לגיבור הרשת הסינית. למרות נסיונות הצנזורה

קובי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי לוי

פאנג בין-סינג הוא ככל הנראה אחד הטיפוסים השנואים על קהילת הגולשים הגדולה בעולם, זו החוסה מאחורי חומת האש הגדולה של סין. פאנג, נשיא אוניברסיטת בייג'ינג לדואר ולטלקומוניקציה, נחשב לאב המייסד של כלי הצנזורה האינטרנטית המתוחכם והיעיל ביותר עלי אדמות - "חומת האש הגדולה של סין" - זו המסננת ומצנזרת אינספור אתרים ומידע באינטרנט, ומונעת מן הגולשים הסינים גישה חופשית למידע הזמין לעמיתיהם בעולם.

ביום חמישי האחרון, 19 במאי, הופיע פאנג להרצאה באוניברסיטת ווהאן שבמרכז סין, אחת היוקרתיות במדינה. שם חיכתה לו הפתעה בניחוח מזרח תיכוני - סטודנט מאוניברסיטה אחרת בווהאן, האן ג'ון-יי שמו, השליך לעברו נעל, ושלא כמו זורק הנעל העיראקי על הנשיא בוש, גם פגע. האן עוד הוסיף חטא על פשע והמטיר לעבר הצנזור השנוא גם כמה ביצים.

חיפוש שמו של פאנג ברשת המיקרו-בלוגינג של Sina מניב אפס תוצאות (למעלה). בתמונה התחתונה ניתן לראות שחיפוש שמו בשגיאות כתיב מניב תגובות רבות על התקרית

משליך הנעל והביצים נמלט עד מהרה מהזירה והפך בן רגע לגיבור של קהילת הגולשים במדינה. את הסיפור המשעשע הוא הזדרז להעלות לחשבון הטוויטר שלו, שם זכה לשבחים מקיר אל קיר על אומץ ליבו, ומשם התגלגל הסיפור גם לתקשורת העולמית. אבל טוויטר בסין זו חכמה די קטנה. הלוא שירות המיקרו-בלוגינג הפופולרי בעולם חסום לחלוטין בפני הגולשים הסינים ורק מתי מעט שרכשו שרתי פרוקסי אנונימיים מחוץ למדינה מסוגלים לעקוף את הצזורה ולהיות חשופים למידע שנשלח שם.

משחקי חתול ועכבר ברשתות חברתיות

בתקשורת הסינית הרשמית אין כמובן שום זכר לסיפור, וחיפוש בגוגל בשפה הסינית על התקרית והנפשות הפועלות מוביל לגופי תקשורת זרים בלבד שמדווחים על המתרחש בסין. האזכורים היחידים כמעט בתקשורת המקומית היו במספר זעום של עיתונים מקומיים קטנים, שעל פי רוב נוטים להיות שמרניים פחות מכלי התקשורת הארציים. ובכל זאת, כיצד הפך האן לגיבור הצעירים שלרובם המכריע אין שום גישה לטוויטר או לתקשורת הזרה שדיווחה על התקרית? התשובה היא הרשתות החברתיות בסין, שעליהן יש לפאנג ולמערכת הצנזורה הענפה שהוא הקים שליטה חלקית בלבד.

האינטרנט הסיני הוא תמונת מראה של האינטרנט שאנחנו מכירים - לסינים יש רשתות חברתיות, אתרי שיתוף קבצים ושירותי מיקרו-בלוגינג משלהם, שנראים באופן מחשיד בדיוק כמו הפלטפורמות המוכרות לנו - פייסבוק, יוטיוב או טוויטר. הרשויות הסיניות מנהלות משחקי חתול ועכבר בניסיון לחסום מסרים בלתי רצויים מפי הגולשים ברשתות אלה, והם מצידם מוצאים עוד ועוד דרכים מתוחכמות לעקוף את הצנזורה.

השם פאנג בין-סינג שחטף את מטר הביצים והנעלים, הוא חצי-טאבו ברשת האינטרנט הסינית, כמו גם דמויות ציבור רבות אחרות. חיפוש שמו במנוע החיפוש הפופולרי במדינה באידו, מוביל כמעט אך ורק לאתרים "כשרים" ובראש העמוד אף מופיעה הודעה מתנצלת משהו: "על פי החוקים, התקנות וקווי המדיניות הנוגעים בדבר, חלק מתוצאות החיפוש אינו מוצג." בשירות המיקרו-בלוגינג הפופולרי בסין, Sina Weibo, לא לוקחים שום סיכונים ושמו של פאנג מצונזר לחלוטין. שם בראש העמוד מופיעה אותה הודעה שמפרסמת באידו, רק בלי המילה "חלק".

וכך, כשאסור להזכיר את השם המפורש, הגולשים משתמשים בדרכים מתוחכמות לעקוף את הצנזורה - כותבים את שמו של פאנג בראשי תיבות באותיות לטיניות, טועים בכוונה באיות שמו על ידי שימוש בסימנים סיניים שונים, אבל בעלי צליל זהה, או מתייחסים אליו ברמזים כאלה ואחרים. שמו של מי שהציג עצמו כזורק הנעל - האן ג'ו'ן-יי - בינתיים לא נחסם, וכך התפשט הסיפור ברשתות החברתיות והאן הפך לגיבור השעה. הגולשים הסינים מיומנים היטב בשיטות האלה, אחרי שבחודשים האחרונים הצנזורה באינטרנט המקומי החריפה, ורק כך הם יכולים לשוחח על נושאים רגישים בפלטפורמות שאינן חסומות.

ומה בכל זאת כותבים הגולשים? מלבד דברי הלל להאן הגיבור על אומץ ליבו והבטחת מתנות מגוונות - החל במינוי חינם ל-10 שרתי פרוקסי, עבור בחופשות בחו"ל וכלה בהצעות לסקס - מי שיעקוב אחר דרכיהן המתוחכמות של הגולשים הסינים ימצא דברי גנאי וקללות בשפע לכיוון הצנזור האימתני: "איך זה שהאן ג'ון-יי לא הרג את FBX [שמו של פאנג בין-סינג בראשי תיבות]?"; "אם פאנג בין-סינג [בשגיאת כתיב] המפגר הזה יעז לבוא להרצאה באוניבסיטת שנג'ן, אני הולך לבד לזרוק עליו נעל! אפילו שיעורי בית שאני מגיש בג'ימייל הוא חוסם לי, שיחסמו כבר את הצורה המפגרת שלו!"

קובי לוי הוא מנהל מחלקת מחקר מדיני ותקשורת בחברת Terrogence, ועבד בעבר בתקשורת הסינית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ