טל פבל

האם שלטונות איראן עולים מדרגה במאמציהם לחסום את האינטרנט במדינה? כך נראה לפחות על פי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, ממנו עולה כי איראן מתכוונת ליצור אינטרנט לאומי פנימי ובכך לנתק עצמה כליל בתוך שנתיים מהאינטרנט המוכר לנו ובכך - מיתר העולם.

אולם בפועל ידיעה זו אינה חדשה והתפרסמה בקצרה כבר לפני חודש באתרי החדשות באיראן. לפיה, הצהיר סגן הנשיא עלי אגא-מחמדי כי בכוונת ארצו ליצור "רשת אינטרנט חלאל (כשרה מבחינה אסלאמית - ט.פ) ראשונה במדינה, נקייה מאתרים בלתי מוסריים". לדבריו בשלבים הראשונים של המיזם תפעלנה במקביל שתי הרשתות ותתאפשר גישה לאינטרנט עבור בנקים, משרדי ממשלה, וחברות גדולות. אולם בסופו של דבר תחליף הרשת הפנימית את האינטרנט עבור איראן ואף עבור מדינות מוסלמיות אחרות. דיווחים דומים עלו גם בשנה שעברה.

מיזם זה, אם יצליח, יאפשר לשלטונות באיראן ליצור גטו מקוון בו יהיו כלואים תושבי המדינה שיוכלו לתקשר רק בינם לבין עצמם. לכל היותר. כך יסונן בצורה טובה יותר התוכן הלא ראוי פוליטית וחברתית, תושבי המדינה יחסמו מפני גישה למקורות מידע חיצוניים ותמנע מהם האפשרות לדווח על אירועים במדינה. לא מן הנמנע כי בדרך זו תתאפשר שליטה טובה יותר על המשתמשים ועל התוכן שהם מעלים לרשת.

אולם בידוד תקשורתי זה ייצור בעיות לאיראן. הטענה היא כי הדבר יקשה על השקעות מצד רוסיה, סין ושותפות נוספות של איראן. בנוסף זה יגביר את הצורך ביצירת תכנים בשפה הפרסית ויצירת כלים מקבילים לכלים קיימים ברשת כמו מנוע החיפוש גוגל. אולי זו הסיבה שהבכיר האיראני מזכיר בסוף דבריו דווקא את סין כדוגמא למימוש יוזמה דומה. למרות הקמת "חומת האש הגדולה", המגבילה את הגישה מסין לאתרים מחוץ למדינה, זאת בנוסף לצנזורה פנימית קשוחה, תורגמו ונוצרו תכנים כה רבים, עד שהסינית הפכה לשפה השנייה בתפוצתה באינטרנט לאחר האנגלית.

ייתכן ולא בכדי ציין הדובר כדוגמא את סין. אחרי הכל היא לא רק יצרה את מערכת הצנזורה והגבלות קשוחות, אלא גם שכפלה גרסאות מקומיות לטובי האתרים והרשתות החברתיות תוצרת המערב. בכך תתקדם איראן צעד נוסף לעבר חיקן של הגרועות שבאויבות האינטרנט בעולם: בורמה, צפון קוריאה וקובה אשר יצרו רשתות אינטרנט מקומיות ועצמאיות מיתר העולם ומתירות כניסה לאינטרנט המוכר לנו למתי מעט.

נראה כי יוזמה זו נשענת על מודעותו של המשטר לעוצמתו ההולכת וגוברת של האינטרנט והרשתות החברתיות שבו ברחבי העולם, באזורנו ובאיראן גופא. אין ספק כי הרצון לבודד את איראן משאר העולם נובע מלקחים שנלמדו לאחר המהומות ששטפו את איראן לאחר הבחירות לנשיאות במדינה ביוני 2009 וביתר שאת לאחר "מהומות הפייסבוק" השוטפות את המזרח התיכון, כמו גם מתקפת התולעת Stuxnet.

הזרז לפרסום הידיעה במערב הינו דבריו של שר התקשורת וטכנולוגיית המידע רזא תקי-פור ביום שישי האחרון אשר דיבר על תחזית צמיחת תקשורת הפס הרחב במדינה לארבע השנים הקרובות, במהלכן תוגדל המהירות ותורחב נגישות תקשורת זו לעוד ועוד סקטורים ואזורים ברחבי המדינה. יתכן ותוכניות אלו לפריסה נרחבת של תקשורת רחבת פס מהוות בסיס ליצירת אותה רשת אינטרנט פנימית.

איראן היא אחת מהמדינות המסקרנות ביותר בכל האמור באינטרנט במזרח התיכון: מחד שיעור חדירה של כ-43% ושיעור גידול של למעלה מ-13 אלף אחוז בעשור האחרון (נכון ליוני 2010), מאידך פועלים השלטונות להגבלת האינטרנט ומשתמשיו במדינה באמצעים חוקיים, טכניים, הפעלת צנזורה, סגירת אתרים ובתי קפה אינטרנט, מעצר משתמשים ועוד. ממחקר שערכתי עולה כי ההגבלות על האינטרנט מגיעות לשיא בזמן מערכות בחירות במדינה. פעילות זו מעניקה לאיראן ידע ונסיון רבים בהגבלות על האינטרנט.

האירועים האחרונים במזרח התיכון דחפו את המשטר באיראן לעבר סגירות מקוונת רבה יותר - והפעם הרמטית. השאלה המסקרנת היא האם מימוש בפועל של יוזמה זו יהווה הן עבור תושבי איראן והן עבור מדינות המערב, עילה להחרפת הצעדים להפלת המשטר הקיים באיראן.

ד"ר טל פבל הוא מומחה לאינטרנט ולטכנולוגית המידע במזרח התיכון ובעולם האיסלאמי, מרצה בבית הספר לתקשורת שבמכללה האקדמית בנתניה וסמנכ"ל טכנולוגיה בחברת Terrogence

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ