להפיל או לא להפיל: הדילמה בהתמודדות עם אתרי טרור

הפלת פורום מרכזי בקרב פעילי איסלאמי קיצוני מעלה את השאלה - האם לוותר על מקור מודיעין מצוין, כשהפעילים ממילא יעברו לפורומים אחרים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פורום איסלאמי קיצוני הופל מהרשת, ולדברי מומחים נראה שהוא נפרץ.

מומחי אבטחה אומרים כי הפורום, al-Shamukh, הופל בהתקפה שפגעה לא רק באתר עצמו אלא גם בשרת שעליו הוא אוחסן.

אוסמה בן לאדן בסרטון שנמצא בוילה שבה חוסל. תצלום: רויטרס

אוון קולמן מחברת Flashpoint Partners consultancy, מומחה ללוחמה בטרור שעוקב אחרי אתרים איסלאמיים, תיאר את האתר כפורום מרכזי להפצת תעמולה של אל-קאעדה. לדבריו, פעילי אל קאעדה מעריכים שהוא נפל בשל בעיה טכנית.

הוא דווקא מתנגד להפלה של אתרים המסוג הזה. "האתרים הללו יכולים להיות כמו לווייני ריגול. הם כלי נהדר לאיסוף מידע על היריבים", אמר בראיון אתמול. "הפלה שלהם היא כמו לירות בלווייני הריגול של עצמך. אבל יש אחרים שלא מסכימים עם זה".

הוא הוסיף כי קיים "מאבק מאחורי הקלעים" בממשל האמריקאי בסוגייה.

מומחי אבטחה אחרים מסכימים כי מדובר בפורום פופולרי בקרב קיצוניים איסלאמיים. "אתר אל-סמוק הפך למקום הכי אמין וחביב על פעילי ג'יהאד ברשת", אומר ג'ארט ברכמן, מומחה טרור שעוקב זה עשור אחר פעילות אל קאעדה ברשת. "אם הוא לא יחזור לאוויר בקרוב, המשתמשים הרשומים יתחילו לעבור לפורומים המרכזיים האחרים, שכולם בוודאי שמחים להחליף את אל שאמוק כפורום אל קאעדה המרכזי".

משרד ההגנה האמריקאי מסר כי הוא מודע לדיווחים על הפלת האתר, אך אינו יכול להגיב לנושא.

קולמן מצידו אמר כי ייתכן שמאחורי התקיפה עומדת ממשלה. אם זה אכן המצב, זו לא תהיה הפעם הראשונה שאתר מהסוג הזה הותקף בידי ממשלות. בכירים בארה"ב ובבריטניה אישרו כי המודיעין הבריטי תקפו והפילו את מגזין Inspire בשפה האנגלית של אל קאעדה. התוקפים הסירו את המרשמים להכנת פצצות ושמו במקומם מתכונים להכנת עוגות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ