הרשת לא מתלהבת מניסיון סרקוזי "לתרבת" אותה

סרקוזי פתח אתמול את כנס e-G8 במחמאות למהפכת הרשת והאנשים שעומדים מאחוריה. אבל ניסיונותיו למשטר אותה הובילו לתגובות נזעמות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי שפע אתמול מילים חמות על האינטרנט כשפתח את כינוס e-G8 בגני הטילרי בפאריס. האינטרנט הוא הגל השלישי של הגלובליזציה, אמר והוסיף מחמאות על כוחה של הרשת באוזני בכירי הרשת העולמית שהגיעו לגני הטילרי בפאריס. אבל המטרה המוצהרת של הכינוס "לתרבת את הסייברספייס" הציבה אותו במסלול התנגשות עם רבים מאנשי האינטרנט שבאו לאירוע. "האינטרנט הוא הספר החדש. טריטוריה שיש לכבוש" ציטט בטוויטר אמרה ישנה של סרקוזי ג'ון פרי בארלו מארגון ה-EFF המגן על חופש הביטוי ברשת ומיהר להוסיף "ואני בפאריס כדי לעצור אותו".

סרקוזי בכנס, אתמול. תצלום: רויטרס

סרקוזי נאם בפני קהל שהורכב ממאות בכירים ודמויות מרכזיות באינטרנט. אריק שמידט, מנכ"ל גוגל לשעבר ויו"ר החברה, מארק צוקרברג, מייסד ויו"ר פייסבוק, רופרט מרדוק יו"ר ניוז קורפ, וג'ף בזוס, מייסד אמזון, הם רק כמה מהמוזמנים לוועידה, שהכוח המניע מאחוריה הוא מוריס לוי יו"ר ומנכ"ל קבוצת פובליסיס הצרפתית. באי הכינוס באו כדי ליהנות מיינות טובים, אוכל טוב וכמובן מה שאיש מחיות הרשת לא מוכן לוותר עליו - אירוע נטוורקינג פנים אל פנים.

המטרה של האירוע, שמסתיים היום ומבסגרתו מתקיימת גם פגישה אינטימית של 12 בכירים עם סרקוזי, היא לשלוח משלחת קטנה שתציג המלצות לראשי ה-G8 המתכנסים בדוביל, שבצרפת. מוריס לוי אמר כי "הם יוכלו להחליט מה לעשות עם זה".

הפאנלים נסובו על שלל נושאים מרכזיים באינטרנט, החל מילדים, והסכנות הפוטנציאליות ברשת, עבור בנייטרליות הרשת וכלה בטרור והאקרים. מרדוק למשל, שמוכר כאיל עיתונות וכאיש שרכש את מייספייס, כיום רשת חברתית בדעיכה, התמקד דווקא בצורך לחולל מהפכה טכנולוגית בחינוך, שקפא על שמריו זה עשרות שנים. אולי העובדה שניוז קורפ שילמה בשנה שעבר 360 מיליון דולר על 90% מחברת Wireless Generation, שמספקת תוכנות מקוונות לתחום החינוך קשורה לעניין הגובר שלו בתחום.

את עיקר העניין משכה ההתנגשות בין סרקוזי שקורא להגברת האכיפה והפיקוח לאנשי האינטרנט שמאמינים בגישת לסה פייר. "אנחנו צריכים לשמוע מה השאיפות שלכם, הצרכים שלכם", אמר להם סרקוזי, "אתם צריכים לשמוע מה הם הגבולות שלנו, הקווים האדומים שלנו". סרקוזי קרא בנאומו לכונן שורה של חוקים גלובליים להסדרת האינטרנט. "אני לא מאמין בחוקים ברמה הלאומית. האינטרנט הוא גלובלי. אנחנו לא יכולים להמשיך לחשוב שחוקים הם לאומיים".

"אתם לא יכולים להיות פטורים מחוקים מינימליים, שלא יעצרו את ההתפתחות שלכם", אמר, אל תשכחו שזו המחויבות של החברות שלכם לתרום בצורה הוגנת למערכות האקולוגיות הלאומיות".

מלחמתו של סרקוזי בגורמים הסוררים של האינטרנט לא החלה היום. הוא היה מהדוחפים העיקריים של חוק HADOPI, שקובע כי מי שנתפס מחליף קבצים פיראטיים ינותק מהאינטרנט, למשך תקופה של חודשיים עד שנה, לאחר שקיבל שתי אזהרות. החוק הזה זכה לביקורת חריפה מבית ומחוץ, ואושר אחרי שבית המשפט העליון ביטל אותו . רק בשבוע שעבר קבע מומחה עצמאי של האו"ם כי החוק מהווה פגיעה חירות אנושית בסיסית. עם זאת, הביקורת לא מנעה מבריטניה לאמץ את החוק - זאת למרות שבסופו של דבר, קל מאוד לעוקפו באמצעים טכנולוגיים שונים.

סרקוזי התייחס כמובן לנושא זכויות היוצרים גם בנאומו. "אסור שפירות כשרונם של אמנים ייגזלו מהם. זה לא רק הורס אותם. גרוע מכך, זה משעבד אותם". על כך השיב בארלו בטוויטר, כי כיום יש הרבה יותר מוסיקאים שמתפרנסים מכך מבעבר.סרקוזי לא רק חושש מהפגיעה בזכויות יוצרים ברשת. בוול סטריט ג'ורנל ציינו כי הוא מנסה להגן גם על תעשיית המוסיקה וההוצאה לאור בצרפת ולהטיל מסים על מפרסמים ברשת.

מי בדיוק ישלוט ברשת?

כוונותיו של סרקוזי להשתמש בכנס כדרך לקדם את השלטת הסדר באזורי הפרא של האינטרנט, נשמעות קצת כאילו הגיעו אי שם מסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, והן קוממו עליו קואליציה של רבים מהמבקרים באירוע, החל מארגוני חופש ביטוי וכלה בחברות ענק כגוגל. ג'רמי צימרמן מהארגון הצרפתי La Quadrature du Net כתב עוד לפני נאומו של סרקוזי כי "פורום ה-eG8 הוא מסך עשן, שמאחוריו מסתתר ברית מאיימת של ממשלות שמנסות לשלוט באינטרנט וכמה תאגידים שעושים רווחים מהגבלת החירויות המקוונות". צימרמן תקף ממשלות בארה"ב, ואירופה והציב אותן באותה רשימה כמו משטר מובארק בשל הניסיונות ההולכים ומתרבים למשטר את האינטרנט.

רופרט מרדוק, בכנס אתמול. תצלום: רויטרס

"אנו נמצאים בצומת דרכים בהיסטוריה של הרשת. היא יכולה להפוך לכלי עיקרי לשיפור החברה שלנו, הידע והתרבות, או כלי טוטליטרי לעיקוב ושליטה", הזהיר צימרמן. הסופר והבלוגר הידוע (boingboing.net) קורי דוקטורוב סיפר שהחליט לדחות את ההזמנה להשתתף בוועידה. "אני מאמין שזה טיוח. ניסיון להשתמש באנשים שאכפת להם מהאינטרנט כדי להעניק אמינות למשטרים שיצאו למלחמה כוללת על הרשת החופשייה והפתוחה".

הסופר והעיתונאי ג'ף ג'רוויס תהה בעקבות נאומו של סרקוזי מי בדיוק יהיה זה שיחליט מה הם אותם חוקים גלובליים, צרפת? ארה"ב? שאל. בפוסט שהקדים את הנאום הוא קרא לשבועת היפוטרקס של האינטרנט - "ראשית, אל תרעו", פתח את דבריו. ג'רוויס הוסיף כי הוא "מאמין שלממשלות אין כל ריבונות ברשת. ממשלות אינן הגופים המתאימים להגנה על האינטרנט". לדבריו, מרגע שממשלות המערב המתיימרות להיות נאורות יטנו לזכותן לשלוט ברשת, אז תגיע דרישה דומה גם ממדינות חשוכות כמו סין, איראן וסעודיה.

כאמור, לזעם הקדוש שהתפרץ מכל ציוץ בטוויטר הצטרפו גם חברות, שחלקן נהנות מאוד מהיעדר הפיקוח ברשת, והן לא מהססות לנצל אותו. את המתקפה מהצד הזה הוביל אריק שמידט מגוגל, האיש שחזר והתייחס בביטול לדאגות הגולשים לפרטיותם. "אם עשיתם משהו שאינכם מעוניינים שאחרים ידעו עליו, אולי חבל שעשיתם את זה מלכתחילה", אמר בעבר בראיון. שמידט אמר בכנס כי הרשת יוצרת מעבר של הכוח מהממשלות ליחידים. "לדעתי רוב הממשלות מתקשות להתמודד עם השינוי הזה בכוח. אז במקום להתלונן על זה, שזה מה שכולן עושות, למה לא לנסות לרתום את זה לצרכיהן".

"יש לנהוג במשנה זהירות כשמחילים רגולציה על תעשיות חדשות וחדשניות", אמר. "ברור שאתה צריך מדיה מסוימת של רגולציה בשביל הדברים המרושעים. אבל הייתי נזהר מרגולציית יתר של האינטרנט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ