מלחמת הירושה על כס האדמו"ר מתנהלת דווקא ברשת האינטרנט

אלמוני מפיץ ברשת סרטונים בהם נשמע נכד האדמו"ר הזקן מסערט ויז'ניץ מתסיס את הרב נגד אנשי הקהילה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

חסידות סערט-ויז'ניץ היא ענף של שושלת ויז'ניץ הרחבה, הממוקם בשכונה סגורה בחיפה ובה 400 משפחות חסידים. החסידות קרויה על שם סערט, עיירה ברומניה. הקהילה בוויז'ניץ נחשבת שקטה ומבודלת. אדמו"ר החסידות הוא רבי אליעזר הגר, בן 86, בן דודו של האדמו"ר מוויז'ניץ היושב בבני ברק. הוא אהוד בקרב חילונים בשל העובדה כי שירת בצבא, דלתו פתוחה בפני כל המגזרים ונשים באות אליו לפגישות לבדן. יחד עם זאת, רבים אינם יודעים כי בתו, מרים, נישאה לפני שנים רבות לאהרן טוביה שפיטץ הנמנה עם נטורי קרתא, פלג קיצוני המתנגד לציונות בכלל ולמדינת ישראל בפרט.

על אף הנישואים השנויים במחלוקת, האדמו"ר נותר בקשר עם בתו, אולם המשפחה עברה להתגורר בארה"ב, מהלך שהתפרש בקהילה כהרחקה. בסביבתו של הגר חושדים כי בנם של השניים, ישראל (שרול) שפיטץ פרץ לתיבת הדוא"ל הסודית של בן דודו ברוך הגר והפיץ את חומר הנפץ ברשת האינטרנט במסגרת רצונו לפגוע במעמדו של הגר במלחמת הירושה על כס האדמו"ר הבא. על אף שהמועמד הפוטנציאלי היחיד לרשת את האדמו"ר הוא בנו היחיד, יעקב הגר, אביו של ברוך. כך או כך, בעקבות הפרסומים וההקלטות הגר עזב לאחרונה את תפקידו כראש כולל אברכים בחיפה, בניסיון לשמור על פרופיל נמוך.

על פי אחד הדיונים בפורום חדרי חרדים, במרכזי החסידות בחיפה הופצו לאחרונה כרוזים בהם מתבקש בנו של האדמו"ר, יעקב הגר, להודיע כי הוא אינו מעוניין בכס האדמו"רות בבוא היום. זאת בעקבות הפרסומים השליליים נגדו. המאבק הרחיק לכת עד שבאחד מהדיונים בפורום אף נכתב כי "אחד מנכדי האדמו"ר חוצה קו אדום והודיע כי הוא מתכנן לתבוע את סבו האדמו"ר מסערט ויז'ניץ לדין תורה. ממש כך".

בצד של ברוך הגר טוענים כי ההקלטות מפוברקות וכי הרקע לפרסומן הוא הדחת הגבאי הראשי של הקהילה, המקורב למשפחת שפיטץ. הוא הורחק מהקהילה לבני ברק על רקע חשד למעילה. לכך מצטרף הקרב על הירושה, כשברקע יש הדואגים להזכיר שהרעיון לפיו חתנו של האדמו"ר יירש את מקומו של האדמו"ר אינו תקדימי, ואירע בעבר בחסידות באבוב בארה"ב.

על אף שבקהילה מנסים לשמור על הפרשה בסוד, סכסוך הנכדים של האדמו"ר סערט ויז'ניץ בחיפה עובר לאחרונה לא רק מפה לאוזן, אלא בתפוצת נאט"ו. כולם יודעים על כך, חלק אף מגיבים על כך ומוסיפים פרטים בפורומים. בקהילה מנסים להשתיק את הסיפור ולצורך כך נשכרו האקרים שיסירו את הסרטונים מהרשת.

על אף שהסרטונים והדיונים בחדרי חרדים הם אנונימיים, בסביבתו של הגר בטוחים שמדובר בשפיטץ הבן. "הוא לא מסתיר את זה. רואים את השם שלו", מספר חזקי פרקש, חסיד ויז'ניץ המקורב לאדמו"ר וקצין המבצעים במחוז צפון בזק"א. "לא ניסינו להתעמת אתו. הוא יורה ואנחנו לא מגיבים, מצדנו שומרים על שקט".

עד כה הופצו שלושה סרטונים, שניים מהם הוסרו על ידי אנשיו של ברוך הגר. אך הדיונים בפורום חדרי חרדים ממשיכים וחושפים את הפילוג בקהילה. בפורומים שמו של הגר מוכפש והוא מתואר כ"תככן", "נגוע בשחיתות" וכמי ש"משתלט באופן ברוטלי על החסידות".

"בדיוק כמו המהפכה שעוברת על המגזר הערבי, גם במגזר החרדי יש תופעה שבה מתחברים לאפיק האינטרנטי שהאנונימיות שולטת עליו", מספר איש העסקים החרדי דודי זילברשלג. "המגזר החרדי הוא מקום שבו מאוד קשה לפרוק שסתומים של לחץ פנימי. בעבר היו משתמשים בפשקווילים, שאפשרו לאנשים להתבטא, והיום זה האינטרנט".

זילברשלג, הגר בירושלים, מספר שהשמועה הופצה בכל המגזר החרדי. "אני לא יודע להגיד בבירור כלום, יש טביעות שמדובר בשפיטץ, אבל יש ניסיונות ללבות את האש מכל מיני כיוונים. בקרב חסידים זה לא לגיטימי לדבר על ירושה, אז אף אחד לא באמת מדבר על זה. זה לא לגיטימי בכלל לדבר על כך שהוא יפרוש לעולם שכולו טוב. לכן אף אחד לא יודה שמתפתחת מלחמת ירושה. במשך דורות, ברוב שושלות החסידים מקובל שלבנים יש יתרון וקרו כמה דברים בשנים האחרונות שפתחו הזדמנות גם לחתנים. זה כבר קרה בחצר גדולה בארה"ב, שאחרי מותו של האדמו"ר התפצלה המערכת לשתי חצרות. יש ניסיון לערער את מעמדו על הבן היחיד של הרבי, שנמצא במקום מאוד יציב הרבה שנים, איש מוערך שלא שלח ידו בפוליטיקה. המחשבה שלהם היא שאם יהיה באזז פנימי שיעסוק בעניין אז זה אולי פותח את ההזדמנות הזאת. בכל מקרה, האברכים בחיפה קיבלו החלטה שהם לא פותחים את המיילים האלה ואני מקווה שזה יוריד את ההתעניינות בסיפור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות