מדריך לבלוגוספירה: איך הפשפש עלה למעלה, הפרטים המלאים

עמיר ויינשטיין אוהב את היצורים שרבים נרתעים מהם. אבל, אם תכנסו לבלוג שלו אולי תגלו גם אתם מה יכול להיות כל כך מדהים בעכבישים

עופר מתן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר מתן

"תיעוד מוצלח של בע"ח, בהם גם חרקים, מצריך הכרה אינטימית עם אורחות חייהם בבית גידולם", מסביר ויינשטיין בבלוג. "הכרה זו היא המאפשרת לצופה לא רק להבין מה הוא רואה, ותמיד קורים דברים, אלא גם לזהות את החריג מתוך הנורמה הנלמדת באין ספור יציאות לשטח. יוצאי הדופן האלו הם הסוכריות של הטבע, המזכה אותך באירועים נדירים או מיוחדים שלא מזדמנים תדירות, אם בכלל".

התשוקה העזה שלו לחרקים כובשת ומושכת לקרוא עוד על היצורים הקטנים. חובבי האיזוטריה חדי העין יבחינו שתחת הכותרת "על הבלוג", לצד ההסבר המפורט על המידע שהוא מציע, ויינשטיין מתכתב עם טענה שלא ברור אם מקורה בביקורת עצמית או שאחרים בקליקת התיקנים השמיעו אותה - הטענה שהוא מעדיף חרקים על פני עכבישים. "הבלוג מוקדש אומנם לחרקים", הוא מסביר, " אבל עוסק גם בפרוקי-רגליים נוספים כמו עכבישניים ואחרים. אלה לא נחשבים פחות, ועבור עכבישים למשל אני מקדיש לא מעט רשומות. לכן, כל הנאמר כאן עבור חרקים יפה גם לפרוקי-רגליים אחרים".

הלשון החוויתית שבה ויינשטיין משתמש בהמלצותיו למי שעושה את צעדיו הראשונים בעולם החרקים ("הדרך היחידה לזהות עכביש מסוכן היא להכיר אותו באופן אישי") או "כל שצריך הוא פנס טוב, עיניים סקרניות והרבה סבלנות") מייצרת חשק אמיתי לארוז פנס, סנדוויצ'ים ופנקס ולצאת לירקון לחפש חרגולים.

הוא מגבה את הפוסטים בתמונות תקריב מהפנטות של עכבישים, חגבים וחיפושיות צבעוניות שבוהקים כמו חלה משוחה בביצה בספר מתכונים. כך הוא מצליח לעשות את הבלתי יאומן: להפוך את חווית המפגש עם חרקים ממגעילה (יש שיגידו אף מבעיתה) למרהיבה ויזואלית. כדי להשיג את הצילומים, ויינשטיין ממתין שעות לחרק עד שיגיע לפוזיציה הרצויה, מה שאומר "פעמים רבות של שהייה בשטח בתנאים לא פשוטים: בקור, בחום, בבוץ, ביום ובלילה, ולעתים להשתרע בתנוחות שהגב לא סולח להן".

הבלוג מציע גם כמות אדירה של מידע מקצועי לגבי זנים רבים של חרקים ומדריך לזיהוי הסוגים השונים, מסביר כיצד תבחין בין דבורה לצרעה ובין זבוב ליתוש ונותן את כל המידע להבחנה בין עכביש מסוכן ולא מסוכן לאדם. מתברר שהחרקים מהווים 80% מסך כל המינים החיים בעולם, כך שהמיפוי שלהם מורכב למדי. ויינשטיין מספק לקוראיו את מקסימום המידע כדי שידעו לזהות חרקים בטיול המשפחתי בסוף השבוע, ומודה ש"חגב, חרגול, צרצר ועוד כמה קרובי משפחה, רובם קופצים ומצרצרים ואנחנו נשארים מבולבלים".

הפרויקט שמוצג כרגע בדף הבית של הבלוג פותר עבור הקוראים בעיה נוספת, לצד הקושי בזיהוי חרקים בשדה: איזו חיה תכתבו ב"ארץ עיר" באות ו'? ומה עם חרק באות ו'?". מיותר לציין שאחרי הפתיח הזה מגיע מדריך החרקים המלא, א-ת, בעבור שחקני ה"ארץ עיר" שנתקעים בלי חיה.

"חרקים - עולם קטן בגדול"

* כתובת:

* מחבר: עומר ויינשטיין

* תאריך הקמה: אפריל 2008

* תדירות עדכון: אחת לשבוע בערך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות